Közeleg a határidő az őstermelőknek, csúszik a vetés Zalában
Borászati szempontból tökéletesen indult a hét, a napvilágra került információk szerint 2015-ben emelkedett a hazai borexport értéke. A zalai gazdák azonban szomorkodhatnak, 1-2 hetet biztosan késnek a tavaszi munkálatokkal. megtudhatjuk azt is, hogy csütörtöktől lehet benyújtani a szőlőtelepítési kérelmeket, valamint a KSH nyilvánosságra hozta a januári termelői árakat. További részletekért olvassa el Agrárhír-összefoglalónkat.
Jó hírekkel indult a hét a borászok számára. A legfrissebb adatok szerint a tavalyi évben a mennyiség szintentartása mellett nőtt a magyar borexport értéke, ami azt jelenti, hogy drágábban tudták értékesíteni külpiacra a hazai borokat a termelők. Közben az import mértéke csökkent 2015-ben, így egyre kevesebb külföldi bor konkurál a hazai nedűvel. Az importbor döntő hányadát, mintegy 75 százalékát Olaszországból szállították Magyarországra. Az import értéke 18,5 millió euró (mintegy 5,5 milliárd forint) volt. Ebből az olasz import értéke tavaly 9,5 millió eurót (mintegy 3 milliárd forintot) tett ki. Az Olaszországból érkezett bor mintegy 84 százaléka a múlt évben 2 liternél nagyobb csomagolásban érkezett az országba. Ez az arány egy évvel korábban még 89 százalékot tett ki. Az idei első két hónapban a magyar borexport mennyisége 62 ezer hektoliter volt, míg az import 31 ezer hektoliterre rúgott. Az import szerkezetét tekintve 79 százalék származott Olaszországból, 20 százalék Spanyolországból, míg 1 százalék Romániából.
A zalai gazdáknak borúsabbak a napjaik. A sorozatos esőzések okozta belvíz miatt heteket is csúszhatnak a mezőgazdasági munkálatok a megyében. Legjobb esetben is – ha már nem esik több eső és lehúzódik a víz a területekről- 2 hetes csúszás vár rájuk. A vetési terv szerint a tavaszi növények vetésterülete meghaladja az 56 ezer hektárt: 3 ezer hektáron tavaszi árpa, 900 hektáron zab kerül a földbe. A szója vetésterülete csaknem 5 ezer hektár lesz, 245 hektáron burgonyát, kisebb - 100 hektár alatti - területen magborsót termelnek. A legnagyobb, 37 ezer hektárt meghaladó területen kukoricát nevelnek majd, a napraforgót pedig mintegy 7330 hektáron vetik el. Ősszel összesen 39 638 hektáron vetettek szántóföldi növényeket: az őszi káposztarepce vetésterülete 10 285 hektár, az őszi árpáé 5 ezer hektár. A búzát 21 ezer, a rozst 330, a tritikálét pedig 2 ezer hektáron vetették el. Az őszi káposztarepce nagy része jónak mondható, az őszi búza 60 százaléka jó, 40 százaléka pedig közepes.
Hirdetés
Csütörtökön, március 10-én vette kezdetét a szőlőtelepítési engedélyek iránti kérelmezések beadása. A kérelmeket kizárólag a szőlőtermelő hegyközségi tagok adhatják be. Összesen 648 hektár betelepítésére lehet pályázni. A telepítési engedélyeket 3 évig használhatják fel az érintettek. Az új szabályozás engedélyezi Magyarországnak, hogy évente 1 százalékkal növelje a meglévő borszőlő területek nagyságát. Ez a rendszer kedvezőbb, mint elődje, amelyikben csak már meglévő terület újratelepítését engedélyezték.
Megjelentek a legfrissebb adatok a KSH jóvoltából a mezőgazdasági termelői árakról. Januárban a mezőgazdasági termelői árak 4,8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A növekedés a növényi termékek árának 10,5 százalékos emelkedésével függ össze, míg az élő állatok és állati termékek ára 4,7 százalékkal drágult. A gabonafélék ára januárban 4,9 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban, ami elsősorban a kukorica árának 16,1 százalékos növekedésével magyarázható, miközben a búza ára 8,9 százalékkal csökkent. A gyümölcsök ára 23, a burgonyáé 54 százalékkal nőtt. Az élő állatok termelői árszintje 3,4, az állati termékeké 7,6 százalékkal alacsonyabb lett.
Végül az őstermelőkhöz szólunk néhány szót! Már csak néhány napig, március 20-ig lehet kérelmezni a hatályát vesztett őstermelői igazolvány helyett új, január 1-től hatályos igazolvány kiváltását, illetve a még hatályos igazolványok visszamenőleges érvényesítését. Az őstermelői igazolványokkal kapcsolatos ügyintézés a NAK állandó lakóhely szerint illetékes falugazdászánál, illetve a falugazdász-körzetközpontokban kérelmezhető. A NAK emlékeztet, hogy nem kell kicserélniük igazolványukat azoknak az őstermelőknek, akik 2014-ben vagy 2015-ben váltották azt ki, így az még hatályos, és emellett rendelkeznek erre az adóévre érvényes értékesítési betétlappal is. Számukra az új őstermelői kormányrendelet lehetővé teszi, hogy meglévő igazolványukat 2016. október 1. és december 31. közötti időszakban cseréljék le.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés