A műtrágya-értékesítés 2023 első 3 hónapjában az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest 39 százalékkal csökkent. Bár az értékesítési átlagárak 2023 első negyedévében folyamatosan mérséklődtek, a műtrágyák iránti kereslet jóval elmaradt az időszakra jellemző forgalomtól. A tárgyidőszaki árak az előző év ugyanazon időszakához képest még mindig 10–40 százalékkal magasabbak voltak, bár néhány termék ára a tavalyi szintre mérséklődött. Ilyen a szuperfoszfát és a karbamid.

A növényvédő szerek esetében a 2023. I–III. havi adatok alapján megállapítható, hogy a megfigyelt termékekből 37 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A különböző kategóriák közül a gombaölők értékesített volumene nem változott 2022 első negyedévéhez mérten, ezzel szemben a rovarölőké 35, míg a gyomirtóké 37 százalékkal csökkent. A vizsgált termékek értékesítési átlagára nőtt (+12–57 százalékkal) a tárgyidőszakban az előző év első negyedévéhez képest, a Fozát 480 kivételével (–8,5 százalékkal). A legnagyobb mértékben a Wing P ára emelkedett. A műtrágya kereslet komolyan visszaesett.

Közel 40 százalékkal visszaesett a műtrágya értékesítés volumene az első negyedévben tavalyhoz képest - Fotó: Magro.hu, CSZS, Pápa, műtrágyaszóró

Az Agrárközgazdasági Intézet “Mezőgazdasági inputok havi forgalma” című statisztikai jelentésének részletes összefoglalóját szemléztük. A kiadvány az Agrárközgazdasági Intézet által üzemeltetett Agrárstatisztikai Információs Rendszer adatai alapján készül.

Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 385 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2022-ben. Ez 65 százalékkal haladta meg a 2021. évi forgalmat. A gazdálkodók 80 milliárd forintot fordítottak alkatrészekre, ami 12 százalékos növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz képest.

A mezőgazdasági inputok 2023. január havi forgalma 

2023 januárjában, az egy hónappal korábbihoz mérten növényvédő szerekből volumenben három és félszer többet adtak el a forgalmazók. A gombaölők forgalma az 1,4-szeresére, a gyomirtóké 1,3-szeresére, míg a rovarölőké öt és félszeresére nőtt – elsősorban a talajfertőtlenítő szereknek köszönhetően –, a bázishónaphoz képest. A tárgyhónapban a legtöbbet a gombaölők közül Pictor SC-ből, a rovarölőknél a Force 1,5 G-ből, a gyomirtó szerek közül pedig Gardoprim Plus Goldból adtak el.

A növényvédő szerek iránti kereslet ebben az időszakban elsősorban a talajfertőtlenítésekről szól, a tavalyi rendkívül száraz év ismeretében a gazdák megfontoltabban készülnek a következő idényre a beszerzéseket illetően. Az egy hónappal korábbihoz képest, a tárgyhavi értékesítési árak ismét vegyesen mozogtak. A legnagyobb áremelkedést a Tebusha 25 EW könyvelhette el (+13,1 százalék), míg a Listego és a Karate Zeon ára több, mint 30 százalékkal esett vissza. A 2022. januári árakhoz képest minden megfigyelt termék ára emelkedett, a Roundup Megaé több, mint a kétszeresére, a Listego és a Karate Zeon ára csak pár százalékkal.

Mezőgazdasági inputok 2023. február havi forgalma 

2023 februárjában, az egy hónappal korábbihoz képest, majdnem másfélszer több műtrágyát értékesítettek a kereskedők a megfigyelt termékekből. A tárgyhónapban a legkeresettebb műtrágya a mészammonsalétrom (MAS) volt, ezt követte a Nitrosol, DAM. A teljes havi értékesítés 80,4 százalékát a MAS és a Nitrosol, DAM forgalma adta. A 2022. februári kereslethez viszonyítva, a műtrágya forgalom 40 százalékkal maradt el a vizsgált hónapban. Ugyanebben az összehasonlításban a MAS eladott mennyisége 38 százalékkal, míg a Nitrosol, DAM-é 46 százalékkal esett vissza. Az ammónium-nitrát (AN) iránti kereslet is 62 százalékkal mérséklődött.

A vizsgált termékek értékesítési átlagárai a vizsgált hónapban egyöntetűen csökkentek, átlagosan 10–15 százalékkal. A megfigyelt műtrágyák értékesítési árai az elmúlt év februárjához viszonyítva, mintegy 1,1–1,9-szer lettek magasabbak, a karbamid ára viszont 1,7 százalékkal mérséklődött. Amennyiben 2021 februárjához hasonlítjuk az árakat, akkor 1,9–5,5-szeresére módosultak a tárgyhónapban. A két évvel ezelőtti árakhoz mérten a MAS, az AN és a Nitrosol, DAM ára nőtt a legnagyobb mértékben - írták.

Mezőgazdasági inputok 2023. március havi forgalma 

2023 márciusában, az egy hónappal korábbihoz képest 50 százalékkal több műtrágyát értékesítettek a kereskedők a megfigyelt termékekből. Ha összevetjük az elmúlt 4 év március havi értékesítésével, akkor megállapítható, hogy még mindig 20–30 százalékkal elmarad a szezonra jellemző forgalomtól. Ez nem csak a korábbi évekhez képest magasabb áraknak köszönhető, hanem az egyre több uniós szabálynak és a modernebb termesztéstechnológiának. 

Ugyanebben az összehasonlításban a MAS eladott mennyisége 33 százalékkal esett vissza, a Nitrosol, DAM-é pedig hasonló szinten alakult. Az ammónium-nitrát (AN) iránti kereslet nagyjából megegyezett az előző év márciusival. Az AN aránya jelenleg az egytizedére zsugorodott a karbamidhoz mérten. A vizsgált termékek értékesítési átlagárai a vizsgált hónapban egyöntetűen csökkentek, a szuperfoszfát kivételével. Legnagyobb mértékben, 27 százalékkal a MAS-é mérséklődött az AN-é, alig 1 százalékkal. A szuperfoszfát ára az elmúlt hónapokban hektikusan mozgott, hol nőtt, hol csökkent, az okok elsősorban a kiszerelésben, illetve a felhasználási területben keresendők. Az értékesítési árak az elmúlt év márciusához viszonyítva – a MAS és a karbamid kivételével – 12–52 százalékkal voltak magasabbak.

2023. márciusban, az egy hónappal korábbihoz mérten közel négyszer többet adtak el a forgalmazók a megfigyelt növényvédő szerekből. 

A gombaölők forgalma két és félszeresére nőtt, a rovarölők közül volt olyan termék, amelynek forgalma tízszerese lett, míg a gyomirtók közül egyes termékeket 16-szor nagyobb mennyiségben értékesítettek a bázishónaphoz képest. A tárgyhónapban a legtöbbet a gombaölők közül Falcon Pro-ból, a rovarölőknél a Force 1,5 G-ből, a gyomirtó szerek közül pedig a Gardoprim Plus Goldból adtak el. A tárgyhavi eladások volumenben az előző év márciusához viszonyítva mintegy 35 százalékkal voltak alacsonyabbak, ezen belül a gombaölőké nem változott, a rovarölőké 33, míg a gyomirtóké 50 százalékkal maradt el. 

A tárgyhavi értékesítési árak az egy hónappal korábbihoz képest ismét vegyesen mozogtak. Az árak fele-fele arányban nőttek, illetve csökkentek. A legnagyobb mértékben a Mospilan 20 SG ára nőtt (+34,7 százalék). Az adatvédelem miatt a legnagyobb árcsökkenés a Listego (–14 százalék) esetében volt megállapítható. A 2022. márciusi árakhoz viszonyítva a megfigyelt termékek értékesítési átlagárai egyöntetűen emelkedtek, a Wing P-é 57 százalékkal, a Mospilan 20 SG ára viszont csak 15 százalékkal. A többi árnövekedése a két érték között mozgott.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás