Az állategészségügyi szolgálat és a baromfitartók elővigyázatos és szabálykövető intézkedései ellenére is jelentős veszélyt jelent a hazai baromfiállományra a vadmadarak tavaszi vándorlása. Ugyanis nem csak Európa más országaiban, hanem hazánkban is számos vadmadár tetemében kimutatható a madárinfluenza vírusa. A környező országokból továbbra is nagy számban jelentenek mind baromfi megbetegedéseket, mind vadmadár eseteket.  Az utóbbi esetek száma hazánkban is számottevő, és az ország bármely területén előfordulhat. 

A Nébih írta meg, hogy a madárinfluenza vírus a vadmadarakban széles körben jelen van, állandó kockázatot jelentve a baromfiállományokra, hiszen a vadmadarak vándorlása folyamatos, a tavaszi vonulással pedig még erőteljesebbé válik. A magas kockázatú területeken az országos főállatorvos által elrendelt baromfik kötelező zártan tartása, valamint a járványvédelem minimum feltételeit meghatározó határozat jelenleg is hatályos. Ahol a kötelező zártan tartás nincs elrendelve, a baromfikat ott is zárt helyen kell etetni, itatni, valamint a takarmányt zárt helyen kell tárolni. Az alom tárolását lehetőleg fedett, zárt helyen vagy fóliával letakarva kell biztosítani. 

A madárinfluenza fertőzés szempontjából nagy veszélyt jelentenek a hazai haszonállatokra a vadmadarak

Az intézkedések célja a szárnyasok és vadon élő madarak közvetlen vagy közvetett úton történő találkozási lehetőségének csökkentése, lehetőség szerint teljes kizárása, minimalizálva a házi állomány megfertőződésének kockázatát. A madárinfluenza betegséggel kapcsolatos további tudnivalókról a Nébih tematikus oldalán lehet tájékozódni.

A betegség kóroktana

A madárinfluenza vírusa az Orthomyxoviridae család Influenzavírus nemzetségébe tartozó burkos vírus. Az influenzavírusok genomja 8 szegmens negatív egyszálú RNS-ből áll. A vírust lipidtartalmú burok (envelope) veszi körül. Ebből a burokból nyúlnak ki a haemagglutinin (H) és neuraminidáz (N) glikoproteinek. Kórokozó képesség szempontjából vannak magas (HPAI) és alacsony patogenitású (LPAI) törzsek. A vírusok A, B és C típusba sorolhatók.

  • Magas patogenitású madárinfluenza (HPAI): A magas virulenciájú madárinfluenza törzsek az A típusba, olyan H5 vagy H7 szubtípusokba tartoznak, amelynek nukleotidszekvenciája a haemagglutinin molekula hasítási felületén olyan aminosavakat kódol, amelyet a gazdaszervezet ubiquiter proteáz enzimei tudnak hasítani; vagy pedig 6 hetes csirkéken az IVPI> 1,2.
  • Alacsony patogenitású madárinfluenza (LPAI): az előző ponttól eltérő H5 vagy H7 szubtípusba tartozó madárinfluenza vírus. A szegmentált RNS replikálódása során antigén csuszamlás vagy antigén sodródás könnyen jöhet létre, amely új vírustörzsek kialakulásához vezethet.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás