Hirdetés
Légylárvazsírt kaptak vaj helyett
Szinte minden háztartásban fellelhető a vaj, amelyet felhasználhatunk étkezéseink során sokféleképpen, akár közvetlenül fogyasztva, akár sütemények alapanyagaként. Egészséges, sok felhasználási módot rejt magában és már jól ismert, Belgiumban mégis arra a döntésre jutottak a kutatók, hogy akár más módon is elő lehetne állítani a terméket, ezzel csökkentve az ökológiai lábnyom mértékét. Erre pedig megoldásként a rovarok szolgáltak.
A belgiumi Genti Egyetem kutatói azzal kísérleteztek, hogy vajon a rovarokból kinyert zsír, egész pontosan a katonalégy lárvájának zsírja helyettesítheti-e a mindenki által ismert vajat. A választás azért épp a rovarokra esett, mert ezek ökológiai lábnyoma elenyésző azon állatokéhoz képest, amelyek élelmiszerforrásként szolgálnak az emberek számára. Így úgynevezett vakkóstolásokat szerveztek, ahol háromféleképen elkészített ételt kellett kóstolniuk a jelentkezőknek. Az első tányéron teljes mértékben vajból készült étel volt, ezt követte a negyed részben rovarzsírral készült étel tányérja, a kóstolást pedig a félig rovarzsírral, félig szokásos vajjal készült étel zárta. Az eredmények alapján pedig a kutatásban résztvevők nem vettek észre különbséget az ételek között, mindhárom esetben ugyanolyan finomnak találták azokat.
Ez pedig arra enged következtetni, hogy a jövőben számíthatunk arra, hogy a boltok polcain is szembetalálkozhatunk rovarokból készült zsírral, hiszen mindamellett, hogy az íztesztelők nem vették észre a cserét, és valójában ízlett nekik a termék, a rovarzsír még egészségesebb is a lecserélni kívánt hagyományos vajnál a kutatók állítása szerint.
Miért lehet egészségesebb?
A kutatást végző Daylan Tzompa-Sosa elmondása alapján a rovarzsír más típust képvisel, mint a vaj, valamint laurinsav tartalmának köszönhetően javíthatja is az ember egészségét. A laurinsav képes különböző baktériumokat, vírusokat és akár gombákat is eltávolítani az emberi szervezetből, antibakteriális, antimikrobiális és gombaölő hatásának köszönhetően. Ezen jótékony hatásain kívül pedig könnyebben képes lebontani az emberi szervezet, mint a hagyományos vajat.
Ezen kívül persze a környezetre gyakorolt hatása sem elhanyagolható, hiszen Európában is nagy mennyiségű rovar él, így a szállítás által létrejövő környezetterhelés csökken.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés