Komoly támogatásokra számíthatnak a jövőben a borászok
A borászat hazánk egyik legfontosabb élelmiszeripari ágazata, köszönhetően híres borvidékeinknek. Ennek megfelelően sok embernek is ad biztos megélhetést. A legfrissebb információk szerint pedig az előállított borok minőségére, valamint az exportra sem lehet panasz.
Az élelmiszeripari vállalkozások 14%-ának a borászat a főtevékenysége és az itt foglalkoztatottak 4%-ának adnak munkát a borászati vállalkozások.
A Földművelésügyi Minisztérium sajtóközleménye szerint a szőlőtermesztésben tevékenykedők a mezőgazdasági terület hozzávetőlegesen 1,5%-át művelik meg, ezzel szemben bruttó termelési értékben a részarányuk 4%-ot teszi ki.
Hirdetés
A magyarországi borexport az idei első nyolc hónapban több mint 15 milliárd forintot tett ki, ez mintegy 416 ezer hektoliter bor kivitelét jelentette. Az idei magyar borimport mennyisége ettől jelentősen elmaradt: az év első nyolc hónapjában 192 ezer hektolitert tett ki, összesen mintegy 4,3 milliárd forint értékben.
Komoly támogatás jöhet a jövőben is a borászoknak
Az Európai Bizottság 2019-2023 között újabb támogatási időszak megnyitását határozta el. Az erre az időszakra vonatkozó részletszabályok kidolgozását a Bizottság már megkezdte. A nemzeti támogatási program keretében ebben az időszakban a magyar borágazat számára ismételten rendelkezésre állhat az évi 29 millió eurós támogatás legalább 2020-ig.
A jelenlegi támogatási időszak (2014-2018) keretein belül Magyarország ebben az 5 évben 145,5 millió euró felhasználására - évente 29 millió euróra, mintegy 9 milliárd forintra – jogosult. Ilyen jelentős mértékű támogatással az ágazat a rendszerváltás óta nem számolhatott.
Az ágazat jövője szempontjából a szőlőültetvények telepítése stratégiai fontosságú lehet. Éppen ezért a legtöbb támogatást a szőlőültetvények szerkezetátalakítása és átállítása jogcímen elérhető, melyen 124 millió euró - mintegy 38 milliárd forint állt rendelkezésre. Az Európai Uniós csatlakozásunk óta erre közel 50 milliárd forintot kaptak a termelők, amely mintegy 23 ezer hektár szőlőültetvény megújítását tette lehetővé.
A borászati gépek, technológiai berendezések beszerzésének támogatását 2016-tól már a vidékfejlesztési források terhére lehetett igényelni. A rendelkezésre álló támogatási keret az új forrásból mintegy 40 milliárd forint. A támogatást közvetlenül a szőlőbor előállítás célját szolgáló, borászati technológia, továbbá az üzem működtetéséhez szükséges épület építésére vagy fejlesztésére lehet fordítani.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés