A káposztaféléket hagyományosan az olcsóbban megtermelhető zöldségek közé sorolják, de magas tápanyagigényük és problémás fenológiájuk könnyen megkeseríthetik a termelők dolgát, különösen öntözésbe vont problémás talajokon. A káposzta ugyanis akkor igényelné a legtöbb nitrogént, amikor az hagyományos termékekkel megoldhatatlan, az előbb kivitt tápanyag pedig gyorsan kimosódik vagy elpárolog. Kivéve, ha megtérünk a gazdálkodóknak az egyre népesebb táborába, akik a tápanyag-gazdálkodást két ICL műtrágyára bízták: az Agromasterre és a foszforral kiegészített polihalit ásványi trágyára, a PKpluS-ra.

Miért? A sort kezdhetjük a szabályozott nitrogénfeltáródásnak köszönhető gyönyörű, kosárlabda méretű káposztafejekkel. Folytathatjuk a PKpluS-nak köszönhető piacossággal, amivel sose kell bebarnult levélszélektől vagy a rossz nitrogén-kálium arány miatt megrepedt levelektől tartani.

De Rácz Gábor, az ICL növényvédelmi szakmérnök területi képviselője szerint sokkal őszintébb a plusznyereséggel kezdeni. Utóbbi már az első, 2018-ban elvégzett kísérletek során is közel 200 ezer Ft-ra rúgott hektáranként a termelőknek, csak az Agromaster burkolt nitrogéntermékeivel!

Agromaster burkolt műtrágyák: tökéletes arányú nitrogénpótlás a káposztának, mindössze 2-3 kijuttatással

Nagyságrendileg 256 kg/ha nitrogén fejeskáposztához, 230 kg/ha vöröskáposztához, 80 t/ha termésmennyiséget célozva ezt kell időben, felvehető formában biztosítanunk a növényeinknek a nagy terméshez. A jelenlegi árak mellett ez az „étvágy” sem elhanyagolandó, azonban sokkal nagyobb gond, hogy a hatóanyag többségét fejesedés, rózsaképződés idején igénylik ezek a növények, amikor a sorzáródás miatt frissen már nem juttatható ki a tápanyag. A korábbi, emelt dózisú kijuttatás azonban az elillanás és kimosódás jelentette akár 60%-os veszteség miatt égeti a termelő zsebét. Rácz Gábor a Nyugat-Európa kertészetei körében évtizedek óta ismert és kedvelt ICL műtrágyagyár szakértője szerint az Agromaster műtrágyákat az teszi egyre keresettebbé a hazai gazdák körében, hogy 100%-os biztonsággal oldják meg ezt a problémát.

„Az Agromaster műtrágyákban a nitrogén-hatónyag meghatározott százalékát vagy teljes egészét egy speciális, E-Max burkolattal látják el. Ez körbeveszi a tápelemet, amely már minimális nedvesség hatására is feloldódik a burkolaton belül, azonban a kibocsátást a talajoldatba teljesen a talajhőmérséklethez igazítja! A nitrogénkibocsátás hidegebb tavaszi időben leáll, ha a talajhőmérséklet 5 Celsius-fok alá csökken, gyorsul, ha felmelegszik. Ezzel egy, a növény igényeihez szabott tápanyagraktárt hoz létre, amiből akkor áramlik ki a zöldtömegnöveléshez elengedhetetlen többletnitrogén, amikor a növény pont igényli azt. Nem véletlen, hogy ahol a káposztatermesztők kipróbálták az Agromaster műtrágyát, többé sosem tértek vissza a korábbi üzemi technológiához. Az így hizlalt káposzták ugyanis önmagukért beszélnek – gyönyörűek, vitálisak, egységesek, akár egy katalógusfotó” – meséli Rácz Gábor.

Az Agromaster burkolt nitrogéntartalma sorzáródás után az állomány megtörése nélkül hizlalja a fejeket

Milyen további előnyöket tartogat az Agromaster burkolt nitrogéntartalma a káposztafélék termesztőinek?

1., Az Agromasterrel még kötött, öntözött táblán sincs tápanyagveszteség

A káposztatermesztéshez kiválasztott Agromastereket kemény teszteknek vetették alá itthon bevezetésük idején. Sikeres kísérletek zajlottak a Bugyi határában található kötött, öntözött táblákon is vörös- és fejeskáposzták szabadföldi termelésénél. Itt egyszerre kellett megküzdeni a foszfor- és káliumlekötődéssel és az öntözés jelentette nitrogénkimosódás kockázataival. Az olyan műtrágyáknak, mint a talaj előzetes feltöltéséhez javasolt Agromaster 10-5-23+2CaO+5MgO+29SO, amely egy magas káliumtartalmú, kén, magnézium és kalcium hozzáadásával készült NPK műtrágya, 61% burkolt nitrogéntartalommal vagy a sorzáródás idején plusz nitrogénhatást biztosító Agromaster 40-0-5+4,5SO3 burkolt műtrágya 30%-ban bevont nitrogén-hatóanyagával ez gond nélkül sikerült.

Utóbbi sikeres alternatívája lehet
az új Agromaster 43-0-0 is, amely Eszékről régiós gyártással és kedvező árakkal érhető el a termelőknek az Univerzál-Plusz Kft.-n keresztül!

https://www.youtube.com/embed/U9FJ_VMDbg4

2., Az Agromaster sorzáródás után az állomány megtörése nélkül hizlalja a fejeket!

Az Agromaster burkolt műtrágyák emelt dózisban a talajfeltöltéshez 600-700 kg/ha mennyiségben alkalmazva, majd a kiültetés után 2-3 héttel és a sorzáródás előtt 2 részletre osztva 400 kg/ha dózis az Agromaster 40-0-5 vagy az új Agromaster 43-0-0 összetételből kijuttatva gond nélkül megoldják a káposztatermesztők két alapvető problémáját.

Megelőzik a lilakáposztában színvesztéssel, általában termésmennyiség csökkenéssel, valamint az idősebb levelek sárgulásával járó nitrogénhiányt.

A szabályozott tápanyag-feltáródással nem borult fel az érzékeny nitrogén-kálium arány sem, ami laza fejeket, könnyen repedő leveleket és legyengült növényi immunrendszert hoz magával.

3. Az Agromasterrel a plusznyereség hektáronként nem ígéret!

Amit Rácz Gábor kiemel, az a kezelések kézzel fogható nyeresége. „Bugyi térségében kimerítő részletességgel dokumentáltuk a kísérleteket 2018-ban tárolási káposzta esetében, a termelői gyakorlatban a hagyományos 12-12-17 komplex NPK-t váltottunk ki Agromaster 10-5-23+5MgO+29SO3 61%-ban burkolt nitrogén-hatóanyagú műtrágyára. A bekerülési ár nem nekünk kedvezett, akkor 78 ezer Ft-tal került többe hektáronként a termékünk. De mit mutatott a szezon végi nyereség mérleg? 0,7 tonnával több termést hektáronként, ami akkor közel 200 ezer Ft nettó plusznyereséggel könyvelődött hektárra vetítve a hagyományos technológiához mérten. A termelőpartner azóta is Agromastert használ, most már Polysulphate ásványi trágyával kombinálva, amit mélybányászattal termel ki az ICL Anglia partjainál a polihalit tartalmú ősi tengerfenékből.”

Az ICL tápanyagok optimális táplálásával minden káposzta hatalmas, mutatós, mint egy magazinfotó

PKpluS: külön kijuttatott kálium, magnézium, kalcium és kén – szabadság az 1. osztályú áru termesztéséhez

A termelői gyakorlat azt is igazolta az évek során, hogy az Agromaster burkolt műtrágyákat kombinálva a Polysulphate vagy Polysulphate alapú olyan termékekkel, mint a foszforral kiegészített PKpluS termékcsalád, az alap- vagy fejtrágyázás terén az eredmények tovább növelhetőek.

A kalciumhiány miatt elszáradt levélszéllel egy káposzta szinte értékesíthetetlen árut jelent, de akkor sem járunk sokkal jobban, ha a káliumhiány miatt a levelek elszíneződnek, felpödrődnek, beszáradó foltok jelentkeznek rajtuk. A Polysulphate ásványi trágyánkra (48% SO3, 14% K2O, 6% MgO, 17% CaO) a gyökeresedést segítő foszforkiegésztéssel ellátott PKpluS tápanyagokkal anitrogénpótlástól leválasztva minden adott, amire a káposztának szüksége van: kén, magnézium, kálium és olyan mikroelemek, mint a vas vagy a molibdén.”

Az ásványi alapú trágya közel 60 napos hatástartamot biztosít, amely idő alatt a bányászott kristályos anyaga ellenáll a kimosódásnak is. A termékből elérhető több, a termesztési célokhoz vagy épp talajelemzési eredményekhez igazítható összetétel is.

  • Kiegyensúlyozott foszfor- és káliumarány: PKpluS 0-16-30+2MgO+10 SO3+11CaO.
  • Magas káliumtartalom: PKpluS  0-21-20+2MgO+12,5SO3+15CaO;
Szép, piacos termés ICL műtrágyákkal Bugyi határából

Rácz Gábor szerint az ásványi trágya alapú tápanyagok alkalmazása ráadásul kedvez a talajállapotnak is.

„Fontos gyakorlati megfigyelést jelentett az 500 kg/ha dózisban folytatott Polysulphate ásványitrágya-kezelések esetében, hogy szikesedésre hajlamos talajokon a tápanyag csökkentette a nátriumszintet. Alkalmazása tehát tompíthatja, javíthatja a talajállapotot ilyen területeken.”

Célzott táplálás levélzeten keresztül állományban: Agroleaf Power lombtrágyák

Az ICL káposztaféléknek összeállított komplett technológiacsomagjának a lombtrágyák is részét képezik.

Kiültetés után a gyökeresedés segítéséhez az Agroleaf Power High P (12-52-05+mikroelemcsomag) alkalmazható, míg általános fenntartó kezelésekhez a kifejezetten káposztafélék igényeire megalkotott Agroleaf Crop Oil Seed 6-18-31+2MgO+mikroelemcsomag kínál megoldást.

Hogyan néz ki az ICL műtrágyatechnológiai javaslata káposztafélékhez?

Agromaster 10-5-23+5MgO+2CaO+29SO3 vagy Agromaster 12-5-20+2CaO+4MgO+35SO3

500-600 kg/ha sorkezelésben

Agromaster 40-0-5 +4,5SO3 vagy ÚJ Agromaster 43-0-0+5SO3

400 kg/ha 2 részletben kijuttatva: alapkezelést követően 2-3 héttel és sorzáródás előtt.

PKpluS vagy Polysulphate termékek az intenzív fejnövekedés időszakában kijuttatva

300-500 kg/ha

Agroleaf Power lombtrágyák: 5kg/ha

A pontos tápanyaggazdálkodási terv kialakításához mindig kérjen személyre szabott tanácsadást Rácz Gábortól, az ICL magyar területi képviselőjétől!

A tápanyaggazdálkodási terv összeállításához minden esetben szükség van vízanalízisre, illetve kibővített talajvizsgálatra, amely az NPK eredményeken túl beszámol olyan adatokról is mint: SO4, Ca, Mg, Cl, Na, tartalom, Arany-féle kötöttség, talaj pH és humuszellátottság.

Kevesebb kockázat, magasabb hozam extrém évben is! Válassza az ICL műtrágyákat!

Keresse Rácz Gábor területi képviselőt a további termékinformációkért, ingyenes szaktanácsadásért!

Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök, ICL
Tel: +36304881479
Email: gabor.racz@icl-group.com

(x)

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás