Közeleg a határidő, érkeznek a tanyás pályázatok
Fontos nap lesz május 23-a, ez ugyanis az egységes kérelmek beadásának határideje, így aki még nem nyújtotta be, jobb, ha igyekszik. Ezt követően sem áll meg majd az élet, lehet pályázni a tanyafejlesztési támogatásokra is, valamint ismét lehet állami földeket vásárolni a Földet a gazdáknak! program keretében. Ha nem volt ideje hét közben informálódni az agrárium eseményeiről, Önnek szól heti Agrárhír-összefoglalónk!
Ugyan a határidő majd csak hétfőn jár le, a magyar gazdák nem kapkodják el az idei, egységes kérelmek beadását. Az eddigi információk szerint mindössze 144 ezer termelő nyújtotta be agrártámogatási kérelmét, ami jóval elmarad a tavalyi 180 ezertől. Ezt a településen dolgozó falugazdászokon keresztül minden olyan gazda benyújthatja, aki a termeléshez kötött támogatáson túlmenően területalapú támogatást is igényel akár növénytermesztésre, akár állattartásra. Fontos, hogy a pályázaton elnyert összeget kizárólag mezőgazdasági termelésre lehet fordítani, például növényvédőszerre, agrotechnológiai fejlesztésekre, eszközök beszerzésére és korszerűsítésére, valamint állathigiéniás lehetőségek fejlesztésére. A kérelmek beadásának határideje május 23-a, hétfő, így aki még nem nyújtotta be, igyekezzen pótolni azt.
Nem csak az egységes kérelmeket lehet benyújtani. A napokban megjelennek a Nemzeti Tanyafejlesztési Program keretében meghirdetett pályázati felhívások is. Ezek célja a tanyák megóvása, az ott élő emberek életszínvonalának javítása, valamint a tanyasi életforma újraélesztése. A felhívásokat a kormany.hu, valamint a Herman Ottó Intézet honlapján (www.hoi.hu) érhetik majd el az érdeklődők. Idén 3 célterületen mintegy 720 millió forintra pályázhatnak a gazdák. Komoly változás az eddigiekhez képest, hogy a korábbi években meghatározott 25, illetve 50 százalékos előleg helyett az idén 75 százalékos előleg igénylésére van lehetőség.
Hirdetés
A támogatások mellett a földárverésekről is érkeztek hírek. Csongrád megyében 205 földrészlettel, mintegy 2439 hektárral folytatódik ugyanis a Földet a gazdáknak! program. Az első árveréseket a mai napon (pénteken) rendezik Szegeden és Hódmezővásárhelyen. Szokás szerint a rendezvények nyilvánosak, bárki licitálhat a 2,749 milliárd forint összértékű területekre. 2015 decemberében már 372 földterület (kb. 7900 hektár) gazdára talált a megyében, ezekért összesen 11,965 milliárd forintot fizettek a vásárlók. 2016 februárjában 3775 hektár talált gazdára 6,409 milliárd forint összértékben. Jellemzően az előző árverések során a magasabb vételárú, de jobb minőségű földeket vásárolták az érdeklődők, kérdés, tovább folytatódik-e ez a tendencia.
Jó hírek érkeztek azokhoz, akik agrárbiztosítás kötésén gondolkodnak. Ugyanis idén 4 milliárd forintra bővül az agrárbiztosítások díjtámogatására szolgáló keretösszeg. Üröm az örömben, hogy a gazdáknak fel kell készülniük arra, hogy ha el is nyerik a támogatást, akkor is előfinanszírozniuk kell 2017 tavaszáig a biztosítás díját. Ugyanis, mivel egy Európai Uniós támogatásról van szó, azt majd csak 2017 elején, az egységes támogatással egy időben kapják kézhez az érintettek. Az idei díjtámogatásban olyan gazdálkodók részesülhetnek, akik május 23-ig az egységes támogatási kérelem kitöltése során jelzik, hogy a támogatott növénybiztosítást igénybe szeretnék venni, illetve május 31-ig, de legkésőbb az ajánlat aláírását követő 5 napon belül az érintett biztosítási szerződéseket elküldik a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnak. A támogatási formának láthatóan van létjogosultsága: míg az első támogatási időszakban, 2012-ben másfél milliárd forint alatt maradt a teljes állománydíj, idén várhatóan eléri a 7 milliárd forintot. A díjtámogatott agrárbiztosítási rendszerben a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát kapják vissza utólagosan.
Végül egy kis érdekesség: szakértők szerint mielőbb stabilizálni kell a hazai szántóföldi növénytermesztési hozamokat, mert az utóbbi időben a természeti körülmények miatt jelentős a termésingadozás. Ez pedig negatívan befolyásolja hazánk versenyképességét. Nem elég azonban a terméshozamok emelése, folyamatosan magas szinten is kell tartani azokat, ha fejlődést szeretnénk elérni a mezőgazdaság terén. A hozam nagyságának és stabilitásának növeléséhez megfelelő agrotechnikai tápanyagok kellenek, illetve például hatékony növényvédelem és talajművelés, párosítva a megfelelő fajtahasználattal. A versenyképesség érdekében nem szabad továbbá elhanyagolni a biológiai innovációt sem, fontos a nemesítés, például a télálló vagy a szárazságtűrő fajták kialakítása. Ugyanilyen fontos a talajerő visszapótlása például élőszervezetekkel. Emellett célszerű a biotechnológiai módszerekkel előállított hatóanyagok alkalmazása is a szintetikus anyagok helyett, valamint a precíziós gazdálkodást is előtérbe kell helyezni az ügy érdekében.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés