Konzorcium alakult az esőhöz hasonló hatékony öntözés megvalósítása érdekében
A szakma elkötelezett művelőinek be kellett látniuk, hogy a korábban felszín alatti vízből táplálkozó öntözés vízkapacitása kevés. Ezért konzorciumot alakítottak, egy olyan öntözőmű fejlesztésébe fogtak, amely a Tiszából táplálkozik, és 3-400 hektár öntözését szolgálja.
Közel 1,3 milliárd forintos beruházással valósította meg az Univer Öntözésfejlesztési Konzorcium annak a Bács-Kiskun megyei – Lakitelek és Szentkirály határában lévő – kísérleti gazdaságnak az öntözését, amelyet július 15-én mutatott be a szakembereknek és a sajtó képviselőinek.
Az öntözés napja
Az öntözés napja nevet viselő rendezvényen – amelyről a magyarmezogazdasag.hu közölt részletes beszámolót – Ágoston Béla, az UNIVER Product Zrt. nyersanyag-beszerzési igazgatója kiemelte: négy településen – Lakitelek, Nyárlőrinc, Szentkirály és Tiszaalpár – alakult meg az öntözési közösség.
Hirdetés
A négy év során felszaporodott tapasztalatokat is át szeretnék adni, ez is a rendezvény egyik célja, mutatott rá.
Az öntözésfejlesztés szükségességéről szóló előadásában Dunai László, az UNIVER-AGRO Kft. ügyvezetője a 185 hektáros gazdaságukról elmondta, 2015-ben öt fúrt kúttal kezdtek öntözni, és már abban az évben elkezdték tesztelni a víztakarékos csepegtetést. Ez a technológiai elem a mai napig része öntözési technológiájuknak. Lineárból jelenleg hármat üzemeltetnek a gazdaságukban.
Tisza, tároló, támogatás
A négyéves projekt érdekében két cég és három magánszemély fogott össze, a víz a 15 kilométerre lévő Tiszából érkezik, létesült egy 8600 köbméteres tároló, felszín alatti csatorna, a beruházás 70 százalékára sikerült támogatást szerezni, mutatott rá Fehérné Gáspár Katalin, az UNIVER Product Zrt. projekt-, logisztikai, és informatikai vezérigazgató-helyettese. A sikeres kezdeményezésekhez elengedhetetlennek nevezte az összefogást és a pályázati lehetőségek kihasználását.
A projekt műszaki részleteiről Csutár Jenő, a BAUER Hungária Kft. mérnök-üzletkötője, illetve Csabai László szervizvezető osztott meg részleteket.
Az Univer és a Bauer összefoglalója szerint a versenyképes alapanyag-ellátás érdekében a szántóföldi zöldségtermesztésben a legújabb technológiákat, eljárásokat (palántázás, több módon történő öntözés, tápoldatozás) és fajtákat kell alkalmazni.
Az Univer kísérleti gazdasága ezeket vizsgálja és mutatja be, az új fajták tesztelésének tapasztalatait pedig továbbadja azoknak a környékbeli termelőközösségeknek, amelyek az új paradicsom-feldolgozó üzemét ellátják kiváló minőségű magyar nyersanyaggal.
Szolgáltatások a termelőknek
A kísérleti gazdaság saját palántázó, talajművelő és betakarító gépeivel további szolgáltatásokat is nyújt az Univer Product Zrt. termelőinek.
Ezen túlmenően otthont ad az Univer paprikanemesítési és vetőmag-előállító üzletágának is. A gazdaságban évente 35-40 hektáron ipari paradicsom termesztése folyik, ezen túl paprikafélék (fűszerpaprika, pritamin és kápia), csemegekukorica és gabona is része a vetésforgónak.
A környezetterhelés csökkentése kiemelt jelentőségű feladat, ezért 6 hektáros területen ökológiai gazdálkodást folytat a társaság, különös figyelemmel a fűszerparika környezetkímélő termesztéstechnológiájának kidolgozására.
A példamutató fejlesztés öntözőberendezéseit a szakterületen nagy tapasztalatú BAUER Hungária Kft. biztosította. A BAUER Csoport a legszigorúbb európai normák szerint tervezi és valósítja meg öntözőrendszereit, megoldásaiban öt földrészen szerzett tapasztalatai összegződnek.
A szárazság nem áll meg a határon
Az agrártermelők számára Magyarországon is problémát jelent a fokozódó szárazság, amelynek hatása a BAUER intelligens és takarékos öntözési rendszereivel ellensúlyozható. Ezekkel ugyanis lehetséges a hatékony és pontos vízkijuttatás az öntözött terület minden pontjára.
A konzorcium 5 „center” öntözőgépet és 3 „lineár” öntözőgépet vásárolt a BAUER Hungária Kft-től. A berendezések kialakítása lehetővé teszi, hogy az UNIVER-AGRO a legrugalmasabban és költséghatékonyan tudja öntözni területeit.
A berendezésekkel olyan vízcseppméretek és öntözésintenzitás érhető el, ami a leginkább hasonlít a természetes esőéhez.
10-15 százalékkal csökkenthető a veszteség
A szórófejek állítható magasságúak, így a talajközeli, növényközeli vízkijuttatással akár 10-15 százalékkal is csökkenthető a párolgási veszteség. A BAUER Hungária Kft. szállította a teljes hálózat működéséhez szükséges szivattyúkat és a teljesen automatizált működéshez nélkülözhetetlen öntözésvezérlést is.
A kiemelkedő sikerű eseményen részt vettek Lakitelek, Nyárlőrinc, Szentkirály és Tiszaalpár öntözési közösségeinek képviselői és számos mezőgazdasági vállalkozás. Csak e települések mintegy 300 hektár öntözhető, öntözendő kertészeti, mezőgazdasági területet képviselnek.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés