Létezik egy baktérium, ami még olyan kevés ideje ismert, hogy még csak latin neve van. Veszélyességi szintje azonban Európában a legnagyobb, nincsen jelenleg nála súlyosabb károsító a karantén-listákon. A jövőben akár hazánkban is károsíthat, ami széles gazdanövény-körének köszönhetően komoly problémával járhat.

A baktériumfaj, melynek neve Xylella fastidiosa, nem európai származású, az amerikai kontinensen őshonos. Először Tajvan szigetén fedezték fel Amerikán kívül a jelenlétét, majd lassan világszerte terjedni kezdett.

Európában az első megjelenését 2013-ra teszik. Akkor a dél-olaszországi Puglia tartományban jegyezték fel a veszélyes baktérium felbukkanását. 2015-ben Korzika és Dél-Franciaország, 2016-ban már Németország is megfertőződött.

A veszélyes baktérium a szőlőt sem kíméli (Fotó: vinehealth.com.au)
 

A tudósok szerint a jövőben a baktérium további terjedése várható. Mivel meleg-igényes baktériumról beszélünk, így a globális felmelegedés, az egyre melegebb nyarak elősegítik mindezt. Behurcolni sajnos igen egyszerű bárhová, ugyanis akár tünetmentes fertőzött növényeket is szállíthatnak egyik országból a másikba. Ha pedig megveti valahol a lábát a Xylella fastidiosa, onnan már gyorsan képes terjedni a növények faszövetéből táplálkozó kabócáknak köszönhetően, melyek vektorként funkcionálnak. Ilyen vektor például a tajtékos kabóca, amely hazánkban is rendkívül elterjedt kártevő.

Védekezni igen nehéz a baktérium ellen, ugyanis nem egy egységes faj, hanem egy faj négy alfaja támadja a növényeket és mindegyik alfaj más növényt támad. Továbbá persze mindegyik alfaj ellen más a hatékony vegyszer is.

  • Az X. fastidiosa subsp. pauca elsősorban cseresznyén, őszibarackon, szilván és dísznövényeken károsít.
  • Az X. fastidiosa subsp. multiplex kedvenc növénye a mirtuszlevelű pacsirtafű és a jeneszter. Érdekesség, hogy ezt az alfajt azonosították először Európában.
  • Az X. fastidiosa subsp. fastidiosa alfajt Németországban mutatták ki egy leanderből vett mintában. Ez az alfaj okozza a szőlőnövények pusztulásához vezető száradást, a Pierce betegséget.
  • Az X. fastidiosa subsp. sandyi alfaj idáig nem jelent meg Európában.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás