A korainál is koraibb – az áttelelő vöröshagyma
A vöröshagyma egész évben folyamatosan keresett zöldségnek számít. Tavasz végén, nyár elején azonban sok helyen kifogynak belőle, ugyanis az előző év termése már elfogy addigra, a friss pedig még a földben van. Szerencsére erre is van már megoldás.
A kritikus időszakban is lehet friss vöröshagymánk, ha áttelelő vöröshagyma termesztésére adjuk a fejünket. Persze áttelelő vöröshagyma vetése esetén fokozottan kell figyelni néhány dologra.
A vetés időpontja
Hirdetés
A vöröshagyma magjának elvetési ideje az egyik sarkalatos pontja a jó átteleltető termesztésének. Ha túl korán vetjük el a magot, a növények ősszel túlfejlődnek, tavasszal magszárba mennek, így maximum zöldhagymaként lesz fogyasztható. Késői vetés esetén a növények nem fejlődnek ki eléggé télre, sok egyed fog elpusztulni a tél folyamán. Az ideális vetési idő:
- augusztus 15-30 között,
- korai és középérésű fajták esetén augusztus 15-20 között,
- kései érésű fajták esetén augusztus 20-30 között.
Termőhely megválasztása, magágy előkészítés
A terület kiválasztásakor ugyanazokat a követelményeket kell szem előtt tartani, mint a tavaszi vetésű hagyma esetében: ne legyen magasan a talajvíz szintje a területen, jó legyen a talajszerkezet és egyenletes legyen a talaj felszíne.
Mivel augusztusi vetésről van szó, így a magágy előkészítés nehezebb, mint egy tavaszi vetés esetében, ugyanis jellemzően ilyenkor rendkívül száraz a talaj. Épp ezért öntözni kell a területet, mielőtt a magágyat elkészítenénk. A vetéshez aprómorzsás, ülepedett, megfelelő nedvességtartalmú, tökéletesen gyommentes talaj szükséges!
Tápanyagszükséglet
Általánosságban véve elmondható, hogy az áttelelő vöröshagyma tápanyagigénye megegyezik a tavaszi vetésű vöröshagymáéval, annyi különbséggel, hogy nitrogénből többet igényel az áttelelő vöröshagyma. A nitrogént 3 részletben kell kijuttatni a területre:
- 40-45 százalékot ősszel,
- 20-30 százalékot tél végén, februárban,
- a maradékot pedig a fejképződés idején, áprilisban.
Öntözés és gyomirtás
A vetést követően azonnal meg kell kezdeni az öntözést a mielőbbi csírázás érdekében. Ősszel az öntözést csapadékmennyiségtől függően folytatni is kell, tavasszal viszont csak csapadékhiány esetén kell mesterséges vízpótlást alkalmazni.
Fontos: öntözési lehetőség nélkül áttelelő vöröshagymát termeszteni igen kockázatos vállalkozás.
A gyomirtást már a talajelőkészítés során meg kell kezdeni. A később kelő gyomokat ugyanazokkal a gyomirtókkal lehet irtani, amivel a tavaszi vetésű hagymában dolgozunk.
Vigyázat! A herbicides kezelés napokra is megállíthatja a növények fejlődését. Túlfejlettség esetén a herbicides kezelés kifejezetten ajánlott.
Betakarítás
Az áttelelő vöröshagyma betakarítási ideje a felhasználástól függ:
- zöldhagymaként már április elején fogyasztható,
- főzőhagymaként májusban már be lehet takarítani a termést,
de alapvetően május végétől június végéig tart az áttelelő vöröshagyma szárdőlése, ekkor lehet betakarítani a hagymafejeket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés