Néhány héttel ezelőtt a sok csapadék okozott gondokat, melyet a nyári meleg követett. A burgonyának is vannak betegségei, melyek a nedvesség, majd a meleg hatására aktiválódhatnak. Továbbá a gyomokról és a kártevőkről sem szabad elfeledkezni. Jöjjön egy kis összeállítás, hogy mire is figyeljünk oda pontosan.

Gyomosodás, gyomirtás

Az egyik legnagyobb problémát a mostani időszakban a burgonyaföldeken megjelenő egy- és kétszikű gyomok jelentik. A gyomok közvetlenül nem tesznek kárt a burgonyában (esetleg az erős tarackkal rendelkező nyomok tarackjai szúrhatják át a gumókat), inkább a közvetett kártételtől kell tartani. Közvetett kártétel alatt érthetjük:

  • a gyomnövények gyökérzete általában sokkal gyorsabban szívja fel a vizet és a tápanyagot a talajból, ami azt jelenti, hogy a burgonyának nem marad elég azokból, így növényünk nem fog tudni rendesen fejlődni,
  • vannak olyan gyomnövények, amelyek képesek túlnőni a burgonyát, így az éltető napfénytől fosztják meg azt, ezzel is gátolva fejlődését,
  • legnagyobb veszélyük, hogy néhány kártevő a gyomokról kerül át a burgonyára.

A burgonya termesztéstechnológiájából adódik, hogy rendkívül sok talajmunka szükséges a megfelelő termésmennyiség eléréséhez. Ezek a talajmunkák, főleg a vegetációs időszak elején rendkívül jó gyompusztító hatással is bírnak, de sajnos előfordulhat, hogy még így is be kell avatkoznunk vegyszerekkel is. A burgonya gyomirtó szerek többsége preemergens (megelőző) szer, azokat jelen fejlettségi szint mellett már nem lehet használni. Ami szóba kerülhet, az többek között a Sencor és a Pantera nevű készítmények.

Érdekesség!
A Balatoni rózsa fajtájú burgonya érzékeny a Metribuzin hatóanyagú gyomirtó szerekre, így ezekben az állományokban az ilyen hatóanyagú növényvédő szereket (például a Sencor is ilyen!) kerülni kell!
Betegségek, melyektől tartani kell

Az egyik leggyakoribb betegség, amellyel találkozhatunk a burgonyatáblákban a Burgonyavész (Phytophtora infestans). Ez az alacsonyrendű gomba komoly kárt tud okozni a burgonyanövényekben, sőt, akár a növények teljes pusztulását is okozhatja. A fitoftóra terjedéséhez 18-22 fok az ideális és nedve, páradús levegő.

Ne öntözzük a burgonyát felülről, mert ezzel nedvesen tartjuk a leveleket, így a legideálisabb körülményeket teremtjük meg a fitoftórának!

A burgonyavész ellen több módon is védekezhetünk:

  • rezisztens fajták termesztése,
  • kontakt hatású gombaölő szerek (például Bordói lé, Dithane M 45, Kocid combi),
  • szisztemikus (felszívódó szerekkel) történő védekezés (például Prestige 290 FS, Amistar, Topsin-M 70 WP).

Felszívódó szerek használata esetén figyelni kell arra, hogy ne használjuk ugyanazt a szert 2-3 alkalomnál többször egy tenyészidőszakban, mert könnyen hozzászokhatnak a kórokozók, rezisztencia alakul ki.

Ilyen tünetekkel jár a fitoftóra
 

Egy másik jelentős betegsége a burgonyának az alternáriás levélfoltosság. Ez a parazita gomba akkor támadja meg a burgonyát, amikor nyáron, a nagy melegben az legyengül, stresszes állapotba kerül. A növény levelein alulról felfelé haladva kisebb-nagyobb száraz, barna foltok keletkeznek. Az első tünetek az öreg, elhaló leveleken jelentkezik, de megfelelő védekezés elmulasztása mellett az egész növényen elterjedhet. Az alternáriás levélfoltosság visszaszorítása érdekében ugyan azokat a szereket használhatjuk, amelyeket fentebb, a fitoftóra esetében már felsoroltunk.

Mi legyen a burgonyabogárral?

A Burgonyabogár akár egész burgonyatáblákat is képes kefére rágni, így a legveszedelmesebb kártevőnek tekinthető. A kifejlett bogár telel át, majd tavasszal megkezdi vándorlását. Ez a vándorlás kelet felé irányul és kb. 30 kilométert tesznek meg a bogarak. A vándorlás alatt nem károsít, csak ha már elérte végleges letelepedési helyét. Épp ezért minden évben újabb populációk jelennek meg adott területen, amelyek már lehet, hogy rezisztensek a kémiai rovarirtó szerekre! Pedig hatékony védekezésük egyelőre csak így, vegyszeresen megoldott.

Érdekesség!
Egyéb védekezési mód is lehetne a burgonyabogár ellen, de ez az Európai Unióban és így hazánkban is tilos! A GMO burgonyákba biotechnológiai úton olyan Bacillus thuringiensis varietas tenebrionis gének ültethetőek be, melyek egy burgonyabogarakra káros endotoxint képes termelni.

Forrás: trebag.hu

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás