Lehet-e keselyűfejű gyöngytyúk a baromfiudvar része?
A keselyűfejű gyöngytyúk, melyet hazánkban egyelőre leginkább még csak díszmadárként tartanak, vadgazdálkodási szempontból figyelemreméltó, emellett húsa is ízletes. A világ több pontján már félvadon is tenyésztik. De vajon érdemes lehet behozni a gazdasági madarak közé, megéri tartani?
Viszonylag nagytestű a vadonélő gyöngytyúkfajok között, sokak szerint egyben a legszebbek közé is tartozik. A házi gyöngytyúkunkhoz hasonlóan ez a faj is vándorlásra hajlamos, de némi beszoktatás után könnyen helyhez köthető. A nemek közötti különbség nem igazán jelentős, bár egyes irodalmi adatok szerint a kakasok tömege akár másfélszer akkora is lehet, mint a tyúkoké.
A sisakos gyöngytyúk a háziasított gyöngytyúk vad őse. A faj feje csupasz és jellegzetes bélyege a feje tetején levő „sisak”, melyről nevét is kapta. Északkelet-Afrika szárazabb területein még ma is viszonylag elterjedt madár. Európába az első példányok díszmadárként érkeztek, és mivel áruk kifejezetten alacsony volt, sokáig nem igazán törődtek szaporításukkal.
Hirdetés
Miért lehet jó a keselyűfejű gyöngytyúk az állattartóknak?
A faj jó alkalmazkodóképessége, szaporasága, gyors növekedése, viszonylag nagy testtömege teszi értékessé, mint gazdasági haszonállat. A keselyűfejű gyöngytyúkra jellemző, hogy általában csak június végén kezd el tojni. Viszont az utolsó tojásokat már télvíz idején rakja le. Ha elszedi a tojásokat, évente 25-40 darabot gyűjthet tőle. Fontos, hogy nyugodt költőhelyet biztosítson számára. A gazdák gyakran kukoricaszárból építenek kis búvóhelyet, ahol a tyúk biztonságban érezheti magát. Ebben a tojó kaparhat egy kis fészekgödröcskét. Érdekesség, hogy ellentétben a legtöbb vadonélő rokonával, a keselyűfejű gyöngytyúk nem kétnaponta tojik egy-egy tojást, hanem 5-6 napon keresztül naponta. Aztán pedig egy-két nap kihagyás után ismét naponta rakja le a többit. A fészekalj általában 8-12 tojásból áll.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=R0iBD1G9MIQ[/embed]A viselkedésére és a fiatalokra oda kell figyelni
A vadonban a költési időszakban a keselyűfejű gyöngytyúk általában párban él. A kakasok a költési időszakban kifejezetten agresszívek egymással. Ezért a fajt nagyobb csoportban csak akkor érdemes és szabad tartani, ha jókora tér áll rendelkezésre. Így a felajzott állatok ki tudnak térni egymás elől. A csibék 21-22 napra kelnek, és általában kifejezetten erős szervezetűek, ellenállóak. A keselyűfejű gyöngytyúk etetése lényegében megegyezik a házi gyöngytyúkéval. A fiatalokra igazából addig kell különösen vigyázni, míg éjszakára fel nem tudnak gallyazni az ülőrúdjaikra.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés