Bognár Lajos országos főállatorvos beszélt arról, hogy milyen változások következhetnek be a 2021-es évben a sertéságazat helyzetében. A vele készített interjúban szó volt az afrikai sertéspestis hatásairól, a Japán exportról, vakcinafejlesztésről, a vaddisznóállomány veszélyességéről, valamint a sikeres ASP-mentesítő módszerekről is. A szakember a házisertések fertőződésének esélyére is kitért a válaszaiban.

Bognár Lajos országos főállatorvossal a Disznó Klub magazin munkatársa készített interjút, ezt az anyagot szemléztük.

A sertéspestis a magyar állatállományra is veszélyes, egyelőre a megelőzés hatékony ellene, de már dolgoznak a vakcina előállításán

Mikor indulhat meg az export Japánba és ez mennyi sertéshúst jelent?

A kiszállítások az állategészségügyi exportbizonyítvány véglegesítését követően kezdődhetnek meg. A japán piacon jellemzően a különleges minőségű termékek iránt van érdeklődés. Azonban az elmúlt évek során végbement folyamatok miatt sem jósolható meg a tényleges kereslet mértéke. A megállapodás létrejöttének jelentősége azonban túlmutat a japán piac megszerzésén, ugyanis több ázsiai ország is referenciaként tekint Japánra, így folyamatban lévő állategészségügyi tárgyalásokra is pozitív hatással lehet.

A velünk hasonló helyzetben lévő országok - a mi példánk nyomán - szintén kiharcolhatják ezt a kedvezményt?

Az afrikai sertéspestis elleni védekezés jogszabályi kerete az Európai Unión belül azonos. Ezért az EU tagállamok számára bizonyos fokú előnyt minden bizonnyal jelent majd, hogy azt a japán állategészségügyi hatóság a magyar példán keresztül behatóan megismerte. Ugyanakkor a japán fél nagyon alaposan vizsgálta a vonatkozó jogszabályok gyakorlati megvalósulását is, így a regionalizáció alkalmazásával kapcsolatos szakmai tárgyalások várhatóan ezen országok számára is komoly szakmai felkészültséget igényelnek majd. Belgium megkapta az ASP-mentes státuszt.

Átvehetünk-e valamit a sikert eredményező módszerek közül?

Belgiumban a vaddisznókban megjelent afrikai sertéspestis felszámolásához az adottságok (elsősorban a földrajzi) és a lehetőségek meglehetősen mások voltak, mint hazánkban. Ugyanakkor természetesen a magyar állategészségügyi szakemberek figyelemmel kísérik a többi tagállam által alkalmazott módszereket, és azokat igyekeznek a hazai körülményekre átültetve felhasználni a védekezés során. Így például hazánkban is sikeresen alkalmazzuk a vaddisznók csapdázását, melyhez felhasználtuk a belga szakemberek tapasztalatait is a csapdák kialakítása és működtetése tekintetében. A múlt év kiemelkedő eseménye, hogy Németországba is megérkezett a vaddisznóállományba az ASP és azóta is tovább terjed. Előreláthatóan nincs gyors megoldás a mentesség újbóli eléréséhez.

Milyen következményei lehetnek ennek ránk nézve?

A pandémia és a németországi sertéspiaci események egyelőre nem eredményezték a német túlkínálat levezetéseként dömpingszerű mennyiségű tételek megjelenését Magyarországon sem az élőállatot, sem a húspiacot tekintve. Az EU piacán az ASP vagy egyéb okból megjelenő többlet sertéshús veszélye miatt azonban az elmúlt év folyamán több irányító bizottsági és tanácsi ülésen támogattuk sürgős és Európa-szintű piaci válságkezelő intézkedések bevezetését. Szükség esetén készen állunk ennek újbóli szorgalmazására. Mindezek hatékony promócióval és a jelenlegi nemzeti támogatások kihasználásával enyhíthetik a piaci nyomást és a jövőbeni negatív következményeket.

Hasonlóan a humán COVID- járványhoz, az ASP esetében is a hatékony vakcina jelenthet megoldást. Hogy áll a világ ezzel?

Egy ASP ellen megfelelően alkalmazható vakcina esetében a vírus elleni hatékonyság mellett kulcsfontosságú szempont a gazdaságos előállíthatóság, a különböző vírustörzsekkel szembeni védelem (keresztvédelem) kialakítása, valamint vaddisznók esetében a szájon át történő alkalmazhatóság biztosítása. A betegség ellen a hagyományos módon előállított, elölt vakcinák, illetve a vírus egyes fehérjéit tartalmazó alegységvakcinák teljes mértékben hatástalannak bizonyultak. Világszerte intenzív kutatások és kísérletek folynak egyéb típusú vakcinajelöltekkel, melyben európai uniós projekt keretében a Nébih is aktívan részt vesz, holland, olasz, portugál, és spanyol partnerekkel együtt.

Ezidáig sikerült házisertés állományainkat megóvni az ASP-fertőzéstől. Vajon meddig tartható ez az állapot?

A házisertés állományokra nézve a legnagyobb kockázatot a járványvédelmi előírások be nem tartása és a felelőtlen emberi magatartás (például állati eredetű élelmiszerhulladék etetése) jelenti. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók, a vadászok és valamennyi érintett folyamatosan betartsa a rá vonatkozó előírásokat, és kövesse az állategészségügyi hatóság által közzétett tájékoztatásban, figyelemfelhívásban foglaltakat, melyekkel megelőzhető a betegség terjedése - mondta Dr. Bognár Lajos.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás