A kukoricatarlón sokan csak tavasszal végeznek vetést. Teljesen érthető okból: a vetésforgó sokszor nem csak megengedi, nem is hagy más utat. De mi van akkor, ha a mostanihoz hasonló, enyhe tél lesz? Ha alig lesz fagy, hosszabb -10 fok alatti időszak pedig egyáltalán nem?

A kukoricatarlón a megelőzés sokszor olcsóbb, mint a kezelés

Ilyenkor a kukoricatarló nagyon kedvező lesz a mikrobák fejlődésének. Van elég tápanyag, van elég nedvesség, az üreges szár pedig még védelmet is biztosít. Persze nem csak a kórokozóknak kedvez, hanem mindegyik mikrobának. Amiknek alig 10 százaléka hasznos a számunka, és alig 10 százaléka felel valamilyen betegség kialakulásáért. A maradik 80 százalék semleges, és leképezi azoknak a mikrobáknak a tevékenységét, amikből az adott közegben több van. Ha pedig ezek a kórokozók, akkor az ő anyagcsere-folyamataikat utánozzák le és veszik át.

Baktériumtrágyával védekezhet a kórokozók ellen a kukoricatarlón - Fotó: Pixabay, Markus Distelrath

Amennyiben a hasznos effektív mikroorganizmusok vannak túlsúlyban, akkor pedig értelemszerűen ezeket a folyamatokat. Ezt irányított mikrobiológiai technológiával lehet befolyásolni. Gondolja végig, hogy a legutóbb mit vetett a kukorica után? Annak a növénykultúrának hányszor adott bármilyen gombaölőszeres kezelést? Mennyi vegyszer volt ez és mennyibe került? Mekkora volt a permetezőgép költsége, valamint a traktoros munkaideje és bére? Összesen mennyibe került az egész munkafolyamat?

Felléphetünk a kórokozók ellen más baktériumokkal

Preventív (megelőző) védekezéssel ezek a költségek csökkenthetőek. Egy összetett mikrobiológiai kezeléssel elnyomhatjuk a kórokozókat a tarlón. Elvehetjük az életterüket, meggátolhatjuk a szaporodásukat. A témát az Agrárágazat cikkében Magyar Nikolett foglalta össze.

Mi az a komplex mikrobiológiai kezelés?

Ma Magyarországon sokféle mikrobiológiai készítmény és baktériumtrágya kapható forgalomba. Dr. Murányi Attila, a Magyar Tudományos Akadémia doktora egy korábbi cikkében csoportosította ezeket.

Az engedélyezett oltóanyagok minősítése igen nehéz, mert élő anyagokról van szó. Az oltóanyagok részletes jellemzésétől eltekintünk, ezért csak három nagy kategóriát különböztetünk meg.

  • Széles spektrumú, nagy élő csíraszámú oltóanyagok. Ezekben az oltóanyagokban a mikrobafajok száma nagy, bennük igen sokféle mikrobatörzs található. Az oltóanyag különlegessége a benne levő mikrobafajok sokszínűsége, mert nemcsak baktériumokat, hanem mikrogombákat, élesztőgombákat és sugárgombákat is tartalmaz. Átlagos körülmények között az optimális számú gombának mindössze ezredrésze található a talajban és emiatt fontos a gombák pótlása, amikor optimális biológiai állapotú talajt kívánunk kialakítani. Viszont igen kevés oltóanyag tartalmaz gombatörzseket. Az oltóanyagoknak ebben a kategóriájában a hektáronként kijuttatott élő csíraszám is nagy.
  • Közepes spektrumú, nagy/közepes élő csíraszámú oltóanyagok. Ez a kategória 5-7 mikrobatörzset tartalmaz. Az oltóanyagok főként nitrogénkötő és foszformobilizáló baktériumokat tartalmaznak.
  • Szűk spektrumú, nagy, vagy közepes élő csíraszámú oltóanyagok. Ide tartozik a legtöbb oltóanyag, amelyek mindössze 1-3 baktériumtörzset tartalmaznak.
Lebontják a szármaradványokat és felvehető tápanyagot állítanak elő

A komplex kezelésre kizárólag az első kategóriába tartozó készítmények alkalmasak. A kezelés hatására megvalósulhat a prevenció, a felülfertőzés. Ezalatt a tarlón maradt gyökér- és szármaradványok lebontásra kerülnek. A hasznos effektív mikroorganizmusok a tél alatt irányított folyamatokkal a növényi maradványokból felvehető tápanyagot állítanak elő a növény számára. Növelik a talaj szervesanyag-tartalmát, lazítják a talaj szerkezetét, ami adott esetben a kötöttségen és vagy az eketalp-betegségen is enyhíthet. Ezzel is segíthet eldönteni a forgatásos vagy forgatás nélküli talajművelés kérdését. Segít elvezetni és tárolni a téli csapadékot, megelőzve a belvíz kialakulásának esélyét. Rendszeres, technológiában történő alkalmazás esetén a kórokozók elleni preventív védekezés beállítható. Ezzel pedig lehetőség van a költségeken faragni. Anélkül, hogy a termésben, terményben bármilyen egyéb változás állna be.

Többféle szerrel is keverhető, kivéve a többi baktériumtrágyát!

A készítmények kijuttatása nem igényel külön munkafolyamatot, keverhető folyékony műtrágyával, gyomirtóval vagy rovarölő-szerrel.

Viszont soha, semmilyen körülmények között nem keverhetőek más mikrobiológiai készítménnyel vagy baktériumtrágyával!

A kukoricatarlón egyébként is nagy tömegben marad gyökér és szármaradvány, ezért mindenképpen célszerű azt kezelni, hogy lebontsuk azokat. Az így lebontott maradvány tápelemei a növények számára ismét felvehetőek lesznek, ezt a módosító tényezőt a tápanyag-gazdálkodási terv elkészítésekor figyelembe kell venni.

Mi a végeredmény?

Ugyanolyan mennyiségű és minőségű termés. Kevesebb célzott vegyszerfelhasználás, kevesebb kiadás és költség. Ez pedig végeredményben ugyanakkora bevétel, több nyereséggel.

Korábbi cikkünkben arról olvashat, hogyan lehet a baktériumtrágya a talajélet megmentője.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás