A tehenek metánkibocsátása már évek óta téma. Többek szerint leginkább ők okolhatók a klímaváltozásért. Egy 2016-os tanulmány szerint azonban akár 99 százalékkal is csökkenthető a környezetszennyezésük egy új takarmány-alkotóelem segítségével.

Még 2016-ban készült a tanulmány, ami szerint, ha tengeri moszatot adagolunk a szarvasmarhák takarmányába, akár 50-70 százalékkal is csökkenthető a jószágok metánkibocsátása. Ez azért lenne fontos, mert a klímaváltozásért elsősorban az a gáz tehető felelőssé. Ez a kijelentés azonban sokak –elsősorban az érintett állattartók – számára hihetetlennek tűnik. Ír gazdák ezért most utána jártak ennek a feltevésnek.

Az ír gazdálkodók szövetségének környezetvédelmi elnöke ugyanis megkérte az ír tudósokat, vizsgálják meg élesben is a tanulmány realitását és a helyi moszat-felhasználással kapcsolatos lehetőségeknek is nézzenek utána.

Az ír tehenek lehetnek az elsők, akiket moszatokkal fognak táplálni gazdáik
 

Furcsának tűnhet, hogy éppen Írország kezdte komolyabban vizsgálni ezt a lehetőséget, pedig egyáltalán nem meglepő. Írország ugyanis az élmezőnybe tartozik a marhatartásban az EU-ban, ráadásul olyan szigetország, ahol sok a tengerpart. Így ha a tengeri moszatok takarmányként történő felhasználása valós lehetőség és alkalmazni lehet, ez komoly kiugrási lehetőség lenne az ottani gazdaságnak.

Az eredeti tanulmány egy kanadai gazda tapasztalatain alapult. Ő vette észre ugyanis, hogy a tengeri moszattal is táplált jószágai egészségesebbek voltak, valamint hosszabb párosodási ciklust produkáltak, mint a moszattal nem takarmányozott szarvasmarhák. Később két kanadai kutató folytatta a moszatok jótékony hatásainak vizsgálatát és ők bizonyították be, hogy a szarvasmarhák jelentősen kevesebb metánt termeltek, amikor moszatokat is tartalmazott az étrendjük.

Most 20 tengeri moszatfajtát vizsgáltak a kutatók, melyből egy vörös moszatfajta lett igazán különleges. Ez ugyanis, ha a szarvasmarhák takarmányában 2 százalékban megtalálható, 99 százalékkal csökkenti a jószágok metánkibocsátását.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás