Egy dologban biztosan nem értenek egyet a magyar gazdálkodók: nyugat felé kell nyitni, avagy keletre kell nézelődni inkább új piacok után. A sertésszektor úgy fest, keleten találta meg a Kánaánt, ugyanis 6 év alatt 1400-szorosára nőtt a sertéshúsexportunk Kína irányába.

Jó iránynak tűnik a Kína felé történő mezőgazdasági export növelése. Az utóbbi 6 évben ugyanis a sertéshús vált az elsőszámú exportcikké az oda irányuló agráráru mozgásában. Tavaly 11,8 milliárd forint volt a kivitel értéke, ami 2010-ben még csak 8 milliót tett ki. Ez 1475-szörös növekedést jelent 6 év alatt. De ha a teljes élelmiszeripari exportot nézzük, az is 13-szorosára nőtt a 6 év során.

Egyre több magyar sertéshúst esznek Kínában
 

A teljes kínai exportunk tavaly 22,8 milliárd forint értékű volt. Ennek javát a különböző húsok és vágási melléktermékek adták, 19,1 milliárd forinttal. Ebből a legnagyobb részarányt a sertéshús adta a már említett 11,8 milliárd forinttal.

A sertés mellett jelentősen növekedett a madártoll és a bor kivitele is. Madártollból 2010-ben 22 millió forint értékben exportáltunk az ázsiai országba, míg 2016-ban ez az érték 1,2 milliárd forintra rúgott. Magyar borokat 2010-ben 440 millió forintért adtunk el oda, tavaly pedig 1,2 milliárd forintot kaptunk a borainkért.

A számok szépek, de a statisztikai adatok szerint a magyar agrárexportban Kína még mindig csak porszemnek számít. A tavalyi összforgalom ugyanis 2400 milliárd forint volt, ebből a kínai 22 milliárd valóban csak egy kis, 1 százalékos részt tesz ki. A magyar agrárexport fő piacai továbbra is Németország és Románia.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás