A kötelezettségszegési eljárások és a büntetések sora miatt drasztikus lépést terveznek a német agráriumban. Eszerint minden gazdaságnak 20 százalékkal kellene csökkenteni a szántóföldekre kijuttatott nitrogénhatóanyag mennyiségét az úgynevezett vörös zónában. Viszont ez olyan súlyos hatással lenne az állattartásukra, hogy máris alternatív javaslatokkal készülnek, amelyek felmentést adhatnának a szabály alól. A téma azért különösen aktuális, mert a németeknek júniusban kell beszámolniuk az Európai Bizottságnak a vizek nitrátterhelésének csökkentéséért tett intézkedésekről.

Németországban elég tágan értelmezik és tartják be az Európai Unió nitrátdirektívájának előírásait. Ez pedig a vizek súlyos nitrátszennyezését okozta. Az egyes növénykultúrákban is több nitrogént használnak fel, mint ami indokolt lenne, ám az is problémát okoz nekik, hogy hol helyezzék el az állattartásból (elsősorban sertéstartásból) származó szerves anyagot - számolt be róla az Agrárszektor.

Kevesebb lehet a kijuttatott műtrágya Németországban, de azért nem vennék olyan szigorúan a szabályozást - képünk illusztráció

Mivel Brüsszel egyre nagyobb büntetésekkel fenyegeti a kötelezettségszegéseket, a németek kidolgoztak egy nitrátrendelet. Ez a növények számított nitrogénigényéhez mérten 20 százalékkal kevesebb nitrogén kiadását engedélyezi az úgynevezett vörös zónákban. Ez jóval egyszerűbb, mint a talajadottságokkal, vagy a kivitt szerves trágyával is számolni. A terv nem a szakmaiatlansága miatt, hanem az állattartók felháborodása miatt látszik elbukni - írják.

Az érzékeny vörös zónák Németország térképén - forrás: www.umweltbundesamt.de

Kibúvók, kiskapuk a szabályozásban

Az eredeti elképzelést annyiban módosították, hogy nem táblaszinten, hanem a gazdaságok szintjén kell eleget tenni a 20 százalékos mennyiségi csökkentésnek. További enyhítés, hogy sem a 20 százalékos csökkentési elvárás, sem a szerves anyaggal kivihető, táblánként 170 kg-os felső határ nem vonatkozik azokra az üzemekre, amelyek mindent összevetve üzemi szinten hektáronként kevesebb, mint 170 kilogramm nitrogén-hatóanyagot használnak fel.

A vörös zónákban teljesen egészében megtiltották az őszi vetések műtrágyázását. Ám jelenleg abban az esetben, ha a mintavételek szerint a nitrogén mennyisége nem elegendő a növénynek, akkor egy bizonyos szintig ősszel is pótolható a hiányzó hatóanyag. Végül valamennyi üzemre nézve azt akarják elérni, hogy a kivihető nitrogén hatóanyag 170 kg/hektárra való korlátozását ne táblaszinten, hanem üzemi szinten kelljen teljesíteni. Tehát a repceföldekre kivitt extrém dózisokat a kisebb dózist igénylő kultúrákkal kompenzálnák. A legelőkre és kaszálókra pedig egyáltalán nem vonatkozna a mennyiségi korlátozás - még a vörös zónában sem. A német államnak júniusban kell egy olyan kompromisszumos javaslatot megalkotnia, amit az Európai Bizottság is elfogadhat.

Cikkajánlónk a nitráttal kapcsolatban korábban megjelent anyagainkból:

Fokozott figyelmet igényel a gazdálkodás nitrátérzékeny területen
Változás a nitrát jelentéssel kapcsolatban
Nitrátérzékenység – Valóban akkora probléma?

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás