Néhány héttel ezelőtt a sok csapadék okozott gondokat, melyet a nyári meleg követett. A burgonyának is vannak betegségei, melyek a nedvesség, majd a meleg hatására aktiválódhatnak. Továbbá a gyomokról és a kártevőkről sem szabad elfeledkezni. Jöjjön egy kis összeállítás, hogy mire is figyeljünk oda pontosan.

Gyomosodás, gyomirtás

Az egyik legnagyobb problémát a mostani időszakban a burgonyaföldeken megjelenő egy- és kétszikű gyomok jelentik. A gyomok közvetlenül nem tesznek kárt a burgonyában (esetleg az erős tarackkal rendelkező nyomok tarackjai szúrhatják át a gumókat), inkább a közvetett kártételtől kell tartani. Közvetett kártétel alatt érthetjük:

  • a gyomnövények gyökérzete általában sokkal gyorsabban szívja fel a vizet és a tápanyagot a talajból, ami azt jelenti, hogy a burgonyának nem marad elég azokból, így növényünk nem fog tudni rendesen fejlődni,
  • vannak olyan gyomnövények, amelyek képesek túlnőni a burgonyát, így az éltető napfénytől fosztják meg azt, ezzel is gátolva fejlődését,
  • legnagyobb veszélyük, hogy néhány kártevő a gyomokról kerül át a burgonyára.

A burgonya termesztéstechnológiájából adódik, hogy rendkívül sok talajmunka szükséges a megfelelő termésmennyiség eléréséhez. Ezek a talajmunkák, főleg a vegetációs időszak elején rendkívül jó gyompusztító hatással is bírnak, de sajnos előfordulhat, hogy még így is be kell avatkoznunk vegyszerekkel is. A burgonya gyomirtó szerek többsége preemergens (megelőző) szer, azokat jelen fejlettségi szint mellett már nem lehet használni. Ami szóba kerülhet, az többek között a Sencor és a Pantera nevű készítmények.

Érdekesség!
A Balatoni rózsa fajtájú burgonya érzékeny a Metribuzin hatóanyagú gyomirtó szerekre, így ezekben az állományokban az ilyen hatóanyagú növényvédő szereket (például a Sencor is ilyen!) kerülni kell!
Betegségek, melyektől tartani kell

Az egyik leggyakoribb betegség, amellyel találkozhatunk a burgonyatáblákban a Burgonyavész (Phytophtora infestans). Ez az alacsonyrendű gomba komoly kárt tud okozni a burgonyanövényekben, sőt, akár a növények teljes pusztulását is okozhatja. A fitoftóra terjedéséhez 18-22 fok az ideális és nedve, páradús levegő.

Ne öntözzük a burgonyát felülről, mert ezzel nedvesen tartjuk a leveleket, így a legideálisabb körülményeket teremtjük meg a fitoftórának!

A burgonyavész ellen több módon is védekezhetünk:

  • rezisztens fajták termesztése,
  • kontakt hatású gombaölő szerek (például Bordói lé, Dithane M 45, Kocid combi),
  • szisztemikus (felszívódó szerekkel) történő védekezés (például Prestige 290 FS, Amistar, Topsin-M 70 WP).

Felszívódó szerek használata esetén figyelni kell arra, hogy ne használjuk ugyanazt a szert 2-3 alkalomnál többször egy tenyészidőszakban, mert könnyen hozzászokhatnak a kórokozók, rezisztencia alakul ki.

Ilyen tünetekkel jár a fitoftóra
 

Egy másik jelentős betegsége a burgonyának az alternáriás levélfoltosság. Ez a parazita gomba akkor támadja meg a burgonyát, amikor nyáron, a nagy melegben az legyengül, stresszes állapotba kerül. A növény levelein alulról felfelé haladva kisebb-nagyobb száraz, barna foltok keletkeznek. Az első tünetek az öreg, elhaló leveleken jelentkezik, de megfelelő védekezés elmulasztása mellett az egész növényen elterjedhet. Az alternáriás levélfoltosság visszaszorítása érdekében ugyan azokat a szereket használhatjuk, amelyeket fentebb, a fitoftóra esetében már felsoroltunk.

Mi legyen a burgonyabogárral?

A Burgonyabogár akár egész burgonyatáblákat is képes kefére rágni, így a legveszedelmesebb kártevőnek tekinthető. A kifejlett bogár telel át, majd tavasszal megkezdi vándorlását. Ez a vándorlás kelet felé irányul és kb. 30 kilométert tesznek meg a bogarak. A vándorlás alatt nem károsít, csak ha már elérte végleges letelepedési helyét. Épp ezért minden évben újabb populációk jelennek meg adott területen, amelyek már lehet, hogy rezisztensek a kémiai rovarirtó szerekre! Pedig hatékony védekezésük egyelőre csak így, vegyszeresen megoldott.

Érdekesség!
Egyéb védekezési mód is lehetne a burgonyabogár ellen, de ez az Európai Unióban és így hazánkban is tilos! A GMO burgonyákba biotechnológiai úton olyan Bacillus thuringiensis varietas tenebrionis gének ültethetőek be, melyek egy burgonyabogarakra káros endotoxint képes termelni.

Forrás: trebag.hu

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás