A mai piac egyre inkább vevőközpontúvá válik. A vásárlók tisztában vannak az általuk vásárolt termékekkel és azok előállításának módjával. Tudni akarják, hogy milyen összetevőket használnak fel, és azok honnan származnak. Az emberek biztonságos és egészséges termékeket szeretnének vásárolni. Ugyanakkor a létfontosságú szükségletek költségei óriási mértékben megnőttek. És a nyersanyagok elérhetősége is bizonytalan.

Az állati takarmányozás az élelmiszer-ellátási lánc egyik kulcsfontosságú láncszeme. A teljes nyomon követhetőség elengedhetetlen, mind a láncon belül, mind a láncban.

A hagyományos gyártási folyamatokat vizsgálva sok adagolócsavart látni, amelyek miatt az adagolási mennyiség korlátozott. Nagyméretű mérőedényeket is látni, amelyekben maradványok éktelenkednek (Fotó: Pixabay)

Természetesen a tiszta termelés elengedhetetlen a szennyeződés kockázatának csökkentése érdekében. Az emberi hibák gyakran a termelési problémák okozói, ezért az emberi beavatkozást és függőséget a lehető legnagyobb mértékben ki kell küszöbölni.

A biztonságos termék előállítása mellett biztonságos és egészséges munkakörnyezetet is kell biztosítani az alkalmazottak számára. A piaci igények követéséhez maximális rugalmasságra van szükség a gyártási folyamatokban.

Termelési folyamatok

A hagyományos gyártási folyamatokat vizsgálva sok adagolócsavart látni, amelyek miatt az adagolási mennyiség korlátozott. Nagyméretű mérőedényeket is látni, amelyekben maradványok éktelenkednek. Emellett nehezen hozzáférhetők a tisztításhoz. A hagyományos adagolórendszereket egy meghatározott, rögzített tartományra tervezték, így a kis mennyiségek esetében sok kézi adagolásra van szükség.

A rugalmasság eléréséhez az első lépés egy olyan adagolóeszköz, amely nagy és kis mennyiségeket is képes adagolni. Ha összehasonlítjuk az Alfra adagolócsúszdát egy adagolócsavarral, hatalmas különbséget látunk az adagolási tartományban. A csavar 1:20-as tartományarányú, míg az adagolócsiga 1:1000-es.

Emellett a csúszda energiafogyasztása sokkal alacsonyabb, és rendszerenként csak egy meghajtásra van szüksége, míg minden csavarnak saját motorra. Egy másik nagy különbség az anyag aktiválása az adagolótartályban; az adagolócsiga kihúzza az anyagot, sok energiát juttatva a termékbe. Ez súrlódást és nyomásfelépülést eredményez a kisebb kifolyónyílásban. Az adagolócsiga-siló kimenete nemcsak nagyobb, de az anyagot is csak mozgatással aktiválja.

Sebesség és pontosság

Ha összehasonlítjuk az adagolási görbét, akkor például egy 5 kg/s kapacitású adagolócsúszda a célhoz közelítve 5 gramm/s-ra tudja csökkenteni az áramlást. Egy ugyanilyen kapacitású adagolócsiga csak 250 g/s-ra tudja csökkenteni az áramlást, ami nem pontos, ha kis mennyiségeket is szeretne adagolni. Ha egy olyan csavart veszünk, amelynek minimális áramlása 50 ges (még mindig 10x a csúszda legalacsonyabb áramlása), az adagolás 10-szer hosszabb ideig fog tartani!

A csavar mindig kompromisszumot jelent a sebesség és a pontosság között, míg az adagolócsúszda mind a sebességgel, mind a pontossággal rendelkezik.

A hagyományos adagolómérlegek tartománya is nagyon korlátozott, például egy 100 kg-os mérlegnek legalább 2 kg-ot kell adagolnia, hogy 1-2%-os pontosságot érjen el. Tehát minden 2 kg alatti adagolást kézzel vagy egy erre a célra szolgáló rendszerrel kell mérni.

Erre fejlesztették ki a „mérleg a mérlegben” rendszereket, például egy 100 kg-os mérleget, amelybe egy második 5 kg-os mérleg van beépítve. Ez lehetővé teszi az 50 grammos mennyiségek pontos adagolását. Mivel a mérleg a silók felé mozog, a kialakítás kompakt marad, és kisebb a szennyeződési kockázat. Emellett a mérleg olyan pozícióba is áthelyezhető, ahol könnyen hozzáférhető a tisztításhoz. Ez lehetővé teszi egyetlen géppel a nagy és kis mennyiségek adagolását.

A mozgó rendszereknél kihívást jelent a por kockázatának kiküszöbölése, mivel a csúszdákhoz való dokkoláshoz rugalmas tömítéseket használ. Egy aktív porszűrő negatív nyomás alatt tartja a rendszert, hogy megakadályozza a por kijutását. Nyomásérzékelőkkel korrigálják a mérési jelre gyakorolt hatást, ez mindig pontos mérlegelést eredményez.

Könnyűvé tett anyagadagolás

Egyes alapanyagok csak alkalmanként kerülnek felhasználásra. A hagyományos rendszerekben kézzel adagolják őket, hogy kíméljék az adagolótárolót. A tartályos adagolórendszer a rögzített silók helyett cserélhető tartályokat használ. Ez rugalmasságot biztosít a receptúrák és alapanyagok megváltoztatásához anélkül, hogy előbb ki kellene üríteni. A nyersanyagtartályok tárolhatók és szükség esetén targoncával vagy pick & place daruval a rendszerbe helyezhetők. A konténerek tökéletesen elkülönítik a tételeket a kiváló nyomon követhetőség érdekében. A konténeres adagolórendszer maximális rugalmasságot biztosít a gyártási folyamatban.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás