Könnyített feltételekkel megszerezhető az állami fajtaelismerés a Kárpát-medencei szőlő tájfajtáknak
A növényfajták állami elismeréséről szóló 40/2004. (IV. 7.) FVM rendelet 2024. május 6-án hatályba lépett módosítása alapján egyszerűbb feltételekkel részesülhetnek állami fajtaelismerésben a Kárpát-medencei szőlő tájfajták. A könnyített eljárást az indokolja, hogy a Kárpát-medencében őshonos fajtákról számos információ áll már rendelkezésre, így szakmai szempontból is lehetőség van az egyszerűbb állami fajtaelismerés alkalmazására. A szőlőfajták esetében a kérelmezőnek 5 darab oltványt vagy gyökeres dugványt kell a NÉBIH rendelkezésére bocsátani a referenciagyűjteményében történő elhelyezésre.
A szőlő tájfajták esetében az elismerési kérelemben a fajta ismert elnevezését, a fajtaleírást, továbbá a termesztés, a szaporítás és a felhasználás során szerzett gyakorlati tapasztalatok leírását vagy az elvégzett saját vizsgálatok eredményeinek leírását, valamint a fajta származására és termeszthetőségére vonatkozó információkat kell megadni - írta a NAK szakembere, Dr. Sidlovits Diána.
Így történik a gyakorlat
További könnyítés, hogy a NÉBIH a Kárpát-medencei szőlőfajta kísérleti fajtavizsgálat lefolytatása helyett ellenőrzi a kérelemben és mellékleteiben foglalt információkat és a fajtaleírás megfelelését a rendeletben szereplő szempontok szerinti alaktani és fiziológiai jellemzőknek.
Hirdetés
Kárpát-medencei szőlőfajta esetében a kérelmezőnek - az általános szabályoktól eltérően - 5 darab oltványt vagy gyökeres dugványt kell a NÉBIH rendelkezésére bocsátani a referenciagyűjteményében történő elhelyezésre. A NÉBIH a fajtavizsgálatról vizsgálati jelentés helyett a fajta állami elismerhetőségére vonatkozó javaslatot és annak indokolását tartalmazó értékelést küld a Fajtaminősítő Bizottságnak - fogalmaztak. A rendelet itt elérhető.
Állami elismerés iránti kérelem
4. § (1) A fajtajelölt állami elismerés iránti kérelmét a NÉBIH-hez kell benyújtani az általa rendszeresített és a honlapján közzétett, F 401 jelű elektronikus űrlapon.
(2) Az (1) bekezdés szerinti nyomtatvány a következő adatokat tartalmazza:
- a) a növényfaj latin és magyar nevét,
- b) a fajta nemesítői jelzését,
- c) a kérelmező nevét és címét,
- d) ha van képviselő, annak nevét és címét,
- e) a nemesítő nevét és címét,
- f) a fajtanevet, ha a fajtát más hatóságnál a kérelem tárgyát képező fajtanévtől eltérő névvel már nyilvántartásba vették, valamint
- g) hogy milyen néven és mely országokban regisztrált vagy oltalmazott a fajta, illetve hogy milyen néven és mely országokban kérelmezték ezt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés