A vöröshagyma egész évben folyamatosan keresett zöldségnek számít. Tavasz végén, nyár elején azonban sok helyen kifogynak belőle, ugyanis az előző év termése már elfogy addigra, a friss pedig még a földben van. Szerencsére erre is van már megoldás.

A kritikus időszakban is lehet friss vöröshagymánk, ha áttelelő vöröshagyma termesztésére adjuk a fejünket. Persze áttelelő vöröshagyma vetése esetén fokozottan kell figyelni néhány dologra.

A vetés időpontja

A vöröshagyma magjának elvetési ideje az egyik sarkalatos pontja a jó átteleltető termesztésének. Ha túl korán vetjük el a magot, a növények ősszel túlfejlődnek, tavasszal magszárba mennek, így maximum zöldhagymaként lesz fogyasztható. Késői vetés esetén a növények nem fejlődnek ki eléggé télre, sok egyed fog elpusztulni a tél folyamán. Az ideális vetési idő:

  • augusztus 15-30 között,
  • korai és középérésű fajták esetén augusztus 15-20 között,
  • kései érésű fajták esetén augusztus 20-30 között.
Ha tavasszal ez a kép fogad, akkor későn vetettük el a hagymamagokat
 

Termőhely megválasztása, magágy előkészítés

A terület kiválasztásakor ugyanazokat a követelményeket kell szem előtt tartani, mint a tavaszi vetésű hagyma esetében: ne legyen magasan a talajvíz szintje a területen, jó legyen a talajszerkezet és egyenletes legyen a talaj felszíne.

Mivel augusztusi vetésről van szó, így a magágy előkészítés nehezebb, mint egy tavaszi vetés esetében, ugyanis jellemzően ilyenkor rendkívül száraz a talaj. Épp ezért öntözni kell a területet, mielőtt a magágyat elkészítenénk. A vetéshez aprómorzsás, ülepedett, megfelelő nedvességtartalmú, tökéletesen gyommentes talaj szükséges!

Tápanyagszükséglet

Általánosságban véve elmondható, hogy az áttelelő vöröshagyma tápanyagigénye megegyezik a tavaszi vetésű vöröshagymáéval, annyi különbséggel, hogy nitrogénből többet igényel az áttelelő vöröshagyma. A nitrogént 3 részletben kell kijuttatni a területre:

  • 40-45 százalékot ősszel,
  • 20-30 százalékot tél végén, februárban,
  • a maradékot pedig a fejképződés idején, áprilisban.
Így néz ki egy egészséges hagymáskert
 

Öntözés és gyomirtás

A vetést követően azonnal meg kell kezdeni az öntözést a mielőbbi csírázás érdekében. Ősszel az öntözést csapadékmennyiségtől függően folytatni is kell, tavasszal viszont csak csapadékhiány esetén kell mesterséges vízpótlást alkalmazni.

Fontos: öntözési lehetőség nélkül áttelelő vöröshagymát termeszteni igen kockázatos vállalkozás.

A gyomirtást már a talajelőkészítés során meg kell kezdeni. A később kelő gyomokat ugyanazokkal a gyomirtókkal lehet irtani, amivel a tavaszi vetésű hagymában dolgozunk.

Vigyázat! A herbicides kezelés napokra is megállíthatja a növények fejlődését. Túlfejlettség esetén a herbicides kezelés kifejezetten ajánlott.

Betakarítás

Az áttelelő vöröshagyma betakarítási ideje a felhasználástól függ:

  • zöldhagymaként már április elején fogyasztható,
  • főzőhagymaként májusban már be lehet takarítani a termést,

de alapvetően május végétől június végéig tart az áttelelő vöröshagyma szárdőlése, ekkor lehet betakarítani a hagymafejeket.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás