A svájci EPFL egyetem kutatói a jövő legnagyobb kihívásairól kérdezték a ChatGPT mesterséges intelligencia programot, ami alapján úgy döntöttek, az élelmiszerellátás kihívásával kapcsolatban fognak feladatot adni neki. Egy hatékony paradicsomszedő robot tervezésére kérték fel. Az eredményt a Nature Machine Intelligence című lapban tették közzé. Kiderült, hogy a mesterséges intelligencia alkalmas robotfejlesztésre is.

A Mezőhír számolt be róla, hogy a szedőrobotkar olyan jól sikerült, hogy a fejlesztő mérnökök kissé el is kedvetlenedtek. A svájci egyetem cikke szerint a kutatók követték a ChatGPT összes tervezési döntését. Ennek különösen az első lépései voltak izgalmasak, mivel a chatbot „kiterjesztette a tervező tudását más szakterületekre”. 

Egy hatékony paradicsomszedő robot tervezésére kérték fel a ChatGPT mesterséges intelligencia programot, jó eredményt hozott a kísérlet - Fotó: © 2023 Adrien Buttier / EPFL

Fontos meghatározásokat kért a ChatGPT a szedőrobot kialakításához

Például azzal kezdte, hogy előbb meghatározta, milyen paradicsom esetében lenne egyáltalán gazdaságos a szedés automatizálása. Ilyen közgazdasági kérdések egy mérnökben nem vetődnek fel - írták. A megvalósítási szakaszban is voltak hasznos javaslatai, például a fogóujjak anyagának megválasztása terén, amire szilikont vagy gumit javasolt. Továbbá közölte, hogy szerinte a Dynamixel motor a legjobb a szedőrobot meghajtására. Végül az ember-robot párbeszéd eredményeként létre jött egy olyan robotkar, amelyik képes hatékonyan begyűjteni a paradicsomot.

Kedvező és kedvezőtlen utóhatások

A cikk szerint a kutatók a robottal való tervezési folyamatot pozitívnak értékelték, de kissé szomorúan tapasztalták, hogy az ember szerepe a műszaki feladatok elvégzése felé tolódott el. „A jövőben megtörténhet, hogy az ember csak a tervezési célok megadásakor és a kivitelezésben lesz jelen, míg a mérnöki fejlesztést önállóan elvégzi a mesterséges intelligencia. Ez ma még nem lehetséges, és kérdés, hogy kívánatos-e?” – fogalmaztak a kutatók. 

Egy paradicsom bogyó a szedőrobot karjában - Fotó: © CREATE Lab/EPFL

A fejlesztés eredménye mindenképpen ellenőrizendő, validálandó, mivel a chatbotokat úgy tervezték, hogy a „legvalószínűbb” választ generálják egy kérdésre, ami nem feltétlenül a legjobb. Egyre többet hallani arról is, hogy chatbotok alkalmazása nehezebbé teszi az olyan fogalmak fenntartását, mint plágium és szellemi tulajdon - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás