Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről
Ahogy minden évben, a Kukorica Kör Egyesület - amelynek a Magro.hu is tagja - az idén is meglátogatja a Kukoricázz velünk! termelési versenyében részt vevő gazdáit az ország minden részén. A versenyről bővebb információ itt található.
Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.
A látogatásra július 16-án került sor, amikor már több mint egy hete súlytotta kánikula a területet és a növényeknek az aszályon kívül az erős UV-sugárzással is meg kell küzdeni.
Attilával beszélgetve kiderült, hogy alig pár napja volt kint a táblán, ahol bár látható volt, hogy növényekre hatással van a rettentő magas hőmérséklet, a helyzet 3 nap alatt is annyira súlyosbodott, ami az ügyvezetőt is meglepte. Bár az aszály talán most még nem annyira súlyos, mint a 2022-es évben volt, azonban a gazdálkodó azt prognosztizálta, hogy ha nem jön a területre a napokban eső, akkor a termés csökkenése hatványozottan fog jelentkezni.
Nagy kérdés szakmai körökben is, hogy mit tud tenni a gazdálkodó, hogy a növényét –, ami ugyan már a virágzáson, mint érzékeny fenológiai stádiumon túl van, – megóvja a kánikula és a hőstressz ártalmaitól. Gondolhatunk első körben akár az öntözésre is, hiszen a már kialakult csövek végének visszaszáradását a vízhiány erőteljesebbé teheti, ami termésveszteséghez vezethet, azonban az öntözés nem mindenhol megoldott, továbbá a légköri aszályt sem tudja ellensúlyozni. A különböző talajba juttatható biológiailag aktív anyagoknak is szükségük van a talajnedvességre ahhoz, hogy a vízmegőrző képességét javítani tudják. Ezen túl az öntözés a technikai felszereltségen túl sok nehézségbe is ütközhet, az ország nem minden területén jelent megoldást, bár ahol van, ott azért csökkenteni tudja a termésveszteséget, ahogyan a lajoskomáromi gazdálkodásában a hibrid kukorica termésbiztonságát is nagyban növeli.
Csepregi Attila véleménye szerint, ha nem érkezik csapadék a területére, akkor tonnában is mérhetően kevesebb lehet majd a betakarításkori termés.
Az ország más részein járva találkoztunk szinte teljesen felsült kukoricaterületekkel is, ahol már nemcsak hogy rekordtermést, de egyáltalán semmilyen termétt sem valószínű, hogy be tud majd takarítani a termelő. Nagy kérdés tehát, hogy hogyan fognak alakulni az országban a terméseredmények, de a több hétig tartó aszálynak mindenképpen meglesz a negatív következménye.
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés