Könnyítések és aratási beszámoló – heti agrárhír-összefoglaló
Csökkenhet a mezőgazdasági károk értéke; egyszerűsítették a jogszerű földhasználat igazolását; Tolnában 6 tonna felett az átlagos búzatermés. Íme, a hét legfontosabb hírei.
Jelentősen csökkenhet a mezőgazdasági károk értéke a kétpilléres mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerrel. Az agrár-kárenyhítési rendszer tagjainak a káresemény bekövetkezésétől számított 15 napon belül az MVH internetes oldalán lévő felületen kell jelezniük a károkat. Ezt követően kárenyhítő juttatás iránti kérelmet is be kell nyújtani, ennek határideje a tárgyév novemberének 30. napja. Pozitív változás 2015-től, hogy a termelők már kisebb, parcella szintű károkat is jelenthetnek, amennyiben a károk meghaladják a 30 százalékos hozamcsökkenési szintet. A kockázatkezelési rendszer második pillére a költségvetés által finanszírozott díjtámogatott biztosítás. Ennek keretében a gazdák visszakaphatják az általuk befizetett biztosítási díj legfeljebb 65 százalékát.
Egyszerűsítették a jogszerű földhasználat igazolását, amivel a gazdák egyszerűbben juthatnak hozzá a támogatásokhoz. A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó törvény módosítását már az idén benyújtott egységes kérelmeknél is alkalmazni kell. A módosítás lehetővé teszi a jogszerű földhasználat igazolását haszonbérleti, felesbérleti, részesművelési, szívességi földhasználati, alhaszonbérleti földhasználati szerződés, az 1 hektár alatti belterületi földek használatára kötött szerződés, továbbá osztatlan közös tulajdon esetén a használati rendről szóló megállapodás alapján is. Jogszerű földhasználónak tekinti a vagyonkezelőt, a haszonélvezőt vagy a használat jogának jogosultját és a tulajdonost is. A módosítás szerint a közeli hozzátartozó is jogszerű földhasználónak minősülhet.
Hirdetés
Tolnában már javában tart a búza betakarítása. A területek 10 százalékának betakarítása után a hektáronkénti átlagtermés meghaladja a 6 tonnát. A KSH adatai szerint 2014-ben Tolnában volt a legmagasabb a búza termésátlaga, hektáronként 5,9 tonnát sikerült betakarítani a gazdáknak átlagosan. Az őszi árpa aratása befejeződött: a 9955 hektárnyi területen összesen 64 986 tonna, hektáronként 6,5 tonna termett, ami szintén meghaladja az idei június végi 4,3 tonnás és a tavalyi 4,6 tonnás országos átlagot. A NAK jelentése szerint elkezdődött a tavaszi árpa, a tritikálé és a zab betakarítása is, a 10 440 hektárnyi repcének pedig 35 százalékát, 3669 hektárt arattak le.
Az elmúlt napok tikkasztó hősége nem csak az embereket és az állatokat viselte meg. A kukoricának sem jött jól a perzselő forróság, ugyanis pont a virágzás időszakában tört ránk a kánikula. A hosszan tartó, nagy nyári hőség akár komoly terméskiesést is okozhat a kukoricaföldeken. Szerencsére a 35-40 fokos hőség megszűnt, így a gazdák joggal bízhatnak abban, hogy nem okozott nagy terméskiesést ez a néhány napos tartó forróság. Az eredeti várakozások szerint akár 9 millió tonna kukorica is teremhet az idén, de természetesen a pontos terméseredmény csak a kukorica betakarítását követően válik véglegessé.
Az eddigieknél is szigorúbb hatósági ellenőrzéseket szorgalmaz a Tej Terméktanács a magyar ágazati szereplők érdekében. A Tej Terméktanács örült a hírnek, miszerint a múlt héten gyanúsan olcsó UHT tejet forgalmazó céget derített fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, de a kiszabott 55 millió forintos bírságot kevésnek tartotta. A mostani bejelentésnek elrettentő hatása lehet, de ahhoz, hogy jobban meg lehessen védeni a magyar tejet és tejtermelőket, ennél is szigorúbb ellenőrzésekre van szükség.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el.
Fotók: szszbmo.hu, tankonyvtar.hu
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés