Komolyat nőhet a kukorica ára a termelők szerint
Ugyan a piaci helyzet egyelőre nem ezt tükrözi, a kukorica aratása után a termény árának emelkedésére számítanak a gazdák. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet a Nemzetközi Gabonatanács legfrissebb elemzését idézte, amely szerint a 2018-2019-es gazdasági évben 1100 millió tonnára becsülhető a kukorica globális kibocsátása. Ám ez a mennyiség nem fedezi az 1139 millió tonnára jelzett felhasználást. Az Egyesült Államokban későn vetettek, ami miatt tavalyhoz képest 4 százalékkal csökkenhet az ottani kukoricatermelés. Felmehet a kukorica ára.
A Világgazdaság cikkét szemléztük, eszerint a jelenlegi piaci árak ezeket a várakozásokat még nem tükrözik. Az elemzők a tavalyinál 3 százalékkal magasabb, 63,5 millió tonnás uniós termést várnak, a magyar agrártárca pedig az előző évinél 8,5 százalékkal több, 8 millió tonnás betakarított mennyiséget jósol. Az árutőzsdei jegyzések az elmúlt hetekben lefelé tartottak, a NAIK adatai szerint augusztus végén a magyarországi fizikai piacon az egy évvel korábbinál mintegy 11 százalékkal alacsonyabb, átlagosan 41,5 ezer forint volt a tonnánkénti termelői ár.
Ezt lehet várni a búzától
Az elmúlt időszakban a hazai malmok keresték a búzát, de ez lefutott, most csend van a piacon – folytatta Petőházi Tamás. Ennek a nyugalomnak az az oka, hogy az exportpiacok még nem indultak be, de ez ebben az időszakban nem szokatlan. Ilyenkor ugyanis a Nyugat-Európában még folyamatban lévő aratás végéig kivárnak a piaci szereplők. A globális piacon a 758 millió tonnásra becsült felhasználást meghaladó termés várhatóan az árcsökkenés irányába hat. Ez volt érezhető augusztusban Magyarországon, amikor a fizikai piacon tonnánként átlagosan 48,6 ezer forintot adtak az étkezési búzáért - mondta.
Hirdetés
A tavalyinál várhatóan 12 százalékkal nagyobb lesz az európai termés, ami nem jó hír az exportőröknek, de a szakértők szerint a hagyományosnak mondható magyar exportpiacokon (mint az olasz, az osztrák és a román) fennmaradhat a kereslet, mivel az idei búzatermés fehérje- és sikértartalma is jó. A harmadik legnagyobb búzaimportőrnek számító Romániában pedig az általában jellemző európai termésnövekedéssel ellentétben 5 százalékkal kevesebb búza termett. Az őszi vetéseket az időjárás idén nem akadályozta, és a napraforgó betakarítása is idejében megkezdődött. A GOSZ kimondottan jó termésre számít. Az elmúlt évben hektáronként 2,97 tonna volt az átlag, és az agrárminisztérium termésbecslése szerint az idén is hasonló lesz. A tárca a tavalyinál 7 százalékkal kisebb termést vár, az előző évinél 7 százalékkal kisebb területről.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés