Keszthelyi Sándor kötete a növényevő kártevők elleni védekezés lehetőségeit foglalja össze. A könyvet olvasva a gazda áttekintést kap a jelen védekezési eljárásairól, az agrotechnikai, fizikai, biológiai és kémiai védekezés mellett az integrált és komplex védekezési szemléletekről is. Részletesen kifejti a raktári kártevők elleni védekezés megoldásait, valamint a megkülönböztetett jelentőségű kártevők elleni teendőket.

A mű egy rövid történeti áttekintéssel kezdődik, mely a kártevők elleni védekezés történetét foglalja össze, majd áttér a kártételt és védekezést befolyásoló élettelen és élő feltételekre. Ez magába foglalja a fény, hő, víz hatásai mellett a kártevő biológiájának és a kártevő-növény kapcsolat összefüggéseit is.

Könyvben olvasható a kártevők elleni védekezés - Fotó: Pixabay, Georg Wietschorke

A kártevők elleni agrotechnikai védekezés szakaszban az alábbi területek vannak:

  • termőterület megválasztása
  • talajművelés
  • tápanyag-utánpótlás
  • vetésszerkezet
  • faj-, fajta-, illetve hibridválasztás
  • növényápolás
  • betakarítás

Korábbi könyvajánlónkat ebben a cikkünkben találja meg.

A fizikai védekezés tárgyalása kitér a különböző észlelési technikák bemutatására, de a kártevők elriasztásának vagy távoltartásának módjaira is. A biológiai védekezéssel foglalkozó oldalakon a kártevők természetes ellenségein alapuló technikák mellett a feromonokon alapuló védekezésről, az autocid védekezésről, sőt számtalan biológiai és magáról a biotechnológiai védekezési módról is beszámol. A kémiai védekezésről szóló részben elsősorban a különböző zoocid hatóanyagokról és ezek hatásairól van szó. De teret kap a kijuttatási technológiák és a hatékonyságuk felmérésének tárgyalása is.

Ezt követi a kártevők elleni védekezés összetett szemlélete, majd az integrált védekezés bemutatása.

A könyv végén két speciális téma is helyet kapott. Az egyik a raktári kártevők és az ellenük való védekezés összefoglalása, mely magába foglalja mind a hagyományos, kemikáliákkal történő, mind pedig az újabb, környezetet kevésbé terhelő módszereket. A másik pedig a megkülönböztetett fontosságú kártevők és az ellenük való védekezés. Különös tekintettel az idegenhonos és karantén kártevőkre, valamint ezek kategorizálására.

A szerző, Keszhelyi Sándor

A szerző 1976. április 14-én született Pécsett. Egyetemi tanulmányait Keszthelyen végezte, ahol 1999-ben a Pannon Agrártudományi Egyetemen okleveles agrármérnöki, a Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Karán 2002-ben növényorvosi szakmérnöki diplomát szerzett. 2004-ben Prof. Dr. Sáringer Gyula témavezetésével sikerrel védte meg „A kukoricamoly bionómiája” című PhD disszertációját. 2013-ben habilitált doktori címet szerzett. 2003-tól a Kaposvári Egyetem Növénytudományi Intézetébe került, ahol jelenleg is, mint egyetemi docens dolgozik.

Munkája és hobbija is a növényevő rovarok kutatásához és gyűjtéséhez kötődik. Elsősorban a szántóföldi, kiemelten a kukorica ízeltlábú kártevőinek ökológiai és kártételi vizsgálataival foglalkozik. Gyakorlati tapasztalatait a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdaságukból is szerzi. Ezeket a többéves megfigyeléseket a „Szántóföldi növények kártevői” című könyvében foglalta össze. A könyvismertetőt az Agrofórum közölte.

A könyv adatai

Keszthelyi Sándor: Kártevők elleni védekezés lehetőségei

Agroinform, Budapest, 2017; ISBN 978-615-5666-10-0

keménykötés, 247 oldal, 78 ábra és színes kép

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás