A svájci EPFL egyetem kutatói a jövő legnagyobb kihívásairól kérdezték a ChatGPT mesterséges intelligencia programot, ami alapján úgy döntöttek, az élelmiszerellátás kihívásával kapcsolatban fognak feladatot adni neki. Egy hatékony paradicsomszedő robot tervezésére kérték fel. Az eredményt a Nature Machine Intelligence című lapban tették közzé. Kiderült, hogy a mesterséges intelligencia alkalmas robotfejlesztésre is.

A Mezőhír számolt be róla, hogy a szedőrobotkar olyan jól sikerült, hogy a fejlesztő mérnökök kissé el is kedvetlenedtek. A svájci egyetem cikke szerint a kutatók követték a ChatGPT összes tervezési döntését. Ennek különösen az első lépései voltak izgalmasak, mivel a chatbot „kiterjesztette a tervező tudását más szakterületekre”. 

Egy hatékony paradicsomszedő robot tervezésére kérték fel a ChatGPT mesterséges intelligencia programot, jó eredményt hozott a kísérlet - Fotó: © 2023 Adrien Buttier / EPFL

Fontos meghatározásokat kért a ChatGPT a szedőrobot kialakításához

Például azzal kezdte, hogy előbb meghatározta, milyen paradicsom esetében lenne egyáltalán gazdaságos a szedés automatizálása. Ilyen közgazdasági kérdések egy mérnökben nem vetődnek fel - írták. A megvalósítási szakaszban is voltak hasznos javaslatai, például a fogóujjak anyagának megválasztása terén, amire szilikont vagy gumit javasolt. Továbbá közölte, hogy szerinte a Dynamixel motor a legjobb a szedőrobot meghajtására. Végül az ember-robot párbeszéd eredményeként létre jött egy olyan robotkar, amelyik képes hatékonyan begyűjteni a paradicsomot.

Kedvező és kedvezőtlen utóhatások

A cikk szerint a kutatók a robottal való tervezési folyamatot pozitívnak értékelték, de kissé szomorúan tapasztalták, hogy az ember szerepe a műszaki feladatok elvégzése felé tolódott el. „A jövőben megtörténhet, hogy az ember csak a tervezési célok megadásakor és a kivitelezésben lesz jelen, míg a mérnöki fejlesztést önállóan elvégzi a mesterséges intelligencia. Ez ma még nem lehetséges, és kérdés, hogy kívánatos-e?” – fogalmaztak a kutatók. 

Egy paradicsom bogyó a szedőrobot karjában - Fotó: © CREATE Lab/EPFL

A fejlesztés eredménye mindenképpen ellenőrizendő, validálandó, mivel a chatbotokat úgy tervezték, hogy a „legvalószínűbb” választ generálják egy kérdésre, ami nem feltétlenül a legjobb. Egyre többet hallani arról is, hogy chatbotok alkalmazása nehezebbé teszi az olyan fogalmak fenntartását, mint plágium és szellemi tulajdon - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás