Magyarország Európa élvonalához tartozik a hazai kukoricából előállított izocukor gyártás tekintetében – közölte Erdős Norbert, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára a Hungrana Kft.-nél tett látogatáson Fejér megyében, a Gárdonyi járásban található Szabadegyházán. Az Európai Unióban az izoglükóz termelés évek óta 750 ezer tonna körül mozog, ennek mintegy 30 százalékát Magyarországon a Hungrana állítja elő, ami nagyjából 250 ezer tonnát jelent.

A kukoricafeldolgozó vállalat egyszerre több szegmenst is képes kiszolgálni. Nem csak az élelmiszeriparban, hanem a gyógyszer- és kozmetikai iparban, a fermentációs iparban és a takarmánygyártásban is érdekelt. Erdős Norbert a koronavírus-járvánnyal összefüggésben kitért az élelmiszeripari cégek támogatására is. Emlékeztetett, hogy a Gazdaságvédelmi Akciótervben kidolgozott 25 milliárdos válságkezelő program után jövőre további fejlesztési forráshoz juthatnak a vállalkozások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program, a Vidékfejlesztési Program, valamint Beruházás Ösztönzési Célelőriányzat és a Nagyvállalati Beruházási Támogatási Program keretében. Arról is beszélt, hogy a vállalatok forgótőke és beruházás finanszírozását is megkönnyítik a kedvezményes hitelprogramokkal. Többek között az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitellel, a Széchenyi Beruházási Hitellel, a Magyar Fejlesztési Bank Élelmiszeripari Forgóeszköz 2020 Hitelprogramjával, valamint a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjával.

Koronavírus idején is hasítanak: Európa legjobbjai között van a magyar izocukorgyártás - Fotó: Fekete István

Rengeteg tengeriből a csúcson a magyar izocukorgyártás

Reng Zoltán, a Hungrana Keményítő- és Izocukorgyártó és Forgalmazó Kft. vezérigazgatója elmondta, hogy a gyár megközelítőleg évi 1,2 millió tonna kukoricát dolgoz fel. 400-450 ezer tonnából izocukor, ezen felül bioetanol, keményítő, dextróz, illetve gyógyszeripari alkohol alapanyag készül. A koronavírus-járvány miatt számos belső szigorításra és átalakításra volt szükségük. Sok tevékenységet elektronikus, digitális formában folytattak, a munkatársak fizikai találkozásának számát minimalizálták.

Erdős Norbert (balra) és Reng Zoltán beszélget a Hungrana Kft. egyik irodájában Fejér megyében, a Gárdonyi járásban található Szabadegyházán - Fotó: Fekete István

Lényeges, hogy a vírus megjelenésével komoly igény mutatkozott a gyógyszerészeti minőségű alkoholok és fertőtlenítőszerek piacán. Így a Fejér megyei gyár az elsők között kérte meg az engedélyt és kezdte meg a fertőtlenítőszer gyártását. A vezérigazgató szerint, ahogy az elmúlt évtizedekben tették, úgy a közeljövőben is terveznek újabb beruházásokat, mellyel az új piaci igények maximális kiszolgálását és versenyképességük megőrzését kívánják elérni - írta az Agrárminisztérium híre.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás