Létezik egy baktérium, ami még olyan kevés ideje ismert, hogy még csak latin neve van. Veszélyességi szintje azonban Európában a legnagyobb, nincsen jelenleg nála súlyosabb károsító a karantén-listákon. A jövőben akár hazánkban is károsíthat, ami széles gazdanövény-körének köszönhetően komoly problémával járhat.

A baktériumfaj, melynek neve Xylella fastidiosa, nem európai származású, az amerikai kontinensen őshonos. Először Tajvan szigetén fedezték fel Amerikán kívül a jelenlétét, majd lassan világszerte terjedni kezdett.

Európában az első megjelenését 2013-ra teszik. Akkor a dél-olaszországi Puglia tartományban jegyezték fel a veszélyes baktérium felbukkanását. 2015-ben Korzika és Dél-Franciaország, 2016-ban már Németország is megfertőződött.

A veszélyes baktérium a szőlőt sem kíméli (Fotó: vinehealth.com.au)
 

A tudósok szerint a jövőben a baktérium további terjedése várható. Mivel meleg-igényes baktériumról beszélünk, így a globális felmelegedés, az egyre melegebb nyarak elősegítik mindezt. Behurcolni sajnos igen egyszerű bárhová, ugyanis akár tünetmentes fertőzött növényeket is szállíthatnak egyik országból a másikba. Ha pedig megveti valahol a lábát a Xylella fastidiosa, onnan már gyorsan képes terjedni a növények faszövetéből táplálkozó kabócáknak köszönhetően, melyek vektorként funkcionálnak. Ilyen vektor például a tajtékos kabóca, amely hazánkban is rendkívül elterjedt kártevő.

Védekezni igen nehéz a baktérium ellen, ugyanis nem egy egységes faj, hanem egy faj négy alfaja támadja a növényeket és mindegyik alfaj más növényt támad. Továbbá persze mindegyik alfaj ellen más a hatékony vegyszer is.

  • Az X. fastidiosa subsp. pauca elsősorban cseresznyén, őszibarackon, szilván és dísznövényeken károsít.
  • Az X. fastidiosa subsp. multiplex kedvenc növénye a mirtuszlevelű pacsirtafű és a jeneszter. Érdekesség, hogy ezt az alfajt azonosították először Európában.
  • Az X. fastidiosa subsp. fastidiosa alfajt Németországban mutatták ki egy leanderből vett mintában. Ez az alfaj okozza a szőlőnövények pusztulásához vezető száradást, a Pierce betegséget.
  • Az X. fastidiosa subsp. sandyi alfaj idáig nem jelent meg Európában.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás