Le a kártevőkkel! Időszerű a gyümölcsfák téli védelme
Az enyhébb téli napokon már érdemes elkezdeni a gyümölcsfák téli metszését, valamint a faápolási és a tisztogatási munkákat is. Fontos, hogy a metszés során is figyelni kell a növényvédelmi szempontokra. A besűrűsödött koronarészek ritkításának növényvédelmi jelentősége is van, mert a lazább korona nem kedvez a fertőzéseknek, ugyanakkor a permetlé jobban átjárja a lombot. Emiatt a növényvédő szerek hatása jobban érvényesül.
A Magyar Mezőgazdaság szakcikkét szemléztük. Eszerint a pajzstetvekkel és lisztharmattal fertőzött fás részek, a hernyófészkek és a fákon maradt gyümölcsök eltávolítása a metszés alkalmával jelentősen csökkenti a tavaszi fertőzések kialakulásának arányát. A moníliával fertőzött gyümölcsmúmiák tavasszal nagy szerepet játszanak az új fertőzések megindításában. Ezért azokat összegyűjtve el kell égetni, vagy mélyen a talajba forgatni. Lehetőség szerint a lehullott, fertőzött levelekkel is így kell eljárni. Az idős fákról először kéregkaparóval, majd drótkefével kell eltávolítani a felcserepesedett, elhalt kérget, illetve azzal az alatta megbújt kártevőket. Ilyenek például az almamolyok, az aknázómolyok, a sodrómolyok, a kéregmolyok, az almafaszitkár hernyói és bábjai, illetve a pajzstetvek és a takácsatkák áttelelő alakjai.
Óvakodni kell a sérülések okozásától a gyümölcsfák téli védelme során
A kéregkaparás során arra is figyelni kell, hogy ne okozzunk sérüléseket, különösen óvatosan dolgozzunk a csonthéjasokon. A kaparék a károsítók szaporítóképleteit tartalmazza, ezért a munka csak akkor lesz eredményes, ha az eltávolított, fertőzött növényi részeket és a lekapart, összegyűjtött kéregtörmeléket azonnal megsemmisítjük. Nagyon fontos a metszéssel és fűrészeléssel ejtett nagyobb sebek kezelése. Az így keletkezett sebeket éles kacorkéssel érdemes simára faragni és szükség esetén meg kell tisztítani azokat, majd fasebkezelő anyaggal lezárni a felületet.
Hirdetés
Fontos, hogy az eszközökkel (metszőolló, ágfűrész, hernyózóolló, kacor) ne vigyük át a fertőzést egyik fáról a másikra. Ezért ezeket fertőtlenítsük 25 százalékos hipóoldattal, vagy valamilyen növényvédelmi célú fertőtlenítőszerrel.
Lisztharmat, gyümölcsmúmiák, lepkekártevők
Már a metszés során érdemes eltávolítani a lisztharmattal fertőzött vesszőket, majd a kaliforniai pajzstetű tömeges fertőzését jelző fás részeket, ahol az áttelelő alakok szürke, réteges bevonatot képeznek. Fontos még továbbá az almafa-monília telelését szolgáló gyümölcsmúmiák, és ha előfordulnak, a nagy lepkék (pl. galagonyapille, aranyfarú pille, gyűrűspille) hernyófészkeinek, kúp alakú szürke tojásainak leszedése is. Gyapjaslepke-kártétel esetén a taplóra emlékeztető, sárgásbarna szőrökkel borított tojáscsomókat késsel távolítsuk el a fák törzséről és ágairól, majd semmisítsük meg azokat - írja a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés