A keselyűfejű gyöngytyúk, melyet hazánkban egyelőre leginkább még csak díszmadárként tartanak, vadgazdálkodási szempontból figyelemreméltó, emellett húsa is ízletes. A világ több pontján már félvadon is tenyésztik. De vajon érdemes lehet behozni a gazdasági madarak közé, megéri tartani?

Viszonylag nagytestű a vadonélő gyöngytyúkfajok között, sokak szerint egyben a legszebbek közé is tartozik. A házi gyöngytyúkunkhoz hasonlóan ez a faj is vándorlásra hajlamos, de némi beszoktatás után könnyen helyhez köthető. A nemek közötti különbség nem igazán jelentős, bár egyes irodalmi adatok szerint a kakasok tömege akár másfélszer akkora is lehet, mint a tyúkoké.

Beköltözhet a tyúkok mellé a keselyűfejű gyöngytyúk?

A sisakos gyöngytyúk a háziasított gyöngytyúk vad őse. A faj feje csupasz és jellegzetes bélyege a feje tetején levő „sisak”, melyről nevét is kapta. Északkelet-Afrika szárazabb területein még ma is viszonylag elterjedt madár. Európába az első példányok díszmadárként érkeztek, és mivel áruk kifejezetten alacsony volt, sokáig nem igazán törődtek szaporításukkal.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=EcoxUSnC_7U[/embed]
Miért lehet jó a keselyűfejű gyöngytyúk az állattartóknak?

A faj jó alkalmazkodóképessége, szaporasága, gyors növekedése, viszonylag nagy testtömege teszi értékessé, mint gazdasági haszonállat. A keselyűfejű gyöngytyúkra jellemző, hogy általában csak június végén kezd el tojni. Viszont az utolsó tojásokat már télvíz idején rakja le. Ha elszedi a tojásokat, évente 25-40 darabot gyűjthet tőle. Fontos, hogy nyugodt költőhelyet biztosítson számára. A gazdák gyakran kukoricaszárból építenek kis búvóhelyet, ahol a tyúk biztonságban érezheti magát. Ebben a tojó kaparhat egy kis fészekgödröcskét. Érdekesség, hogy ellentétben a legtöbb vadonélő rokonával, a keselyűfejű gyöngytyúk nem kétnaponta tojik egy-egy tojást, hanem 5-6 napon keresztül naponta. Aztán pedig egy-két nap kihagyás után ismét naponta rakja le a többit. A fészekalj általában 8-12 tojásból áll.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=R0iBD1G9MIQ[/embed]
A viselkedésére és a fiatalokra oda kell figyelni

A vadonban a költési időszakban a keselyűfejű gyöngytyúk általában párban él. A kakasok a költési időszakban kifejezetten agresszívek egymással. Ezért a fajt nagyobb csoportban csak akkor érdemes és szabad tartani, ha jókora tér áll rendelkezésre. Így a felajzott állatok ki tudnak térni egymás elől. A csibék 21-22 napra kelnek, és általában kifejezetten erős szervezetűek, ellenállóak. A keselyűfejű gyöngytyúk etetése lényegében megegyezik a házi gyöngytyúkéval. A fiatalokra igazából addig kell különösen vigyázni, míg éjszakára fel nem tudnak gallyazni az ülőrúdjaikra.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás