Hogyan változtathatják meg a képek és az adatok az agrár-élelmiszeripari ágazatot? A folyamatok könnyebb irányítása és hatékonyabb tervezése – ezek a követelmények a mezőgazdaság és az élelmiszeripar életében is fontos szerepet játszanak.

A fenntarthatóságra és az ellátásbiztonságra vonatkozó magas szintű követelmények és a hatékony termelés szükségessége közvetlen konfliktusba kerül egymással.

A különböző formájú és színű szerves termékeket nehéz leírni azokkal a szabványosított algoritmusokkal, amelyekkel az ipari kamerák általában dolgoznak (Fotó: Pixabay)

A hálózatba kapcsolt eszközök és az automatizálás ezért ezekben az ágazatokban is egyre inkább előtérbe kerül. A kamerák itt fontos szerepet játszanak. A műtrágyák optimális kijuttatásától kezdve a termékek és a növekedési fázisok vizuális nyomon követésén át az élelmiszerek feldolgozásáig támogatják a munkafolyamatokat.

Kulcsfontosságú technológia a mesterséges intelligencia. A különböző formájú és színű szerves termékeket nehéz leírni azokkal a szabványosított algoritmusokkal, amelyekkel az ipari kamerák általában dolgoznak.

Aki olyan alkalmazásokat akar megvalósítani, amelyekben a legkülönbözőbb jellemzőkkel rendelkező tárgyakat – például zöldségeket vagy gyümölcsöket – megbízhatóan fel kell ismerni, nem hagyhatja figyelmen kívül a mesterséges intelligenciával történő képfeldolgozást.

Az intelligens információgyűjtő és -elemző rendszerek szintén értékes eszköznek számítanak, ha állapotok felismeréséről, döntések meghozataláról és nyomon követési folyamatok elindításáról van szó. Néhány, a gyakorlatban már bevált példa a kamerák akalmazásáról.

Diócsomagok tartalmának meghatározása és ellenőrzése

Ha a minőségbiztosításban a csomagolás után ellenőrizni szeretné a diófélék arányát, akkor a kézi kiértékelési folyamatokat egy IDS NXT kamerával helyettesítheti. A képfeldolgozás közvetlenül a kamerán történik egy előre betanított neurális hálózat segítségével, amely automatikusan meghatározza a számot és az arányt. A kamera emellett egyéb vizuális ellenőrzéseket is el tud végezni, például azt, hogy a diófélék sérültek-e vagy nagyobbak/kisebbek-e a szokásosnál.

Fenntartható akvakultúra biztosítása

Az akvakultúrában a halgazdaságok átlagosan a potenciális bevételek 40%-át veszítik el, mert a halakat nem optimális tenyésztési körülmények között tartják. Egy intelligens kamerarendszer kémiai-fizikai érzékelőkkel kombinálva felügyeli az állatok jólétét, és biztosítja a jobb vízminőséget és a helyes takarmánygazdálkodást.

A növény állapotának és betakarítási szakaszának felismerése

Az intelligens kamerák felismerik a zöldségek növekedési szakaszát és magasságát. Ez az információ felhasználható például a zöldségfajták azonosítására, az optimális betakarítási idő meghatározására és a vágókések pozíciójának pontos beállítására. A mesterséges intelligencia segíthet a sérült foltok azonosításában is, így az érintett termékeket kiválogatják, és nem dolgozzák fel őket.

Gyomok azonosítása a szabadföldi ültetvényekben

A traktorok kitámasztóira szerelt kamerák segítségével ellenőrizhető a talaj, és ellenőrizhető, hogy az ültetési folyosón található-e gyomnövény. Ha a gyomokat észlel, a traktor kémiai műtrágyával permetezheti a talajt, hogy eltávolítsa azokat, és biztosítsa a növények akadálytalan növekedését. A mesterséges intelligencia nagy sebességgel és megbízhatósággal azonosítja a gyomokat.

(Forrás: en.ids-imaging.com)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás