Kuriózumnak számít a Hajdúsági torma
A torma egy kiváló beltartalmi értékekkel rendelkező növény, mely frissen reszelve C-vitamin bombaként hat a szervezetre, mégsem igazán elterjedt a zöldségfélék között. Ennek oka az lehet, hogy felhasználása csak időszakos, ünnepekhez kötött.
Tormatermesztés Európában és Magyarországon
Európában egyértelműen Magyarország számít a legjelentősebb tormatermelő nemzetnek. Lengyelországot lehet még megemlíteni másik nagy termelőként, de az eltérő körülmények és feltételek miatt a lengyel torma kevésbé piacképes, inkább csak ipari feldolgozásra használják. Bátran kijelenthető, hogy ez a két ország 90-95 százalékban képes ellátni Európa tormaszükségletét! A hazánkból származó tormát minősége miatt javító célra használják, hogy a silányabb minőségű termékeket is eladható állapotba hozzák.
Hazánkban a tormatermesztésnek közel 100 éves múltja van. Először a Kis-Alföldön termesztették ezt a zöldségnövényt, később továbbterjedt az ország több pontjára is, mára azonban csak egy tormatermesztő körzet maradt Magyarországon, amely Hajdú-Bihar megyére koncentrálódik. Azért itt van a magyar tormatermesztés központja, mert itt megvannak a termesztéshez szükséges ideális viszonyok, mint például a laza szerkezetű, jó vízgazdálkodású talaj, sok napfény és párás levegő. A hajdúsági torma mára igazi nemzeti értékké vált kiváló minőségének köszönhetően.
Hirdetés
2013-ban 1300 hektáron termeltek tormát. Átlagosan 8 tonna termést sikerült betakarítani hektáronként, így az országos termésmennyiség 11 ezer tonna körül alakult.
A jelentős kézimunkaigénynek köszönhetően sok embernek ad biztos megélhetést a tormatermesztés a Hajdúságban. A kiváló termesztési technológiának és a munkások szakértelmének köszönhetően az itt megtermelt torma híre Európa szerte elterjedt, sőt, az Európa tormafelhasználását 45 százalékban a hajdúságból exportált tormából látják el. A két legnagyobb tormafelvásárló Németország és Lengyelország.
Jöjjön egy kis növényismeret |
A torma (Armoracia rusticana) a keresztesvirágúak (Brassicales) rendjébe, azon belül a káposztafélék családjába (Brassicaceae) tartozik. Felhasználását tekintve használhatjuk egyaránt gyógy- és fűszernövényként is. Magas C-vitamin és gazdag illóolaj tartalma miatt megfázásos megbetegedések ellen kiváló gyógynövény. Az illóolajak a torma gyökerének reszelése közben szabadulnak fel, ezek adják a jellegzetesen csípős illatát és ízét. Étkezésben zsenge leveleit saláták alapanyagaként használhatjuk fel, finomra reszelt gyökerét pedig sült és főtt sertés és marhahúsok, kolbász, főtt sonka mellé, valamint savanyúságok tartósításához használhatjuk fel. A vastag gyökér kiásása során a vékony mellékgyökereket leszedhetjük, azokat elültetve tovább szaporíthatjuk a növényt. Botanikai értelemben a tormának nincsenek fajtái. Kezdetben a vad tormát termesztették mindenütt, majd a termesztés közben termőhelytől függően alakultak ki különböző levélformájú, gyökérnagyságú, úgynevezett tájfajták, melyek az adott termesztési tájra jellemzőek. |
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés