A szalmabálákból kialakítható emelt ágyásba, de akár a bálába lyukat fúrva, azt földdel feltöltve is ültethetőek növények a szalmába. A bálában végbemenő mikrobiológiai folyamatok alulról melegítenek, ezzel, valamint az éréskor napfényt visszaverő hatásukkal fokozzák a koraiságot. A szalmabálákból az ágyások kerete, vagy az egész ágyás is megépíthető. Kerülhet bele zöldség, gyógy-, és fűszernövény is. A közöket termőfölddel feltöltve a bálák közé is lehet ültetni. Mivel a szalma még nem lebomlott növényi rész, így a növények számára felvehető formában nem tartalmaz tápanyagokat. A megfelelő tápanyagellátás komposzttal, vagy jó minőségű kerti földdel biztosítható.

A szalmabála legalább egy évig nem esik szét, mert szorosan összefogja a kötöző anyag. Több évre is tervezhető szalmaágyás, csak a bálák évről-évre egyre inkább elkezdenek lebomlani, így később tartásuk romlik, és idővel a kártevők és kórokozók is felszaporodnak bennük. A friss szalmabálának nagy előnye a közeg tisztasága: kevés benne a kártevő, és gyommag. Miután jó hőszigetelő, és a szerves anyag bomlási folyamata hőfelszabadulással jár, kitolja a szezont, mert melegen tartja a növényeket. A bálák mennyisége, elrendezése függ a rendelkezésre álló helytől, a területi adottságoktól, mint a benapozottság, öntözhetőség - írta a Magyar Mezőgazdaság szakcikkében Nagy Z. Róbert.

Különleges szerepet is betölthet a szalmabála a kertészetekben

Öntözés

Az átlagos méretű, 30x100x40 centiméteres kisbála szalmáját a felhasználás előtt alaposan be kell öntözni, és legalább két hétig szükséges állni hagyni, hogy megfelelően beinduljanak a biokémiai folyamatok. A pihentetés híján a szalma később összeesik. A friss szalma „érési” folyamatai szükség esetén beöntözéssel összekötött nitrogén műtrágyázással gyorsítható fel. A művelet addig ismételhető, amíg a hőmérséklet már nem ugrik meg, hanem a bála belsejében mintegy 15-20 centiméter mélységben mérve állandó marad. Nitrogénezett bálába első körben salátaféléket nem érdemes ültetni, mert azok nitrát halmozók, és így elfogyasztva akár mérgezést is okozhatnak.

Mivel a talajszintből kiemelkedik, a szél is szárítja. Minél több kerti föld kerül a belsejébe, az annál optimálisabban pufferolja majd a vízgazdálkodást. Az egyik legalkalmasabb módszer erre a csepegtető öntözés. A szalmabála ágyásokba történő ültetés esetén a megfelelő tápanyagellátás szintén alapfeltétel. A szalmabálák szervesanyag-tartalma, és ezen keresztül a tápértéke növelhető, ha talaj, szerves trágya és komposzt kerül még a szalmához. Használható erre a célra még haltáp, vagy csontliszt is.

https://www.youtube.com/watch?v=Ynkt_hSkTmw
Szalmabála kertészet

Gyomok, és áttelelő károsítók

A szalmaágyás egyik nagy előnye, hogy alacsony a gyomosodás veszélye. Amennyiben mégis megjelenik néhány gyomnövény, azokat egyszerűen eltávolíthatóak a laza közegből. Szervestrágyázáskor nagyobb mértékű lehet a gyomosodás a komposzt használatához viszonyítva. A szalmaágyásokban a kártevők elleni védekezés is egyszerűbb, aminek egyik oka a talajszintnél magasabb elhelyezkedés.

https://www.youtube.com/watch?v=Yv4HL38DZcI
Nagyon hasznos a kertészet számára a szalma

Jó tudni, hogy a szalmaágyás többnyire csak egy szezonban használatos. Ezért az áttelő károsítók nem maradnak meg a környezetében. A helyesen kezelt komposztban pedig nem alakul ki fertőzési góc. Amennyiben mégis megjelennek kártevők, azok többsége szárnyas rovar, tehát berepülve érkezik. Ezek ellen a hagyományos védekezési módok alkalmazhatók. Az egyéves elhasznált bálák komposztálhatók, vagy beáshatók a talajba. Az új bálák beszerzésük után egyből leendő helyükre kerülhetnek, mert a csapadék, és egyéb időjárási esemény nem árthat nekik.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás