Köteles elszámolni táppénzt, ha utólag jelentett beteget a munkavállaló?
Három hétig nem jelent meg a dolgozó a munkahelyén, a munkáltató nem érte el, így igazolatlan távollétet jelentett esetében. Köteles-e visszamenőleg elszámolni a betegszabadságot és a táppénzt, amikor a munkavállaló bejelentés nélkül újra megjelenik a munkahelyen, és viszi az orvosi igazolást?
Az Adózóna portált kérdezte meg olvasó a bevezetőben említett esetről, amire Széles Imre tb-szakértő válaszolt ebben a cikkben.
Egy dolgozó 2024. július 3-ától nem jelent meg a munkahelyén. Elérni nem lehetett, információt nem küldött magáról. Július 3-tól esetében igazolatlan távollétet rögzített és jelentett a munkáltató (T1041). A munkavállaló 2024. július 22-én jelent meg újra a munkahelyén azzal, hogy szeretné felvenni a munkát, illetve leadná a táppénzes papírt, visszamenőleg. Köteles átvenni a munkáltató a táppénzes papírt, és visszamenőleg elszámolni a betegszabadságot, illetve a táppénzt? – kérdezte az olvasó.
Hirdetés
A portál szakértőjének válasza:
Tény, hogy a munkavállaló nem tett eleget együttműködési kötelezettségének azzal, hogy nem jelezte – feltéve, hogy azt megtehette volna – a keresőképtelenségét. Az ilyen hosszú igazolatlan távollét akár rendkívüli felmondás indokául is szolgálhatott volna. Ugyanakkor ez a magatartás nem szankcionálható azzal, hogy a foglalkoztató nem számolja el a betegszabadságot és a táppénzt - írta.
Az igazolatlan távollét
Azokban az esetekben, amikor a munkavállaló a munkavégzéstől történő távolmaradását nem megfelelően vagy egyáltalán nem menti ki, igazolatlan távollétről beszélünk - írta a Jogkövető.hu portál.
A munkavállaló munkaszerződés szerinti rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének ilyen megsértését a foglalkoztató nem köteles tolerálni, jogosult a munkavállalóval szemben hátrányos jogkövetkezmények alkalmazására. Amennyiben a munkaviszonyra irányadó szabályok erre lehetőséget adnak, a munkáltató jogosult fegyelmi eljárást indítani a mulasztó dolgozóval szemben, melynek eredményeképp őt figyelmeztetésben részesítheti, vagy más arányos szankciót alkalmazhat vele szemben.
Amennyiben a munkáltató úgy dönt, a munkavállaló súlyos kötelezettségszegésére figyelemmel, azonnali hatállyal meg is szüntetheti a köztük fennálló munkaviszonyt. A munkáltatónak a szerződésszegéstől számítva 15 napja van arra, hogy az azonnali hatályú felmondást közölje a munkavállalóval, hosszabb távollét esetén e határidő a távollét utolsó napja utáni napon kezdődik, de a felmondás a munkavállaló igazolásra való felszólítása esetén korábban is közölhető - fogalmazott dr. Pintér Miriam.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés