Közel 13 ezer mázsa elkobzott, illegális eredetű tűzifát igényelhetnek a rászorulók
Az illegális eredetű fatermékek közérdekű célú felhasználására indított pályázati lehetőséget a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az Agrárminisztériumban tartott sajtótájékoztatón bejelentették, hogy az EUTR ellenőrzések során elkobzott termékekből a program első szakaszában közel 1300 köbméter, nagyjából 13 ezer mázsa tűzifára pályázhatnak ingyenesen önkormányzatok, közhasznú szervezetek, valamint egyházak és egyházi jogi személyek.
2015 óta a faanyag-kereskedelmi lánc ellenőrzése is Nébih feladatai közé tartozik. A hatóság dolga, hogy az illegális tevékenységből származó faanyag piacra jutását, értékesítését megakadályozza - közölte Zsigó Róbert, élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár. A fatermékek nyomon követhetőségét, minőségi, mennyiségi, fajtabeli azonosságát a Nébih a teljes láncban, az egész ország területén ellenőrizheti.
Az EUTR (European Union Timber Regulation) szabályozás célja, hogy megakadályozza az illegális fakitermelésekből, erdőirtásokból származó faanyag Európai Unió területén belül történő értékesítését. Ezzel a tagállamokban és világszerte hozzájárul az erdők, a fával borított területek védelméhez és ezen keresztül a klímavédelmi és más környezetvédelmi célok eléréshez - írta a Nébih.
Hirdetés
A teljes kereskedelmi láncot ellenőrzik
Dr. Helik Ferenc, a Nébih elnökhelyettese elmondta, hogy feladatuknak és küldetésüknek is tartják, hogy a teljes kereskedelmi láncot ellenőrizve ki tudják szűrni az eredetigazolás nélküli termékeket. Egyúttal a helyes mederbe tereljék a jogszerűtlen tevékenységet végzőket, amivel a becsületes vásárlókat is védik. Felhívta a figyelmet, hogy az eredetigazolás nélküli élelmiszereknél - a magas kockázat miatt – az egyetlen járható út többnyire a megsemmisítés. Az elkobzott fatermékeknél azonban szerencsére az uniós szabályok is lehetőséget adnak a közérdekű célokra történő felhasználásra. Ezzel csökkenthető a környezetterhelés, mert az elkobzott, de újrahasznosított tűzifa helyett ugyanezen célra már nem vágnak ki újabb fákat. Másrészt a rászorulók szociális helyzetének javításához is hozzájárulnak. Az Nébih elnökhelyettese közölte, hogy a hivatal honlapján elérhető pályázatra önkormányzatok, közhasznú szervezetek, valamint az egyházak, illetve egyházi jogi személyek jelentkezését várják. A jelentkezés ingyenes. Az elektronikusan beküldött pályázatok elbírálása a kérelmek érkezési sorrendjében történik és a beérkezéstől számított 30 napon belül döntés születik.
Az erdőtulajdonosokat és az erdőgazdálkodókat is védik
Zambó Péter, erdőkért és földügyekért felelős államtitkár hangsúlyozta: az EUTR rendszer nemcsak az erdőket és a vásárlókat, hanem az erdőtulajdonosok és az erdőgazdálkodók érdekeit is védi. Magyarország aktívan részt vesz az Európai Unió FLEGT cselekvési tervének végrehajtásában. A program az úgynevezett fakitermelő országokból az EU piacaira érkező illegális eredetű faanyag kiszűrését célozza. A tárca államtitkára kiemelte, hogy hazánkban az elmúlt 3 évben az állami erdőgazdaságok területén jelentős mértékben lecsökkentek a falopások. Míg 2017-ben összesen 6373 köbmétert, addig 2019-ben már csak 3601 köbmétert tulajdonítottak el. A Nébih jelenlegi pályázata a faanyagkészletek kimerüléséig folyamatosan nyitott, a rendelkezésre álló készletadatokat a Nébih munkatársai naponta frissítik. A tűzifa igénylési pályázat részleteiről a ezen az oldalon lehet tájékozódni.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés