A szemenkénti vetés kukoricában és napraforgóban is szorosan összekapcsolódik a pontos tőszámbeállítás igényével, tábla szintre lebontva az elérendő hozamszintet. Mivel a kukorica és napraforgó tőszámkompenzációs képessége korlátozott, a hozam maximalizálásában igen fontos a tervezett növényszám megtartása, hogy minden elvetett szem és kaszat termést hozzon.

Elkerülni a tőveszteséget

A talajlakó kártevők nagy tőszámveszteséget képesek okozni, közülük mindkét kultúrában a különböző pattanóbogár fajok (Agriotes spp.) lárváit, a drótférgeket szükséges mindenképpen megemlíteni. Több éves lárvastádiumuk vége felé térnek át élő növényi szövet fogyasztására, valójában ekkor lesznek kártevők. Egy drótféreg ekkor akár 4-6 fiatal kukorica, vagy napraforgó növénykét képes végzetesen károsítani, tehát már kis egyedszámban is veszélyes. Annak függvényében, hogy mikor jelennek meg, az elvetett magot és a fiatal növény fejlődő gyökérzetét egyaránt károsíthatják. Kártételük nagy mértékben csökkenti a termő tőszámot.

Amerikai kukoricabogár

A kukorica legfontosabb állati kártevője az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárvakártétele igazán veszélyes, ugyanis egész növények elvesztését eredményezi a gyökérzet komolyabb károsítása. Az imágó a bibeszálak korai lerágásával termékenyülési problémákat okoz, hiányosan berakódott csöveket eredményezve.

Megbízható megoldás az amerikai kukoricabogár lárvája, valamint más talajlakó kártevők ellen.

A jelenleg talajfertőtlenítésre alkalmazható megoldások közül a gyakorlat tapasztalatai szerint kiemelkedő eredményességgel használható a teflutrin. Hatását kiemelkedően hosszú ideig megtartja, mert erősen kötődik a talajrészecskékhez. Alacsony vízoldékonysága miatt minimális a talajvízzel való függőleges és oldalirányú mozgása, így biztosítva a megfelelően hosszú hatást a május végén kelő kukoricabogár lárvák ellen is. A teflutrin hatóanyag amellett, hogy érintőméreg a rovarok számára, különleges gázosodó hatással is rendelkezik, javítva a talajfelszín alatt a kártevőkkel való találkozás esélyét, így a hatékonyságot. Ez a hatóanyag kis koncentrációban táplálkozásgátló, riasztó hatást is gyakorol a talajlakó célszervezetekre.

Teflix™ az új talajfertőtlenítő szer kukoricában és napraforgóban

A Corteva Agriscience 2022 tavaszán hozza kereskedelmi forgalomba a Teflix™ talajfertőtlenítő granulátumot, mely teflutrin hatóanyagot tartalmaz. A készítmény II. forgalmi kategóriában került engedélyezésre. Kukoricában és napraforgóban használható fel drótférgek és kukoricabogár lárva ellen.

A Teflix™ talajfertőtlenítő granulátumot a vetéssel egymenetben, sorkezelés formájában kell felhasználni. Vetés előtt pontosan be kell állítani a vetőgépre szerelt granulátumadagolót a szükséges dózis kijuttatása érdekében. Gondoskodni kell arról, hogy a teljes kijuttatott mennyiség a talaj felszíne alá kerüljön. Drótférgek elleni védekezésnél hasznos szolgálatot tesz a granulátumadagoló cső végére szerelt terelőlap, mely a csoroszlyabarázda falára kerülő granulátummennyiséget képes növelni, lehetővé téve a közvetlenül a talajfelszín alatt támadó drótférgek hatékony pusztítását is.

A talajlakó kártevők elleni hatékony védelem igénye egyre nagyobb területen teszi szükségessé talajfertőtlenítő szer használatát. A Teflix™ egy új lehetőség a hatékony védelem megvalósítására.

Bálint Sándor
Gombaölő és rovarölő szer termékmenedzser
Corteva Agriscience™

A növényvédő szereket biztonságosan kell használni. Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás