Komoly gondok a romániai mezőgazdaságban: a feldolgozóipar és a robotizáció segíthetne
Rendszerszintű problémákat jelez, hogy Románia élelmiszer külkereskedelmi deficitje 5 év alatt megduplázódott és már 4,3 milliárd eurónál jár. A romániai mezőgazdaság és élelmiszeripar gyenge teljesítményére utal, hogy jelentős az élelmiszer-alapanyagok és az élelmiszerek importja, ám ezen lehetne változtatni. Erre a pénzügyi rendszer stabilitását elősegíteni hivatott bizottság, a CNSM mutatott rá. A bankok és szakmai szervezetek képviselőiből álló testület a külkereskedelmi hiány csökkentését célzó ajánlásokat fogalmazott meg a kormány és a Román Nemzeti Bank (BNR) felé.
A Maszol írta meg, hogy míg Svédországban az élelmiszeripari cégek 31 százaléka használ ipari robotokat, Romániában mindössze egy százalékuk. Rendszerszintű problémák jele az, hogy Románia élelmiszer külkereskedelmi deficitje öt év alatt megduplázódott és már 4,3 milliárd euróra tehető. A gondok egyik oka az, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén tevékenykedő cégek nem jutnak elég hitelhez. Az Európai Bizottság és az Európai Fejlesztési Bank számításai szerint a romániai mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak a valósnál nagyobb értékű finanszírozásra lenne szüksége. A hiányzó tőke értéke 2,2 és 5,3 milliárd euró között van. Az elmúlt években a romániai bankok hitelportfóliójában a mezőgazdasági és élelmiszeripari cégek jelenléte folyamatosan csökkent.
Stratégia, megoldások, munkaerő
Szakértők azt javasolják a kormánynak, hogy dolgozzon ki egy stratégiát a romániai mezőgazdaság fejlesztésére, melynek megoldást kellene kínálnia többek között a hiányos infrastruktúra, például az öntözőrendszerek fejlesztésére és a mezőgazdaságban dolgozók szakképzésének javítására. A mezőgazdasági termékeket magasabb szinten kellene belföldön feldolgozni. Ennek a munkaerőigénye nagyrészt fedezhető lenne azon romániai mezőgazdasági idénymunkások révén, akik az elmúlt években nyugati országokban dolgoztak. Olaszország mezőgazdasági termelésének 25 százalékát 370 ezer idénymunkás állítja elő, ezeknek közel harmada romániai.
Hirdetés
Közel 500 céget lenne érdemes támogatni
A testület javaslatai között szerepel az is, hogy egy átlátható módszertan alapján azonosítsák be azokat az élelmiszeripari cégeket, amelyeknek az átlagosnál jóval nagyobb a fejlődési potenciáljuk és jó eséllyel nagyvállalattá nőhetnék ki magukat. Aztán ajánlják ezeket a hitelezők figyelmébe. A CNSM által elvégzett szimuláció során a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén működő nagyjából 33 ezer cég között 500 ilyet találtak - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés