Megkezdődtek az egyeztetések a szőlőfelvásárlási árakról és szerződésekről az érintett felek között. Az FM és a Magyar Szőlő és Bortermelők Szövetségének (MSZBSZ) fő célja, hogy a következő borpiaci évtől már hazánkban is professzionális, uniós sztenderdek szerint működhessen a szüreti készülődés.

A tervek szerint a szőlő-és bortermelőket érintő, kiemelkedő jelentőségű témákat rendszeres szakmai fórumokon szeretné megvitatni az MSZBSZ.

Ilyen fontos téma lehet a jelenlegit leváltó többutas élelmiszeripari csomagolás bevezetése. A szövetség szerint ez a csomagolási módszer környezetvédelmi szempontból is előnyösebb lenne a most alkalmazottnál, valamint gazdaságilag is jobban járnának a termelők. Az év végére ezzel kapcsolatban várhatóan egy hatástanulmány is elkészül, amely segíthet a döntéshozatalban.

A következő borpiaci évtől a csomagolási módszeren is változtatnának a magyar borászok
 

Az MSZBSZ-t azért is veszi ennyire komolyan a Földművelésügyi Minisztérium, mert a szövetség tagjai adják a hazai borforgalom 65 százalékát. Nagy befolyásuk miatt az agrártárca is számít javaslataikra az őket érintő ügyekkel, de a szőlőtermesztők képzésének integrációjával kapcsolatban is.

A várható változások mellett már júliusban is érkezett egy újítás a szőlőtermesztésben: eszerint a bevezetéstől számítva új, az uniós jogszabályoknak megfelelő szerződésmintákat kell használniuk a borszőlőt termesztőknek. Az új rendszerben háromféle módon lehet meghatározni a felvásárlási árakat azoknak, akik 10 tonna felett állítanak elő, vagy vásárolnak fel borszőlőt:

  • a felvásárolandó mennyiség 50 százalékára szerződést kell kötni, ebben kell az árat rögzíteni,
  • akik nem tudják a teljes mennyiséget lekötni, azoknak augusztus 15-ig nyilvánosságra kell hozniuk a felvásárlási árat és mennyiséget,
  • illetve lehetőség van a HNT (Hegyközségek Nemzeti Tanácsa) árprognózisában alkalmazott képlet alapján rögzíteni a felvásárlási árakat.

Az új árképzéssel szeretnék elkerülni az évről-évre visszatérő problémát, vagyis a felvásárlási árak hektikus alakulását.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás