A D-vitaminnak számos szerepe van. Segíthet a tápanyagok felvételében, és szerepe van az immunválasz szabályozásában. Nagy kérdés, hogyan határozzuk meg a szükséges D-vitamin optimális szintjét, és mi az ideális módja ennek?

A Covid-19 világjárvány kitörésével az egészségükért aggódó emberek rengeteg elővigyázatos immunerősítő szert kezdtek el vizsgálni. Az egyik legnépszerűbb a D-vitamin bevitele. Különösen annak biztosítása, hogy a betegek vérszintje elérje azt az optimális szintet, amely a betegség leküzdéséhez szükséges.

A DBS-technikával könnyebben és kevésbé invazív módon lehet mintát venni az állatokból, mivel csak egy csepp vérre van szükség az állat véréből (Fotó: Pixabay)

Rengeteg kutatómunka foglalkozik ezzel a témával, és ezt követően rengeteg vélemény született arról, hogy milyen vérszint szükséges az optimális immunállapot eléréséhez. Ezenkívül az e szintek eléréséhez szükséges eszközről is viták folynak. A napból származó endogén D-vitamin, a jó D-vitamin-táplálkozás, a D3-vitamin pótlása vagy a 25-hidroxi- D3-vitamin pótlása legyen-e a cél?

Hogyan mérjük a D-vitaminszintet?

Az állateledel-iparban hasonló tendenciákat látni. Mivel azonban az iparágnak magas követelményeket kell teljesítenie a hatékonyság, a jövedelmezőség és a genetikai előírások betartása érdekében, a D-vitaminállapot pontos mérése és az állapotnak az állatok teljesítményével való összefüggésbe hozása a követelmény.

Az állattenyésztésben elengedhetetlen, hogy olyan mérőszámokkal rendelkezzünk, amelyek lehetővé teszik a termelési paraméterek értékelését és az eredmények alakulásának követését a maximális genetikai potenciál, a jobb zootechnikai teljesítmény, valamint a nagyobb pénzügyi megtérülés elérése érdekében.

Alapvető fontosságú annak pontos értékelése, hogy egy intézkedés, termék vagy technológia a várt eredményeket hozza-e, és hatékonyan támogatja-e a döntéshozatali folyamatot.

A D-vitamin szerepe a kalcium- és foszfor-anyagcserében, a fiziológiai folyamatokban és a baromfi szükségleteiben jól dokumentált. Emellett az immunválasz szabályozásában, az izomképzésben és a hústermelésben betöltött szerepét is széles körben ismerteti a legújabb szakirodalom.

Mi az optimális szint?

A D3-vitamin felvételének optimális szintje már évtizedek óta a kutatások tárgya. Az első ajánlások tisztított vagy félig tisztított táplálékkal, ellenőrzött kísérleti körülmények között végzett vizsgálatokon alapultak. Ezek az ajánlások azonban alacsonyabb értékeket eredményeztek, mint amennyit kereskedelmi termelési körülmények között szükségesek.

A genetikai szelekciónak köszönhetően a modern brojlerek növekedési rátája az 1950-es évek madaraihoz képest akár 400%-kal nagyobb, és takarmányhatékonyságuk évente mintegy 2,55%-kal javult. Ahhoz, hogy ezek a genetikai előrelépések teljes mértékben érvényesülhessenek, optimális tápanyag-kiegészítésre van szükség.

Ezen okok miatt a ma rendelkezésre álló D3-vitamin-ajánlások akár 25-ször nagyobb értékeket mutatnak, mint az NRC által 1994-ben a brojlercsirkékre vonatkozóan közzétett értékek (200 UI/kg). Kereskedelmi szinten a D3-vitamin bevitele 3000 és 5000 UI/kg takarmány között változik.

Általában a baromfitermelő vállalatok határozzák meg az alkalmazandó szintet a rendelkezésre álló ajánlások, a saját termelési feltételeik, a várható teljesítmény, a végtermék és a maximális megtérülés alapján.

Hogyan működik a vitamin?

A D₃-vitamin zsírban oldódó vitamin, amelynek enzimatikus emésztési folyamaton (lipáz) és micellák képződésén kell keresztülmennie a bélben ahhoz, hogy az enterociták felszívódjanak. A májon áthaladva hidroxilálódik, és egy első metabolit keletkezik: a 25-OH-D3, amely a szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló forma, és amely elsősorban a vesében áll rendelkezésre az anyagcseréhez, és átalakul a D-vitamin aktív formájává.

Mivel a 25-OH-D3 a véráramban a legnagyobb mennyiségben előforduló D-vitaminforma, ennek értékelése a D-vitaminstátusz értékelésének mérőszáma minden állatfajban, így az emberben is

Az étrendi D3-vitaminnal szembeni előnyei miatt a 25-OH-D3 takarmányba történő bevitele jelenleg az állattenyésztésben alkalmazott stratégia. Azonos mértékű beépítés mellett a 25-OH-D3 felszívódása magasabb (74,9%), mint a D3-vitaminé (66,5%).

Az ideális étrendi szint

Mivel a 25-OH-D3 a véráramban a legnagyobb mennyiségben előforduló D-vitaminforma, ennek értékelése a D-vitaminstátusz értékelésének mérőszáma minden állatfajban, így az emberben is. Ennek a metabolitnak az értékelését használták az ideális étrendi szint meghatározására, valamint fontos paraméterekkel való összefüggések megállapítására, mint például: kalcium- és foszforplazmaszint, csontjellemzők, izomfehérje-szintézis, teljesítményváltozók és a termelési feltételek közötti különbségek megállapítása.

Egy olyan praktikus eszköz birtokában, amely lehetővé teszi számunkra, hogy bármikor, egyszerűen megmérjük az állat D-vitaminstátuszát, segíthet átirányítani a táplálékkiegészítés ideális szintjéről folytatott vitát az állat számára optimális szint felé.

DBS-elemzés

Végső soron az számít, hogy mennyi D-vitamin áll biológiailag rendelkezésre az állat számára. Ez az eszköz a "DBS" - Dried Blood Spot Test, a DSM által állatok számára kifejlesztett innovatív technika. A DBS egy FTA-kártya* (Flinders Technology Associates) segítségével végzett elemzés, amely abból áll, hogy egy csepp vért veszünk, majd folyadékkromatográfiás tömegelemzéssel (HPLC) meghatározzuk az állat 25-OH-D3-szintjét. A DBS nagymértékben korrelál a vérplazma D3-vitaminjának hagyományos HPLC-vizsgálatával, amely nagyon megbízható technika.

A DBS-technikával könnyebben és kevésbé invazív módon lehet mintát venni az állatokból, mivel csak egy csepp vérre van szükség az állat véréből. A vizsgálati anyagok elküldésével kapcsolatos problémákat figyelembe véve a DBS biztonságosabb és kevésbé bonyolult technika.

A vér 25-OH-D3 vérszintjének a teljesítményjavulással való korrelációjával megbecsülhető a gazdaságilag fontos paraméterekre gyakorolt hatás. Például a különböző brojlerkísérletek teljesítménynövekedését összehasonlítva megállapítható, hogy a 25-OH-D3 plazmaszintjének 1%-os növekedése átlagosan 0,029%-os, 0,173%-os, 0,008%-os és 0,296%-os javulást eredményezett az ADG, a csontszilárdság, a mellhúshozam és a járási pontszám tekintetében.

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás