Az európai uniós bioirányelv rögzíti, hogy tilos szabadalmaztatni a hagyományos nemesítési eljárásokat és az így létrehozott élőlényeket. Mégis évtizedek óta tart a vita arról, hogyan kell értelmezni az 1998-ban született jogszabályt. Az ellentét oka, hogy a mai nemesítési eljárások már gyakran vegyítik a hagyományos és a biotechnológiai módszereket, így nehéz eldönteni, hogy mi számít "lényegében biológiai eljárásnak".

Az Agrárszektor anyagát szemléztük, eszerint elég ha csak egy betegségre hajlamosító gént is képesek kimutatni a sertésben, és máris szabadalmaztatható a tenyészanyagot javító módszer. Ha a brokkoli összetétele eltér a szokásostól, akkor már le is lehet védeni az előállításának módját. A nemesítő cégek törekvése a szabadalmi oltalomra egyrészt érthető: a jogdíjakkal megteremthetik maguknak a további kutatások anyagi bázisát, és védik az eljárást a "lopás" ellen. Másrészt nem lehet megmondani, hogy mi az a legkisebb újító megoldás, ami még szabadalmaztatható innovációként, és mi az, ami már akadályozná a hagyományos tenyésztési eljárásokat a jogdíjjal.

Az eltérő jogértelmezés az oka az EU-s bioszabadalmak körüli vitáknak - képünk illusztráció, Brüsszelben, az EU-főhadiszállásán készült
21 éve tart a nézetkülönbség

Az Európai Parlament 1998-ban hagyta jóvá a Biotechnológiai találmányok oltalmáról szóló 98/44/EK irányelvet, más néven a bio-irányelvet. Azóta is nagy a bizonytalanság a bioszabadalmak körül. A vita amiatt újult ki, hogy nemrég Münchenben ülésezett az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO), ahol a konvencionális növények szabadalmi kérdéseivel is foglalkoztak. Ezt kihasználva több mint 20 szervezet készült demonstrációra a növénynemesítés és állattenyésztés szabadsága érdekében.

Az ellentét oka a jogértelmezési vita

A tüntetők egy része egy közös nyílt levélben moratórium meghirdetésére szólították fel a döntéshozókat a nemesítést érintő szabadalmi ügyekben. A hagyományos módon előállított növényekre és állatokra tilos szabadalmi jogot formálni - írják a levélben.

Bár Európa bioirányelve tiltja a szokványos biológiai eljárások és az így létrejött élőlények levédését, a jogértelmezési viták miatt mégis megtörténik, hogy az Európai Szabadalmi Hivatal oltalmat jegyez be.

Mindez annak ellenére, hogy 2017 nyarán már egyszer "tisztázták" a jogi helyzetet. Azóta ugyanis gyakoribbá vált maguknak a nemesítési eljárásoknak a levédése, arra hivatkozva, hogy a tenyésztési módszert egy eddig ismeretlen génműködési mechanizmus feltárása tette lehetővé.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás