Hazánkban egyre gyakoribb a több napon át tartó magas átlaghőmérséklet, ami a nappalok mellett éjszaka sem csökken. Ilyenkor az állatok nem tudnak nyugodtan pihenni, csökken az étvágyuk, a teljesítményük és romlik a szaporodásbiológiai állapotuk.

A magas hőmérséklet a tejtermelő telepeken átlagosan 10-35%-os termeléscsökkenést okozhat, de a romlás elérheti a 40-50%-ot is!

A napi tejtermelés csökkenésén kívül a szárazonállás idején csökkenhet a megszülető borjak testtömege és a későbbi laktációs teljesítmény. Gyakoribbá válhat a tőgygyulladás, jelentősen romlanak a szaporodásbiológiai mutatók, csökken az ivarzó egyedek száma, nő a spermaindex, gyakoribb lesz az embrióelhalás és vetélés A hőstressz a tehenek szervezete mellett a borjak és a növendékek szervezetét is megviseli.

1. ábra: A meleg hatása több évre visszatekintve

Nemcsak a termelés, de az állatok természetes ellenállóképessége is romlik, ezért ilyenkor nő az állományon belüli megbetegedések száma.

2. ábra: Infrastruktúra

A jelentős termeléskiesés és a számos egyéb veszteség komoly nyereségcsökkenéssel jár, ezért a tejtermelő szarvasmarhatelepeken hatékony hőstressz elleni védekezésre van szükség. A csökkenő tejtermelés már a közepes méretű tehéntelepeken is több millió forintos árbevétel-csökkenést eredményezhet!

A szarvasmarháknak tág a semleges hőmérsékleti zónája, ami -15-20  C és +25  C között található, de az állatok komfortzónája ennél szűkebb intervallumban, -5  C +10  C közötti tartományban mozog.

Hazánkban a magas napi hőmérséklet miatt a Holstein szarvasmarhák tejtermelése akár 30-70%-kal is csökkenhet. A túl magas hőmérséklet gyengíti az állatok immunrendszerét, így azok jóval fogékonyabbak lesznek a betegségekre, például, a tőgygyulladásra.

Az állatok a hőtermelés csökkentését alacsonyabb takarmányfelvétellel vagy csökkent emésztéssel érik el. Abban az esetben, ha a hőmérsékletemelkedést a tehén nem tudja tovább kompenzálni hőstresszes állapotról beszélünk. 25  C napi hőmérséklet felett az állatok nem fekszenek, hanem az itatónál csoportosulva keresik azokat a helyeket, ahol a testüket hűteni tudják.

A RISKA-rendszer új fejlesztésével minden istállóban mérjük a hőmérsékletet, a páratartalmat és a mérési adatokat használjuk az istállóban lévő ventilátorok, függönyök intelligens vezérlésére is! Javasoljuk, hogy a telepen több ponton is mérjük a külső hőmérsékletet, illetve a szélerősséget.

Rendszerünk lényege, hogy nyitott, bővíthető és egyedileg fejlesztett.

3. ábra: Meleg nap hatása az átlagos napi eredményre
Székely András projektvezető

Így lehetőségünk van arra, hogy a ventilátorok működését is figyeljük, mérjük. Minden instálóba telepítésre kerül az egyedi mérő-vezérlő rendszer, amely képes más adatok összegyűjtésére is. Az adatokat a saját belső hálózaton keresztül egy kijelölt központban gyűjtjük, tároljuk és egy web-rendszeren keresztül jelenítjük meg a RISKA szokásos adataival együtt.

A laktációban termelt tej mennyiségét az ellés idején uralkodó időjárási tényezők nagymértékben befolyásolják. Tapasztalataink szerint a téli hónapokban ellett tehenek legalább 21%-kal magasabb tejhozamot produkálnak, mint a nyáron ellettek. A legnagyobb különbség a télen és nyáron ellett tehenek között a laktáció első 60 napjában tapasztalható. Az alacsony tejhozamú tehenek 27%-kal, a magas hozamú tehenek 48%-kal több hőt termeltek, mint a nem laktáló társaik. A hőstressz hatására a tejtermelés mennyiségében történő visszaesés mellett, jelentősen romlik a tej beltartalma is.

Az alacsony tejhozamú tehenek 27%-kal, a magas hozamú tehenek 48%-kal több hőt termeltek, mint a nem laktáló társaik. A hőstressz hatására a tejtermelés mennyiségében történő visszaesés mellett, jelentősen romlik a tej beltartalma is.

Az állomány szaporasági teljesítményét csökkentő fertilitási zavarok jelentős anyagi veszteséget okoznak a tulajdonosoknak, aminek hátterében leggyakrabban a petefészek működési zavara, illetve és a korai embrióelhalás áll.

Vizsgálataink szerint a késői vemhesség alatt hőhatásnak kitett tehenektől született üszők kisebbek, az első laktációjuk során átlagosan napi 5 kilóval kevesebb tejet termeltek.

A Riska mérő-vezérlő rendszerével a tárolt adatok a későbbiekben elemezhetők, különösen azért, mert azokat összekötjük a RISKA napi fejési és termékenyítési adataival, így elemezhetővé válnak.

4. ábra: Számítógépen/telefonon megjeleníthető DASHBOARD

Mérjük a ventilátorok működését és teljesítmény felvételét, így lehetőség van az áramfogyasztás elemzésére, vagyis istállónkként elemezhetővé válik a fogyasztási adatok értékelése. Azonnal észrevehető az istállókban lévő ventilátorok kikapcsolt állapota, mert az online DASHBOARD monitorozó rendszer ezt is jelzi.

Online elérhető információk:

Tomjanovich Géza, Székely András

(x)

Megosztás

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás