Patrick Talibart a franciaországi Bretagne-ban, Hénonban található Le Bosquion nevű gazdaság társtulajdonosa. Három kollégájával együtt birtokolja a gazdaságot; más alkalmazottak nincsenek. Együtt 320 kocával rendelkeznek, 1600 elválasztott malacot tartanak, és 3000 leölésre szánt sertés számára van hely.

Az egyik utóhasznosító istálló Trac-rendszerrel van felszerelve; a többi hagyományos trágyagödörrel rendelkezik. (Talibart alig több mint egy éve dolgozik a Cooperl Trac rendszerével. Elégedett a működésével, és a trágya jó pénzt hoz neki.) Emellett mintegy 30 szarvasmarhával és 145 hektár szántófölddel rendelkeznek.

320 kocával rendelkeznek, 1600 elválasztott malacot tartanak, és 3000 leölésre szánt sertés számára van hely (Fotó: Pixabay)

A vaddisznókkal és kocákkal teli karámok növekedése átlagosan 896 g/nap, a takarmányhasznosítás 2,43, és 123 kg-os vágósertéseket küld vágóhídra. A vaddisznókon 61,66 mm izom és 12,54 mm hátszalonna található. A süldőknél ezek a számok 61,04 mm izom és 12,45 mm hátszalonna.

Trac-technológia: nem igényel nagy figyelmet

A francia Cooperl sertésszövetkezet által kifejlesztett és megosztott Trac technológia jól működik. Talibart gazdasága a Cooperlhez tartozik, és úgy döntött, hogy az új sertéstelepre a trágyaszétválasztó technológiát telepíti.

Talibart szerint a technológia nem igényel sok figyelmet. Azt mondja: „Időnként ellenőrzöm, hogy a trágyacsúszdák kábelei még mindig megfelelő feszességűek-e. Emellett gyakran adok egy kis olajat a forgó alkatrészekhez. De nagyjából ennyi. A trágyacsúszdák kábelei nejlonból készülnek, és elbírják a 6000 kg-os terhelést.”

A sertésistálló 1000 állat befogadására alkalmas, 6 részlegre van felosztva. A középső fal mentén egy folyosó húzódik. A sertések folyékony takarmányt kapnak egy hosszú vályúból; a padlózat teljesen rácsos. A friss levegőt a mennyezeten keresztül juttatják a sertésekhez, ami az egyetlen lehetőség, tekintve, hogy alattuk vannak a trágyacsúszdák.

Jobb sertésházi klíma

A Talibart 3 okból választotta a Trac rendszert.

Meg kell szabadulnia a foszfátoktól a gazdaságában. A legolcsóbb megoldás, ha a sűrű frakciót felszedi, anélkül, hogy előzetes szétválasztásra lenne szükség.

A sertésistálló klímája jobb a napi trágyaeltávolítással. A Trac, a teljesen lapos padlóval kombinálva, felére csökkenti az NH3-kibocsátást.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy Franciaországban a társadalom jobban elfogadja ezt a fajta sertésistállót. Az ilyen típusú, trágyaszegény épületek esetében az engedélyeztetési eljárás általában rövidebb, mint a hagyományos gazdaságok esetében.

Életerős sertések

Úgy tűnik, a sertések jól érzik magukat a Trac sertésistállóban. Nem sok trágya látszik, mivel ez egy teljesen rácsos padozatú istálló. A trágyacsúszdák miatt a levegő lényegesen frissebb. Naponta körülbelül 6 alkalommal a vastag frakciót eltolják a sertések alól.

Az állatoknak az ólba való behelyezését követő első hetekben a trágyacsúszda naponta kétszer működik. Közvetlenül a betelepítés után a trágya amúgy is hajlamos kissé vékonyabb lenni – magyarázza Talibart.

A látogatás idején a 6 részlegből 1 üres, és éppen nagynyomású tisztítóval tisztítják. Tiszta, még a lécek alatt is. Néhány lécet eltávolítottak tisztítás céljából, így láthatóvá vált a Trac technológia.

A csúszkák egy darabból állnak, és rozsdamentes acélból készültek. Minden toll alatt két csúszka található, amelyeket ugyanaz a motor húz ellentétes irányba. Ez azt jelenti, hogy részlegenként két motor került beépítésre.

A trágya simán mozgatja a csúszdákat

Talibart bekapcsolja a technológiát, hogy bemutassa, hogyan működik az egész. Apránként a trágyacsúszda áthúzódik a sínen. A trágyacsúszda 3 ponton érinti az alját. A tiszta, száraz részlegen a csupasz felületen fut végig, és kaparó hangot ad ki.

Normál helyzetben azonban, amikor a lécek fölött sertések vannak, a csúszás alig hallható, mivel a trágya miatt a csúszás simán megy. A csúszdákat tartó előregyártott elemek 2,5 m szélesek és 4,5 m hosszúak. Ez az alapméret; a helyzetnek megfelelően hosszabb vagy rövidebb méretben is kaphatók.

A vizelet a gravitáció segítségével magától lemosódik. A középső fal és a külső fal ellenében vizeletelvezető csatornák vannak. A sertésistállón kívül két gödör van, ahol az összes vizeletet összegyűjtik.

Ezeken a gödrökön keresztül a vizeletet a gazdaság mögötti tárolóba szivattyúzzák. Ott a híg frakciót biológiai technológiával dolgozzák tovább. A trágyában lévő nitrogén nagy része végül ártalmatlan nitrogéngázként a levegőbe kerül. A megmaradt híg frakciót a termelő saját földjére juttatják ki.

Szövetkezeti segítségnyújtás

A sertéstenyésztő elégedetten sétál végig a sertéstelepen. Elmagyarázza, hogy a Cooperl antibiotikummentes programja számára termel. Ahhoz, hogy jogosult legyen erre a támogatásra, a sertések születése után hat héttel már nem adhat nekik antibiotikumot.

6 hetes kor után számolva a sertések 96%-át sikerül antibiotikumok nélkül a vágóhídra juttatni (Fotó: Pixabay)

A támogatás összege kilogrammonként két eurócent. Talibart azt állítja, hogy 6 hetes kor után számolva a sertések 96%-át sikerül antibiotikumok nélkül a vágóhídra juttatnia. Úgy tűnik, hogy az egészséges sertések és a jó technikai teljesítmény jól megférnek egymás mellett ebben a gazdaságban.

20 €/tonna a vastag frakcióért

A trágya sűrű frakciója tonnánként körülbelül 20 eurót hoz; ezért az árért veszik fel. Ennek az árnak az eléréséhez a legfontosabb feltétel a 23 vagy annál magasabb szárazanyagszázalék.

A folyékony takarmányozású létesítményében nagyon közel van ehhez a százalékos arányhoz; az első évben elérte a 22%-ot. A Trac járulékos költségei 150 euró helyenként a leölésre szánt sertések esetében, feltéve, hogy a padozat teljesen rácsos.

Ezeket a többletköltségeket kezdetben a Cooperl fizeti, a hitelt pedig a trágyából származó bevételekből származó levonásokból finanszírozzák. Talibart elégedett ezzel a megállapodással, mivel segít neki megszabadulni az ásványianyag-feleslegtől.

A trágyaszétválasztás is további munka nélkül történik, és nem igényel semmilyen adalékanyagot.

És – nem utolsósorban – a sertések jól érzik magukat.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás