Nem támasztja alá egyértelműen az orvosi szakirodalom, hogy extra mennyiségben is be kellene vinni az emberi szervezetbe omega-3 zsírsavat. Ha ez  valóban így van, akkor nincs szükség a zsírsavat táplálékkiegészítőként előállító teljes iparágra sem. Egy neves amerikai szakújságíró is beszállt a vitába azzal, hogy egészen új összefüggésekre hívta fel a figyelmet.  A Greenfo.hu portál írta meg, hogy hosszú ideje élénk tudományos és részben áltudományos vita zajlik arról, érdemes-e extra adag vitaminokat és különféle étrend-kiegészítőket szedni. Az egyik érvelés szerint kizárt, hogy a modern világban egy ember mindig úgy étkezzen, hogy minden szükséges tápanyagot kellő mennyiségben magához vegyen. Emiatt pedig szükség van kiegészítésre. A másik oldal szerint a kiegészítők elfogyasztása teljesen felesleges. Így a rá fordított pénz és erőforrás is.
Lehet, hogy feleslegesen pusztítják a tengeri halakat az omega-3 kapszulák miatt?
Nemrég egy neves amerikai szakújságíró is beszállt a vitába azzal, hogy egészen új összefüggésekre hívta fel a figyelmet. Paul Greenberg, a The New York Times, a New Yorker és a National Geographic rendszeres szerzője elsősorban a halászat globális hatásaival foglalkozik, és ennek kapcsán vizsgálta meg az omega-3 zsírsavak hatásairól leírtakat. Ez az a zsírsav, amely számos étrend-kiegészítőben megtalálható, és ipari előállításának legfőbb forrása a tengeri hal. Greenberg a nemrég megjelent könyvében nem vitatkozik azzal, hogy az omega-3 zsírsavak fogyasztásának kedvező élettani hatásai vannak. Azt viszont állítja, hogy az orvosi szakirodalom nem támasztja alá egyértelműen, hogy omega-3 zsírsavat extra adagban is be kellene vinni az emberi szervezetbe. Ha pedig ebben igaza van, akkor a zsírsavat táplálékkiegészítőként előállító teljes iparágra sincs szükség. Greenberg adatai szerint évente 20-25 milliárd kilogramm halat halásznak ki a tengerekből úgy, hogy azok sosem kerülnek az étkezőasztalra, hanem olajukért dolgozzák fel őket. Ez teszi ki a teljes globális halászat egynegyedét. Ha pedig feleslegesen halásszák le ezt a rengeteg halat, akkor felborul a tápláléklánc.
Extra omega-3: kell-e, vagy szükségtelen?
Az érvelés jogosságához viszont egyértelműen el kellene dönteni, hogy az omega-3 extra bevitele szükséges vagy felesleges. Greenberg itt már elég vékony jégen táncol. Az Omega-3 élettani hatásainak ugyanis rendkívüli szakirodalma van. Az egyik, elsősorban orvosi témákra koncentráló tudományos cikk-kereső, a PubMed például több, mint 27 ezer szakcikket ad ki jelenleg ebben a témában. Laikusként esély sincs arra, hogy ezt a mennyiséget valaki értelmezze és messzemenő következtetéseket vonjon le belőlük.
Ezek lehetnek a megoldások a túlhalászás ellen
Kérdéses, hogy az elméletével Greenbergnek sikerül-e bármilyen hatást elérnie, de a megoldási javaslata figyelemre méltó. Azt mondja, hogy az orvosok által ajánlott mediterrán diétát érdemes lenne úgy kiegészíteni, hogy azzal a környezetünket és a halakat is kíméljük. Ezt az állati eredetű fehérje bevitel viszonylag alacsony szinten tartásával, a sok gyümölcs és zöldség fogyasztásával, a teljes kiőrlésű gabonák előtérbe helyezésével és az olívaolaj használatával lehetne elérni. A fehérje forrását pedig bizonyos típusú halakra és tengeri élőlényekre kellene koncentrálni. Ilyen lehet a szardella és a hering, mert ezek tele vannak omega-3 zsírsavakkal, a halászásuk azonban sokkal kevésbé karbonintenzív, mint más halaké, ráadásul a higanytartalmuk is alacsonyabb. Egyébként is sokkal logikusabbnak tűnik kevesebb szardellát halászni, azt megenni, és úgy bevinni az omega-3-at, mint milliárd tonnákat halászni, feldolgozni, és tablettás kiszerelésben lenyelni - írja a Greenfo cikke.
A másik érintett csoportot a kagylók és az osztrigák alkotják, amelyek szintén tele vannak omega-3-mal. Ráadásul ennek még egy előnye lenne; ha a piaci keresletet felfuttatnák, akkor az azt kiszolgáló tenyésztés mértéke is nőhetne. Ez jót tenne a vizeknek, hiszen ezek a fajok tisztábbá teszik a tengeri környezetet.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás