Egy jogszabály-módosítás következtében egyszerűbbé vált a gombatermesztők számára a fóliasátrak létesítése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara gombatermesztéssel foglalkozó tagjai fordultak a köztestülethez azzal, hogy fejlesztéseik, nyertes pályázataik megvalósításánál a gombatermesztésre létesítendő fóliaházakat ne az építési engedélyköteles építmények közé sorolják az építési hatóságok. Ez most jelentősen megnehezíti a tervezési és a kivitelezési munkálatokat.

"Az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról" szóló 312/2012. (XI. 8.) Kormányrendelet 1. számú melléklete a növénytermesztésre szolgáló üvegházak és fóliasátrak építési és korszerűsítési munkálatait is az építési engedély nélkül végezhető tevékenységek közé sorolja. Mivel az egyes hatóságok a rendeletben megfogalmazottakat eltérően értelmezték, a Kamara jelezte az illetékes államtitkárságnak, hogy kéri a jogszabály pontosítását, és a gombafóliákkal történő kiegészítését. A Kamara szakmai álláspontja alapján a gombatermesztésre létesülő fólia nem jelent lényeges különbséget a hatályos rendeletben felsorolt növényházakhoz viszonyítva.

Egyszerűbbé vált a gombatermesztő sátrak engedélyeztetése - képünk illusztráció, csiperkegomba látható rajta

A jogalkotó kedvezően állt a Kamara megkereséséhez, és módosította a rendeletet. A 13/2019 (II.11) Kormányrendelet az „Építési tárgyú kormányrendeletek módosításáról meg is jelent a Magyar Közlönyben. A jogszabályi változással az elsőfokú építésügyi hatóságok számára egyértelművé vált a gomba fóliasátrak építésiengedély-kötelezettség alóli mentessége, ami – hasonlóan a többi fóliasátorhoz – jelentősen rugalmasabbá teszi a jövőbeni fejlesztéseket.

A magyar gombatermesztés egyre bővül

Hazánkban a legnagyobb arányban termesztett gombafaj a csiperke 90 és a laska 7-8 százalékkal. Ezek közel 60 százaléka exportra kerül. A hazai gombatermesztés az utóbbi évtizedben növekedett, a 2008-as 18 ezer tonnás mennyiségről 2016-ra mintegy 30 ezer tonnára bővült, nagyjából 15-20 milliárd forintos éves termelési értéket létrehozva. A NAK szerint az elmúlt egy-két évben a magyar gombafogyasztás lassú növekedést mutat, az ágazat pedig mintegy 4500 főt foglalkoztat. Gombát zárt termesztő-berendezésekben, gombatermesztő házakban, sátrakban, és kisebb részben pincékben termesztenek.

A legtöbb csiperkegombát Pest, Heves és Bács-Kiskun megyében termesztik.

A legtöbb csiperkét Ausztriába és Romániába szállítjuk. Hagyományos termőterület Budafok-Budatétény és Kőbánya, ahol a pincerendszer kiválóan alkalmas gombatermesztésre, valamint Győr és Eger. Laskából a hazai piacon a nagy kalapú, sötét színű a leginkább kedvelt, ennek Budapest és Kecskemét a legnagyobb termőhelye. Korábban itt írtunk az egyik legnagyobb magyar gombatermesztő vállalatról:

Heti 110 tonna friss gomba termesztésével elérhető az év agrárembere cím

A gombakomposzt és a friss gomba készítésével foglalkozó Bio-Fungi Kft. ügyvezetője, Mutsy Árpád érdemelte ki a rangos elismerést azzal, hogy a szakmai zsűri szerint az őt körbevevő társadalom számára hasznosat, innovatívat, előremutatót, újdonságot, társadalmilag értékelhető jót hozott létre. Az egyik legkevésbé ismert kertészeti ágban sikeres szakember ócsai cégénél hetente 110 tonna friss gombát termesztenek, aminek 2/3 része külföldre megy.

Gombakomposzt és friss gomba termesztésével lett sikeres a Pest megyei Ócsán található agrárvállalkozás


Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás