2021. október 25. és november 25. között lehetett benyújtani a Vidékfejlesztési Program Agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatásra (AKG) irányuló támogatási kérelmet. Az igénylőnek januárban már a Támogatói Okirat hiányában is úgy kell gazdálkodni, ahogyan azt a kérelmében vállalta. Az ültetvényekre vonatkozó speciális szabályok megismerésével az érintett gazdálkodók sok kellemetlenségtől kímélhetik meg magukat.

Az ültetvények életkora a pályázat benyújtásának évében legfeljebb a 26 évet érheti el a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület (KET) egészén, kivéve a dió, szelídgesztenye, szőlő területeket és a hagyományos gyümölcsösöket. Ezeket természetesen külön is kellett kimérni és igényelni. Az életkort a Kincstár felé a területileg illetékes földművelésügyi igazgatási hatáskörben eljáró megyei kormányhivatal igazolja - írta a NAK.

Ültetvény telepítése - Fotó: Magro.hu, CSZS, Olaszliszka

A levélanalízist az adott év augusztus 31-ig el kell végezni

„Levélanalízis elvégzése” előírás az esetben választható, amennyiben az érintett KET-en a kötelezettségvállalási időszak első napján (2022.01.01-jén) már eltelepített ültetvény található. Levélanalízist minden évben el kell végezni adott év augusztus 31-ig, de az eredmények hasznossága érdekében érdemes a mintákat a pályázati felhívás 5. számú mellékletében megjelölt időintervallumban begyűjteni. A levélanalízissel kapcsolatos valamennyi dokumentum eredeti példányát a támogatási időszak végét követő 10. év végéig meg kell őrizni.

A “hagyományos gyümölcsös fenntartása”* előírás kivételével kizárólag homogén ültetvény támogatható, azaz legalább 95 százalékban egy növényfaj azonos vagy különböző korú egyedeiből áll. Továbbá a fa-, illetve tőkehiány a 15 százalékot nem haladhatja meg.

Csere és szankciómentes benyújtás

Amennyiben a bevitt területen még nincs ültetvény, úgy vállalható volt az, miszerint az eltelepítés legkésőbb a 2023. évi Egységes Kérelem szankciómentes benyújtásának jogvesztő határidejéig megtörténik. Csak akkor szabad a területre kifizetési kérelmet beadni, ha az valójában megtörtént. Súlyos szankciót von maga után, ha ezt nem tartják be a gazdák. Ültetvénycserére (kivágásra és újratelepítésre) abban az esetben van lehetőség, ha az ültetvény kivágása és újratelepítése október 1. és március 31. között valósul meg. Fontos, hogy az ültetvény kivágása és újratelepítése kizárólag a teljes KET-en lehetséges, továbbá a kivágott ültetvény és a telepíteni kívánt ültetvény ültetvénycsoportja nem térhet el egymástól.

Madarak, ízeltlábúak, feromoncsapdák

A horizontális ültetvény tematikus előíráscsoport esetében a madárodúkat – 3 db/ha - az ültetvény területén, vagy az ültetvény közvetlen környezetében kell elhelyezni és folyamatosan fenntartani a szélső soroktól legfeljebb 100 méteres távolságban, az adott területen előforduló madárfaj számára megfelelő térbeli elrendezésben úgy, hogy a madárodúk funkciójukat betölthessék. Az alkalmazható madárodúk különböző típusait a felhívás 7. számú melléklete tartalmazza.

Az ízeltlábú búvóhelyek – 1 m2/ha - elhelyezésének lehetőségét a felhívás 8. számú melléklete ismerteti. Az előírás célja, hogy a biológiai növényvédelemben és beporzásban aktívan részt vevő ízeltlábú-fajok számára szaporodó- és búvóhely létesüljön természetes anyagok (fa, kő, nád stb.) felhasználásával. Minden megkezdett hektárra teljesíteni kell az egész hektárra vonatkozó darabszámot.

Szexferomoncsapda - 1 db/2 ha – előírás is választható, azonban akkor, ha az adott ültetvényben nincs olyan károsító, amely ellen szexferomoncsapda használható, akkor más típusú rovarcsapda is megfelelő (pl. ragacsos „delta” csapda, ragacsos palást csapda, talaj csapda, színcsapdák, pattanóbogár csapda stb.) A NAK további cikkeit a témában itt lehet elolvasni.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás