Az ősz a betakarítás időszaka mind zöldség, mind gyümölcsfronton. A hobbikertészek a betakarított zöldséget és gyümölcsöt – mintha boltban vennék – mielőbb, még frissen elfogyasztják. Pedig ha szakszerűen tároljuk el a betakarított termést, elkerülhetjük a rossz tárolásból származó 70-80 százalékos veszteséget és még akár tél végén is friss gyümölcsöt és zöldséget fogyaszthatunk.

A szüret vagy felszedés után – mintha a boltból hoznák haza –, a legtöbben viszonylag gyorsan elfogyasztják, felhasználják, tartósítják a hazait. Pedig egyszerűen, különösebb beruházás nélkül is meg lehet oldani, hogy frissen tartva bármikor elő lehessen venni.

Ha némi odafigyeléssel készülünk a tároláshoz, a készlet a tél végéig is kitarthat. A sikeres tárolás feltétele a megfelelő időben végzett betakarítás. A legjobb, ha olyan száraz napot választunk a termények és a gyümölcs szedésére, amikor növekszik a Hold. A tudósok véleménye ugyan megoszlik égi társunk mozgása és a növények közötti viszonyról, de a tapasztalatok szerint, ahogy sok mindenre, úgy a növények is reagálnak a Hold járására. A favágók megfigyelték, hogy a Hold állapota és a fák vízháztartása között van összefüggés, mégpedig a fogyóhold idején érdemes fát vágni, mert ilyenkor a fa nedvei a gyökerekbe húzódnak. Ebből következik, hogy a földi zöldségeket fogyóholdkor kell szedni, míg a föld felettieket hízóhold idején.

Télen a pincében egyszerűen tárolhatjuk télálló zöldségeinket és gyümölcseinket
 

A szedéskor ügyelni kell arra, hogy a tárolásra csak teljesen ép, egészséges, nyomásmentes és száraz terményt válasszunk. Nagyon fontos, hogy nem szabad megmosni, ugyanis sok termés védőréteggel segít távol tartani a rothadást. A tároló helyre rakás előtt néhány napig hagyni kell a zöldséget, gyümölcsöt, hogy levegőzzön.

Régen tudott, hogy a gyökérzöldségek, így a petrezselyem, sárgarépa, paszternák, téli retek, a cékla pincében és gödörben halmozva, dobozban, ládában jól elvannak. Gyökérzöldségek a szabadban prizmában, vagy a földbe ásott veremben is tárolhatók. Ha jól sikerül a lerakás, akkor a hidegtől sem kell tartani, mert a zöldségek így is termelnek annyi hőt, hogy nem károsodnak. A városi lakásokban, ha előbb zsír-, majd újságpapírba tekerik a zöldségeket, olyan száraz helyen, mint a fűtetlen, szellőző kamra, sokáig kibírják.

A vöröshagyma kisebb fagyokra nem érzékeny, és egy rétegben terítve sokáig eláll. Közepes méretű, teljesen száraz burgonyát ajánlott tárolni. 10-12 fokos a legjobb hőmérséklet, ha ennél hidegebb a hely, a krumpli édes lesz, mert a keményítő megváltozik. A tudósok szerint, a tartósan 4 fok alatt lévő burgonyában megnő a sütéskor képződő akrilamid, a károsnak számító mellékanyag mennyisége.

A burgonyát zsákostól a legegyszerűbb a pincében tárolni
 

A gyümölcstárolás otthoni lehetőségei korlátosak, de azért érdemes próbálkozni. Sikeres lehet néhány láda alma balkonos tárolása. Ezeket le kell takarni –bízva abban, hogy a fal vagy a parapet elég hőt enged ki a lakásból, – és a fal mellé húzni.  A legkedvezőbb tárolási hőmérséklet a 0 és a +3 fok között van, és a levegő relatív nedvességtartalmának 90 százalék körülinek kell lenni. Az almák esetében fontos, hogy csak a téli típusokat szabad eltenni. A jonatánok házi tárolásával ügyelni kell az esetleges rothadásra, egy-egy megbetegedő tönkreteheti környezetét. A Goldent akkor kell szedni, amikor még kemény és zöldessárga.

A körték utóérő gyümölcsök: az almával ellentétben, lehetőleg zölden szedjük, ha tárolni kívánjuk. Az október végén szedett téli körték alkalmasak erre a célra. A Bosc kobak, Hardy- és Diel vajkörte, Hardenpont, Téli esperes, Seress Olivér talán a leghosszabb ideig eltartható fajták a családi kamrákban. Az érzékeny héjú körték szedésénél nagyon ügyelni kell arra, hogy sérülésmentes legyen minden darab. A legkisebb benyomódás helyén is azonnal megbarnul, majd rövid időn belül megromlik. Ezért, aki szokott permetezni, nem árt, ha szedés előtt – a szabályok betartásával – permetez olyan szerrel, amely egy ideig megvédi a gyümölcsöt a gombák támadásától.

Forrás: kapanyel.reblog.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás