Kukorica és búza statisztikák: így alakult a két főnövény termőterülete és az ára 2019-ben
218 millió hektár lehet a 2020/2021. gazdasági évi termést adó búza globális termőterülete a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) novemberi tájékoztatása alapján. A francia Tallage agrárgazdasággal és statisztikákkal foglalkozó tanácsadó iroda szerint az Európai Unióban az idén 8,7 millió hektárról (+5 százalék) 7,1 tonna/hektár hozam (–2 százalék) mellett 63,5 millió tonna (+3 százalék) kukoricát takaríthatnak be a gazdák. Ilyen volt a világ búza és kukoricatermése ebben az évben.
A NAIK AKI PÁIR írta meg a Gabona és Ipari Növények agrárpiaci jelentésében, hogy az Oil World piacelemző vállalat novemberi előrejelzésében az egy évvel korábbitól 5 százalékkal elmaradó, 339 millió tonna szójababtermésre számít a világon a 2019/2020. gazdasági évben. Az Európai Unióban a Tallage várakozása szerint 5,8 millió hektárról (+5 százalék) arathatnak repcemagot a gazdák 2020 nyarán. A Nemzetközi Cukorszervezet (ISO) novemberi előrevetítésében a 2019/2020. gazdasági év globális cukortermelését 170 millió tonnára lefelé módosította, ami 6 millió tonnával maradna el az előző évi szezonban kibocsátott mennyiségtől. A cukorfogyasztás ugyanakkor 174 millió tonnáról 177 millió tonnára nőhet. A 2019/2020. évi szezonban így 6,1 millió tonnás deficit várható, ami magasabb a szeptemberi várakozásokhoz képest.
Kukorica
Az IGC legfrissebb előrevetítésében 1103 millió tonnára jelzi a kukorica 2019/2020. gazdasági évi globális termését. Ez 2,5 százalékkal alulmúlná az egy évvel korábbit. Az 1142 millió tonnára jelzett felhasználás (–1 százalék) esetén a zárókészlet akár 13 százalékkal is apadhat (279 millió tonnára). A Tallage szerint az Európai Unióban az idén 8,7 millió hektárról (+5 százalék) 7,1 tonna/hektár hozam (–2 százalék) mellett 63,5 millió tonna (+3 százalék) kukoricát takaríthatnak be a gazdák. Románia megtartotta első helyét az EU meghatározó kukoricatermelőinek sorában: 5 tonna/hektár hozam (–1 százalék) mellett 2,6 millió hektárról 13,1 millió tonna (+4 százalék) termény került a tárolókba. Az EU második legnagyobb kukoricatermelő tagországában, Franciaországban az októberi heves esőzések miatt november elejére a kukorica csupán 79 százalékát takarították be, szemben az egy évvel korábbi 98 százalékkal. A terület 5 százalékos növekedése miatt – a termésátlag 4 százalékos romlása ellenére – 1 százalékkal több, 12,3 millió tonna kukorica kerülhet a tárolókba.
Hirdetés
Magyarország 7,9 millió tonna körüli kibocsátásával megőrizte a harmadik helyét az Agrárminisztérium szerint.
Olaszországban a hozamromlás következtében az idei termés 3 százalékkal 5,82 millió tonnára csökkent. Németországban a Tallage szakértői szerint az egy évvel korábbinál várhatóan 28 százalékkal nagyobb terméshez a hozam és a terület 14-14 százalékos növekedése egyaránt hozzájárul. Az USA-ban termelt, decemberi szállítású kukorica exportára 3 dollárral, a franciaországié 5 dollárral csökkent október 17. és november 14. között, előbbi 175, utóbbi 182 dollár/tonnába került. A romániai/bulgáriai
kukoricát (decemberi határidő) 5 dollárral magasabb áron, 169 dollár/tonnáért kínálták ugyanekkor. Magyarországon a NAIK AKI PÁIR adatai szerint a fizikai piacon átlagosan 41,3 ezer forint/tonna termelői áron forgott a termény november harmadik hetében. Ez egy évvel korábbinál 14 százalékkal alacsonyabb árszint. A kukorica fronthavi jegyzése november második felében 143–146 dollár/tonna között ingadozott a chicagói árutőzsdén. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén 166 euró/tonnáig emelkedett a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése.
Búza
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) novemberi tájékoztatása alapján a 2020/2021. gazdasági évi termést adó búza globális termőterülete 218 millió hektár lehet. A búzatermelésben világelső Európai Unióban az őszi búza 23,7 millió hektárt (–1 százalék) foglalhat el a Tallage francia piacelemző vállalat várakozása szerint. A főbb termelő tagországok közül Franciaországban 1 százalékkal 5 millió hektárra, az Egyesült Királyságban 6 százalékkal 1,7 millió hektárra mérséklődött a növény által elfoglalt termőterület. Németországban, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában az előző évihez hasonló területről, sorrendben 3,1 millió, 2,5 millió, 2,1 millió és 1,1 millió hektárról arathatják le a termést a gazdák a jövő nyáron. Magyarországon az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása alapján 2020 nyarán 995 ezer hektárról takaríthatják be a búzát. Az Oroszországban termelt 12,5 százalék fehérjetartalmú, decemberi szállítású malmi búza kikötői ára 9 dollárral 209 dollár (USD)/tonnára nőtt október 17. és november 14. között. Németországban az októberinél 7 dollárral magasabb, tonnánként 206 dollár/tonna áron kötöttek szerződést novemberben a decemberi szállítmányokra. A decemberben Rouen-ba érkező (FOB) malmi búzát 202 dollár/tonnáért (+5 dollár) kínálták. A decemberi szállítású takarmánybúza franciaországi exportára 5 dollárral, a romániai/bulgáriai exportára 6 dollárral emelkedett a megfigyelt periódusban, előbbi 202 dollár/tonnára, utóbbi 199 dollár/tonnára.
Magyarországon átlagosan 51,3 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával november harmadik hetében a NAIK AKI PÁIR adatai alapján. Ez 10 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának árát.
A takarmánybúzára az egy évvel korábbinál 3 százalékkal alacsonyabb áron, 46,9 forint/tonnáért köthettek szerződéseket ugyanekkor. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza fronthavi jegyzése 201 dollár/tonnáig kúszott november 29-ig. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése ugyanekkor 186 euró/tonna közelébe emelkedett - írták. A további részleteket, grafikonokat és statisztikákat a NAIK AKI PÁIR Gabona és Ipari Növények agrárpiaci jelentésében lehet elolvasni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés