Az elmúlt évek piacbővülése, és a károk mértéke ellenére idén a művelt terület kevesebb, mint felére kötöttek biztosítást a gazdák a növénybiztosítások piacán a legnagyobb hazai biztosítók tapasztalatai szerint. A növekedést főleg az elérhető díjtámogatások okozták. Az átlagosnál nagyobb volt a nyár eleji viharkár, és rendszeres káresemény volt a korai fajták megdőléses kára is. A témáról az Agro Napló írt, ezt az anyagot szemléztük. Szélsőséges volt az idei év időjárása, ezért a tavalyihoz képest valamelyest emelkedik a biztosítókhoz beérkező kárbejelentések száma is. Idén a viharkárok bejelentéséből volt a legtöbb. A piac nagy részét lefedő biztosítókhoz érkező bejelentések alapján azon túl, hogy az átlagosnál nagyobb volt a nyár eleji viharkár, az eloszlásuk is hektikusabb lett. Jó példa erre, hogy évtizedek óta jégmentes helyen is hullott a jég, több csapadékhiányos környéken rekord mennyiségű esett, majd egy hónapig semmi. Rendszeres káresemény volt az idei szezonban a korai fajták megdőléses kára is.
A viharkárok okozták a legtöbb bajt a gazdáknak a biztosítók adatai szerint
A Groupama Biztosítónál a beérkezett bejelentések alapján közepesen káros évnek ítélik meg 2018-at, mivel a szokatlanul korán, májusban érkező - jellemzően erős széllel, és apró szemű jéggel kísért - viharszezon ellenére szeptember elejéig 2017-hez viszonyítva csökkent a bejelentések száma, illetve a jégkár kifizetések aránya is. Ebben azonban az időjárás nyári enyhülése mellett a jéger rendszer beüzemelésén túl az is közrejátszhatott, hogy a cégnél a 2017-es szigorítások miatt csökkent a biztosított gyümölcsültetvény-terület nagysága.
A biztosító szerint nőtt az általuk biztosított szántóföldek területe, és a leggyakrabban biztosított kultúrák között is főleg a hazánkban termesztett főbb hazai gabonafélék, ipari növények találhatóak meg.
A szerződések többsége díjtámogatott volt, melyek szinte mindegyikéhez kötöttek a gazdák önrész mérséklő, kiegészítő biztosítást is.
A Generali Biztosító szeptember elejéig több mint másfél milliárd forint értékű kárkifizetést teljesített a náluk megkötött közel 2 ezer hagyományos piaci, illetve a több mint 4 ezer díjtámogatott agrárbiztosítás alapján beérkezett kárbejelentésekre - írta az Agro Napló. A társaság szerint az augusztusi hőség megszűnésével ismét nagyobb számban fordultak elő jégesők és viharok. Ezzel komoly károkat okoztak a betakarítás előtt álló napraforgókban és az almásokban. Összességében azonban a korábbi évek nagyságrendje a kárterhelés.  A díjtámogatott szerződésekkel a cég által fedezett terület nagysága meghaladta a 400 ezer hektárt, a gazdák pedig leginkább a kalászosokra, kukoricára és repcére, illetve a gyümölcsök közül főleg az almára kötöttek biztosítást - írta az Agro Napló.

Megosztás

További híreink

Súlyos állapotba került a madárinfluenzával fertőzött kanadai fiatal

2025.01.02.

Zoonózissal, állatról emberre terjedt a H5N1 típusú madárinfluenza-vírus Kanadában, az érintett fiatal állapota annyira súlyos volt, hogy kórházba is került.

Mire képes a banán Magyarországon?

2025.01.02.

Magyarország déli részein egyre több kertben látni banánfát.

Évente több tucatot fogyaszt belőle, pedig minden alkalommal 36 percet vesz el az életéből

2025.01.02.

A Michigani Egyetem kutatói érdekes eredményeket publikáltak: az elfogyasztott ételeink életünk hosszát is befolyásolhatják, méghozzá drámaian. A kutatás során csaknem hatezer élelmiszert elemeztek, hogy meghatározzák, melyek rövidítik vagy hosszabbítják meg az élettartamot.

Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Meglepően nagy hőmérsékleti ingadozások lesznek a következő napokban

2025.01.02.

A következő három nap időjárását változékony felhőzet, időszakos csapadék (zömmel eső), élénk szél, helyenként köd és a nappali hőmérsékletek fokozatos csökkenése jellemzi, 0 és +13 fok közötti maximumokkal.

Partnerhírek
Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás