Alaposan megzavarta az ukrán mezőgazdaság rendjét is a háború. Az idén a gazdaságok legalább 20-30 százalékkal kevesebb őszi vetésű növényt vetettek, mint egy évvel korábban. A helyzetről Mikola Szolszkij agrárpolitikai és élelmezési miniszter számolt be. Elmondása szerint az orosz offenzívát megelőzően az ukrajnai gazdáknak voltak megfelelő üzemanyag és műtrágya készleteik és bevetett földjeik. A háború miatt megsokasodtak a problémáik az üzemanyagokkal, logisztikával, értékesítéssel és további kihívásokkal. Mindez kihatással van a termelésre.

Az Agroreview cikke alapján a Kárpáthír írta meg, hogy a miniszter szerint minél tovább fog tartani a háború, annál nagyobb bajok lesznek a gabonatermesztéssel. A múlt évi termést már teljes egészében exportálták. Idén a tervezettnél jóval kevesebb szemesterményt takarítottak be az időjárási szélsőségek és a háború miatt. Ám ennek a negyedrésze is bőven elegendő lesz az ország szükségleteinek kielégítésére. Így még mindig rengeteg gabonát képes exportálni az ukrán mezőgazdaság - állítja Mikola Szolszkij.

Többet lesznek pihenőn a kombájnok, mint az megszokott, mert közel harmadával kevesebb őszi vetést helyeztek a földbe az ukrán gazdák az átlagoshoz képest - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes, illusztráció

Az idén 20-30 százalékkal kevesebb őszi vetés került a földbe, mint egy átlagos évben.

Eközben a magyar piacra is hatással van, hogy az ukrán termény nagy mennyiségben érkezik be az országba, befolyásolva az árakat. Sok állattartó döntött az ukrán gabona vásárlása mellett, mert azt olcsóbban megkapják, mint a többi, a piacon található terményt, így csökkenteni tudják az állattartás növekvő takarmány költségeit.

Akár több mint 30 százalékkal is csökkenhet az ukrán búzatermés

Arról korábban az Agrokép írt, hogy Ukrajna előrejelzése szerint a 2022/23-as gazdasági évben 21,5 millió tonna búzát termelhetnek. Ez 35 százalékkal kevesebb, mint tavaly, és 23 százalékkal kevesebb, mint az ötéves átlag – mutatott rá jelentésében az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA). A hozam az előrejelzések szerint 3,68 tonna/hektár lehet, ami 18 százalékkal kevesebb a tavalyinál, és 9 százalékkal kevesebb az ötéves átlagnál. A betakarított terület az előrejelzés szerint 5,85 millió hektár lesz. Ez 21 százalékkal kevesebb a tavalyinál, illetve 16 százalékkal kevesebb az 5 éves átlagnál - vélekedtek 2022 tavaszán.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás