A „lóvérfarmok” bezárását követelik állatvédő szervezetek Izlandon, miután egy éve megjelent egy videó a lovakkal való rossz bánásmódról, és ez sokkolta az embereket. Miért értékes a vemhes kancák vére? Izland azon kevés országok egyike a világon – és az egyetlen Európában –, amely alkalmazza a vitatott módszert. Az említett videóriportban egy vemhes kanca látható, akinek kanült helyeznek a nyakába, és ezen át vért vesznek tőle.

A vemhes kancák véréből kivont PMSG hormont a haszonállatok, különösen a sertések termékenységének növelésére szolgáló állatgyógyászati készítmények előállítására használják fel az Unióban.

A vérgyűjtés jövedelmező üzlet az északi szigetországban. A gazdálkodók évente akár 10 millió izlandi koronát (körülbelül 70 000 eurót) is kereshetnek vele (Fotó: Pixabay)

Izlandon az egyik európai piacvezető biotechnológiai cég, az ÍSTEKA csoport dolgozza fel. A vérgyűjtés jövedelmező üzlet az északi szigetországban. A gazdálkodók évente akár 10 millió izlandi koronát (körülbelül 70 000 eurót) is kereshetnek vele.

2021-ben Izlandon a vérfarmok száma háromszorosára, 199-re nőtt, és közel 5400 kancát tenyésztettek kizárólag a véréért.

Nyilvános visszhang

A videó tavalyi közzététele felzúdulást és rendőrségi nyomozást váltott ki Izlandon. Sok gazdálkodó kénytelen volt felhagyni a vállalkozásával Egy állatjóléti szervezet a gyakorlat teljes betiltását kéri arra hivatkozva, hogy a félvad lovakat szűk istállókban tartják, és egyes esetekben bántalmazzák.

Rosa Lif Darradotir, a tiltakozó állatvédelmi szervezet alelnöke szerint „nincs rendben, hogy egy ijedt lovat nyakon szúrjanak azért, hogy más állatoknak további szenvedést okozzanak.

A termékenységüket ugyanis a természetes kapacitásukat meghaladó mértékben növelik, csak azért, hogy stabilan lehessen olcsó sertéshúst szállítani.”

Arnthor Gudlaugsson, az ÍSTEKA ügyvezető igazgatója szerint azonban a videó nem ad pontos képet. Túlságosan negatívan mutatja be a folyamatot, és nem a megfelelő gyakorlatot ábrázolja.

Kormányzati válasz

A film vitát váltott ki Izlandon, ahol sokan először értesültek a vérfarmokról, annak ellenére, hogy 1979 óta működnek. Az ellenzők az összegyűjtött vér mennyiségét is bírálták, sokan pedig a véleményük szerint állatkínzó gyakorlat betiltását követelik a kormánytól.

Válaszként augusztusban hatályba léptek a szigorúbb szabályozások. Ezek több hatáskört adtak a hatóságoknak az ágazat megfigyelésére és jövőjének meghatározására a következő három évben.

Uniós petíció

2019-ben hasonló témában került online petíció az Európai Parlament elé. Célja, hogy az EU titsa be a vemhes kancák véréből kivont PMSG hormon Dél-Amerikából történő behozatalát, mivel vizsgálatok bizonyítják, hogy Uruguayban és Argentínában embertelenül bánnak a donor kancákkal.

A petíció benyújtója azt állítja, hogy a dél-amerikai vérfarmok nem tartják tiszteletben az állati melléktermékekről szóló 142/2011/EU rendeletben az állati melléktermékek és a belőlük származó termékek behozatala, átszállítása és kivitele tekintetében meghatározott rendelkezéseket.

A kancákat nem vetik alá állategészségügyi ellenőrzésnek, és a rossz egészségi állapotuk szenvedést okoz számukra.

A nemzeti hatóságok nem biztosítják a farmok megfelelő ellenőrzését és vizsgálatát. A petíció benyújtója rámutat arra is, hogy a vemhes kancák véréből kivont PMSG hormon használata károsan hat az európai kocák és malacok egészségére és jólétére, és hogy léteznek a sertések termékenységének fokozására szolgáló alternatív eszközök is. A beadványt az Avaaz kormányoktól független nemzetközi véleményplatformon 2 millió polgár írta alá.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu, euronews.com)

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás