A kamilla az egyik legfontosabb gyógynövényünk, és már országszerte foglalkoznak termesztésével, ami nem meglepő. A kiváló minőségű vadon is előforduló hungarikum már külföldön is nagy népszerűségnek örvend.

A gyógynövény begyűjtése évente 200-500 tonna közötti mennyiségben mozog, és az Alföld és a Tiszántúl területére a legjellemzőbb termesztése. A növénnyel kapcsolatos munkák pedig nagy szervezéssel járnak mind a gyűjtők, mind pedig az átvevők részéről, hiszen rövid idő alatt kell hatalmas mennyiséget feldolgozniuk. Érdemes tudni viszont, hogy az alföldi gyűjtött virágok minőségben eltérnek a termesztettektől, azok ugyanis erősebbek, zamatosabbak és illatosabbak, nem esnek szét és kevésbé porlanak a felhasználás során, valamint az illóolajat is jobban tartják.

Külföldön is keresett a magyar gyógynövény, mely elsősorban gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. (Fotó: Pixabay, Szjeno09190)

Termesztésével viszont napjainkban már az egész ország területén foglalkoznak, legnagyobb területeken Baranya és Somogy megyében, az Észak-Alföldi régióban illetve a Dunántúlon termesztik. Termesztő területe az utóbbi időben folyamatosan növekszik, és 300-500 hektár körülre tehető, vetése pedig augusztusban történik, fejlődését pedig nagyban befolyásolja a tavaszi csapadékmennyiség alakulása. Betakarításánál fontos az időzítés, ezért folyamatos mintavételezést és laborvizsgálatokat végeznek a termesztők. A szakértők szerint az idei év aszályos időszaka ellenére jó termés várható, a zöldtömeg ugyan megritkult, a növény viszont nem károsodott - írta meg a hellovidek.hu.

Hazánkban igen elterjedt az alkalmazása megbetegedések esetén, gyulladáscsökkentő hatása miatt vált ennyire népszerűvé. Ez pedig később átalakult, és már nem csak itthon, de külföldön is keresetté vált a kamilla. Az előállított drog nagyobb része nem itthon kerül felhasználásra, hanem exportálják, feldolgozásakor pedig a gyógyszer- és a kozmetikai iparban veszik hasznát.

A legismertebb termék, amely készül a kamillából az talán a gyógytea, amely bárhol beszerezhető, viszont érdemes odafigyelni minden gyógynövényből készült készítmény vásárlásakor, hogy a növény aktív hatóanyagot tartalmazó részeiből készüljön.

A hazai gyógynövények már több száz éve elismertek határon belül és határon túl egyaránt, a vegy-, élelmiszer- és gyógyszer-kozmetikai iparban pedig egyre inkább a természetes anyagok felhasználását részesítik előnyben, továbbá turisztikailag is számottevő jelenlétük. A gyógynövények gyűjtése pedig jó munkalehetőség is, főképp a hátrányosabb helyzetű régiókban, illetve az alacsonyan iskolázottak számára.

Hazánkban hatósági engedély nélkül gyűjthetők a vadon termő gyógynövények, engedélyre csak akkor van szükség, ha magán- és állami területeken, vagy nemzeti parkokban szeretnénk gyűjtést folytatni. Aki erre adja a fejét, bőven tud miből válogatni, hiszen 120-130 fajra tehető a gyűjthető gyógynövényfajok száma, amelyből 70-80 faj begyűjtése rendszeres természetes élőhelyéről. A feldolgozott növényfajok körülbelül 70 százaléka vadon termett növényből származik.

A legnagyobb mennyiségben gyűjtött növények: kamillavirág, csipkebogyó, csalánlevél, zsurlófű, feketebodza, fagyöngy, vadgesztenye, orbáncfű, fehérmályva, cickafarkfű.

Termesztés tekintetében a gyógy-, fűszer- és aromanövények 18.000-21.000 hektár területet foglalnak el megközelítőleg, termesztett gyógynövényeink közé pedig az alábbiak tartoznak: mák, koriander, konyhakömény, ánizs, kapor, édeskömény, kamilla, borsfű, levendula, bazsalikom, orbáncfű, máriatövis, citromfű, mustár.

Megosztás

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás