A kukorica nemesítésével és szárazságtűrésével kapcsolatban tart majd előadást a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozatán Pintér János agrármérnök, növényorvos, a KWS Magyarország Kft. termékmenedzsere. Előadásában bemutatja a gazdálkodók számára az egyik legnagyobb jelenkori kihívást jelentő hőség- és szárazságstressztűrés témakörét a kukorica esetében, valamint ismerteti az erre kidolgozott megoldási javaslatot. A szakemberrel a nemesítés helyzetéről beszéltünk. A konferencia részleteiről a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/

Milyen problémákkal néznek szembe a gazdák?

A régmúlt mezőgazdasági hagyományait érdemes lenne újraértelmezni, és a jelenbe adaptálni. Az elődeink tisztában voltak az adott területek tulajdonságaival, és ezek alapján tudatosan, alaposan és fenntarthatóan gazdálkodtak. Az intenzív gazdálkodásban az 50-es évektől kezdődő, 80-as évekre kicsúcsosodó irreális termesztési elvárások nem tartottak lépést a környezet változásával. Amikor aztán a túlzott termelést támogató inputoknak a mennyisége és minősége vagy csökkent, vagy átalakult, olyan depresszív terméscsökkenést eredményezett az elmúlt 10 évben, amiért a környezeti változásokat okolják.

Pintér János a Debreceni Agrártudományi Egyetemen végzett agrármérnök szakon, majd később elvégezte a növényorvosi mesterképzést is. Közel 20 éve a kutatás-fejlesztés (szülővonalak nemesítése és szelekciója, majd termékfejlesztés) területén dolgozik. Előadásában bemutatja a gazdák számára az egyik legnagyobb jelenkori kihívást jelentő hőség- és szárazságstressztűrés témakörét a kukorica esetében, valamint ismerteti az erre kidolgozott megoldási javaslatot.
  Hogyan válaszoltak a kihívásokra a nemesítők?

A genetikai fejlődés emellett természetesen előrehaladt. A három fő növény, a repce, a kukorica és a napraforgó esetében a genetikai tudást tekintve mostanra az összes nemesítőház gyakorlatilag egy szinten van. Ma már százalékokban, 10 kilókban, maximum 100 kilóban mérhető az a terméskülönbség, amit a genetikai háttér tud nyújtani. A nagyon fontos eleme a termésszintnek már nem ez, hanem a környezeti háttér lesz.

Miért lesz érdemes az Ön előadását meghallgatni?

Fontos elemezni a környezeti paramétereket. Ilyenek a régió mikroklimatikus adatai, talajtípusai és időjárása. Az előadásomban inkább a klimatikus viszonyok, és az azokból következő bármilyen többlet-, illetve negatív hatásokat fogom bemutatni. A kukorica esetében ez három fázist érint majd: a virágzás előtti, a közbeni és az utáni időszakot.

Mindegyiknél egy olyan csomagot ajánlok a konferencia látogatóinak, ami talán ráébreszti őket arra, hogyan érdemes az adott termelési szinten eszközöket használni. Hogyan lehet akár egy tőszám változtatással, akár egy helyes vetésidővel még jobbá tenni a termést.

II. Kukorica és Búza Konferenciasorozat, amely a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be.
Mennyire nyitottak erre a gazdák?

A termelőközönség már egy tanulási folyamatban van, vagy éppen túl van ezen. Elfogadják azokat a tanácsokat, amiket a nemesítők adnak. Nagyon sokáig az volt jellemző, hogy a termelő inkább a saját tapasztalata, a jól bevált szokásai alapján döntött. Ez most már változott. Megértették, hogy a rendszereket együtt kell nézni, hogy a lehető legmagasabb termésszintet lehessen hozni. Ebben szeretnénk segíteni őket.

Mik voltak az elmúlt időszak nemesítési tapasztalatai?

Nagyon ijesztő, de azt kell mondjam, hogy ami a gazdáknak rossz, az sajnos a termékfejlesztőnek és a nemesítőnek jó. Ugyanis ezek azok az időszakok, amikor a szelekciót a legjobban végre tudjuk hajtani. Az elmúlt 15-17 év nagyjából fele-fele arányban volt aszályos és csapadékos. Érdemes lenne egy 10 éves távlatban megfogalmazni egy javaslatot, de a nemesítőházak sokkal gyorsabban váltják az ajánlataikat, alkalmazkodnak a termelői igényekhez. A cél az, hogy megtaláljuk azokat a hibrideket, amelyek a legnagyobb szélsőségek között is a legjobb, legstabilabb eredményeket tudják hozni. Ezeket készülök bemutatni az előadásban is.

Tudjon meg még többet a kukorica hőség- és szárazságstressztűréséről és hozzon ki többet a földjeiből! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra 2017. december 14-én a Kaposvári Egyetemre vagy 2018. január 18-án a Debreceni Egyetemre, ahol 19 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ a programokról, jelentkezési lehetőség valamint részletek a kisorsolásra váró nyereményekről az alábbi oldalon:

https://www.magro.hu/konferencia/

Főtámogatók:

Szakmai partnereink:

Előadó partnereink:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás