Lezárult az európai uniós támogatású mezőgazdasági kutatás-fejlesztési együttműködés a Széchenyi István Egyetem, a Pannonhalmi Apátsági Pincészet Kft. és a konzorciumvezető Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. részvételével. A projekt célja egy új típusú, gyógynövényeket is tartalmazó étrendkiegészítő és kozmetikai termékcsalád létrehozása volt. Az új készítményekben a szőlőmagolaj hatóanyagait egészítették ki különböző gyógynövényekkel, illetve azok kivonataival. A projekt költségvetése 856.571.545 forint, melyből a támogatás összege 510.071.689 forint volt.

Az együttműködés során a Pannonhalmi Apátsági Pincészet Kft. feladata a szőlőmag feldolgozása, a szőlőmagolaj előállítása, valamint a végtermék összeállítása (szőlőmagolaj gyógynövény kivonatok) volt. A projektben beszerezték a pincészet számára az ehhez szükséges technológiát, gépeket és berendezéseket - írta a Győr plusz. A Széchenyi István Egyetem kutatási kapacitását bocsátotta rendelkezésre a projektben. Itt végezték a szőlőmag szárítási paramétereinek meghatározását, a gyógynövény extrakciós technológiák fejlesztését, az alapanyagok és végtermékek vegyületazonosítási műveleteit, azok mikrobiológiai, valamint kémiai-fizikai stabilitásvizsgálatát.

A Pannonhalmi Főapátság szőlőmagolaj kinyerését fejlesztette ki

Kísérletek, gyógynövények

A Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. végezte a kis- és nagyparcellás kísérletek során az alkalmazni kívánt gyógynövények (többek között citromfű, borsmenta, rozmaring, körömvirág, zsálya) termesztéstechnológiai kísérleteit, továbbá a technológiai folyamat alatt keletkezett melléktermékek/hulladékok komposztálási, talajerő-utánpótlási kísérleteit is. A projekt végeredményként létrejövő termék csomagolása és piaci bevezetése a konzorcium ipari résztvevőinek feladata - írták.

A „Borászati melléktermékek és kertészeti termékek kombinált hasznosítása” című, GINOP-2.2.1-15- 2016-00022 azonosítószámú projekt az Európai Strukturális és Beruházási Alapok és a magyar állam támogatásával valósult meg. A projekt kedvezményezettjei a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt., a Pannonhalmi Apátsági Pincészet Kft., és a Széchenyi István Egyetem. A projekt költségvetése 856.571.545 forint, melyből a támogatás összege 510.071.689 forint.

Ezeket fejlesztették Pannonhalmán

A projekt célja a borszőlő feldolgozása során keletkezett melléktermékek és a gyógynövények komplex hasznosítása révén egy új típusú, innovatív, egészségmegőrző étrend-kiegészítő termékcsalád létrehozása volt. A szerzetesi receptúrák bázisán, a szőlőmagolaj és gyógynövények innovatív úton nyert kivonatai felhasználásával masszázsolajok, olaj bázisú salátaöntetek kerültek kifejlesztésre. A gyógynövények minőségmegőrző feldolgozása, illetve a melléktermékek hasznosíthatósága szintén a projekt részét képezte.

A Pannonhalmi Főapátság szőlőmagolaj alapú termékei - Fotó: Széchenyi István Egyetem
Feldolgozás, szárítás, sajtolás

A Pannonhalmi Apátsági Pincészet kialakított egy szőlőmagfeldolgozó rendszert, amely a borkészítés melléktermékéből (törköly) képes elválasztani a szőlőmagot, majd ebből történik a termékek alapját képező olaj előállítása. A szőlőmagok leválasztása nagymértékben függ a törköly fizikai állapotától, a szőlőfeldolgozás alkalmazott technológiájától (bogyók leválasztása, zúzásfolyamat). Fontos a magok sértetlensége, a magolaj tartalmának megóvása érdekében. A magok a törkölyben 50–60 százalék nedvességtartalommal rendelkeznek. A magok 8–10 százalék nedvességtartalomra történő kíméletes szárítása (felhasználva az Széchenyi István Egyetem által végzett szárítási kísérletek eredményeit) ideális alapot adnak a magolaj előállításának ebben az esetben hidegen sajtolás során a 6–8 százalék (esetenként max 20 százalék) kinyerhető olajtartalommal számolhatunk - áll a projektleírásban.

A főapátsági gyűjteményben talált receptek és más szakirodalmi adatok felhasználásával 21 receptúrát, illetve termékkört határoztak meg, amelyek a készítmények alapját képezik.

Ezek közül az alábbi 10 bizonyult alkalmasnak arra, hogy terméket készítsenek belőle:

  • Gyógybalzsam
  • Szőlőmagolajos ápolókrém körömvirág olajjal
  • Szőlőmagolajos kézkrém levendulaolajjal
  • Szőlőmagos masszázsolaj levendula- és mandarinolajjal
  • Szőlőmagos masszázsolaj levendula- és citromfűolajjal
  • Oleum Abbatis Apáti saláta olaj (Hidegen sajtolt szőlőmagolaj fűszernövényekkel ízesítve)
  • Gastro saláta olaj (Hidegen sajtolt szőlőmagolaj gyógynövényekkel ízesítve)
  • Köményes saláta olaj (Hidegen sajtolt szőlőmagolaj köménnyel és gyógynövényekkel ízesítve)
  • Szőlőmag saláta olaj (Hidegen sajtolt szőlőmagolaj)
  • Oleum benedicti Szerzetesi saláta olaj (Hidegen sajtolt szőlőmagolaj fűszernövényekkel ízesítve)

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás