Lengyelország a káposztafejek hazája
Európában közel 400 ezer hektáron termesztenek káposztaféléket: Oroszország (110 ezer hektár), Ukrajna (71 ezer hektár), Románia (48 ezer hektár), Lengyelország (27 ezer hektár), majd Olaszország, Németország, Fehéroroszország és az Egyesült Királyság következnek a sorban, egyenként 10–15 ezer hektár közötti termőterülettel. Az EU-ban évente átlagosan 3,6-3,7 millió tonna káposzta kerül betakarításra.
Az unió legnagyobb termelője Lengyelország, ahol a 2016. évi káposztatermés meghaladta az 1 millió tonnát. A poznani nagybani piacon az idei betakarítású fejes káposzta termelői ára 1,2-2,5 PLN/fejre nőtt 2017 38. hetében az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva.
A közösség belső piacán a legnagyobb fejes- és vöröskáposzta-exportőr Hollandia (81,7 ezer tonna), a legnagyobb importőr Németország (32,4 ezer tonna) volt 2016-ban. Az idei év első fél évében Hollandia 12 százalékkal 52,2 ezer tonnára, Lengyelország 56 százalékkal 27,3 ezer tonnára növelte szállításait az unió belső piacára. Az EU fejes- és vöröskáposzta-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2016-ban, mivel a kiszállítás 70 százalékkal 15,8 ezer tonnára csökkent, míg a beszállítás 29 százalékkal 53 ezer tonnára bővült a harmadik országok vonatkozásában. Az idei év első fél évében is negatív maradt az egyenleg, mivel az import 20 százalékkal 40,1 ezer tonnára csökkent, míg az export 8,8 ezer tonnáról 11,3 ezer tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Hirdetés
Mi a helyzet Magyarországon?
A KSH adatai szerint Magyarországon a fejes káposzta termőterülete 2,5-2,6 ezer hektár körül alakult az elmúlt években. A termés 64,7 ezer tonnáról 52,9 ezer tonnára mérséklődött 2016-ban az előző évihez képest. A fejes káposztát döntően szabadföldön termesztik, a hajtatott fejes káposzta idei termőterülete 230–250 hektár között alakult, mivel az előző évi viszonylag rossz idényt követően Magyarországon a korai káposzta területe 10-15 százalékkal csökkent. A hazai káposztatermelők egy része nagyobb légterűre alakította át a fólia-sátrakat és azokban inkább a jövedelmezőbb kápia-, illetve tölteni való paprikát hajtat vagy abbahagyta a termesztést.
A káposztafélék fogyasztása évről évre csökken, ennek oka, hogy veszítettek a hagyományos téli vitaminforrás-szerepükből. A fogyasztás csökkenése a kereslet lanyhulásával jár, ami a termelés mérséklődését okozza. Ezért fontos a fogyasztás ösztönzése annak érdekében, hogy a káposzta a tudatos, a hazai terméket kereső fogyasztók látókörébe kerüljön, hiszen a káposztafélék egészségesek, élettani szempontból fontos táp-anyagokat tartalmaznak. A magyar gasztrokultúrában a káposzta fontos helyet tölt be, a vecsési savanyú káposztát a Magyar Értéktár részeként tartják számon. A nemzeti értékek között számos káposztaféle szerepel: a cigándi kásás-, a hadházi toros, a hadházi lapos-, a hadházi savanyú-, a lucskos-, a debreceni töltött-, a tapolcafői kézműves házi savanyítású-, a töltött-, a nyíracsádi töltött- vagy a hadházi töltött káposzta.
Magyarország fejes- és vöröskáposzta-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2016-ban, amikor a be-szállított mennyiség 5,01 ezer tonnát ért el, míg a külpiacokra 4,18 ezer tonna került.
Az idei év első fél évében az import 42 százalékkal 2,25 ezer tonnára csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest. A Németországból származó behozatal 19 százalékkal 1,14 ezer tonnára, a Macedóniából érkező 278 százalékkal 676 tonnára bővült, ugyanakkor Hollandiából 80 százalékkal 229 tonnára és Lengyelországból 74 százalékkal 130 tonnára csökkent a beszállítás. Az export 30 százalékkal csökkent, 2,37 ezer tonnát tett ki, ennek jelentős hányada Romániába, valamint a skandináv államokba (Finnország, Norvégia, Svédország) irányult.
A Budapesti Nagybani Piacon a fehér fejes káposzta termelői ára a 2017. év elején alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. A primőr fehér fejes káposzta április közepén tűnt fel a kínálatban, amelyet 8 százalékkal kínáltak magasabb áron (206 forint/kilogramm) a 16–23. héten, mint egy évvel korábban. Szakértők szerint ennek oka, hogy idén a macedónok kevesebb korai káposztát tudtak szállítani. Ebben az időszakban a kínálat hollandiai importtal egészült ki. A primőr termék ki-futása után a szabadföldi fehér fejes káposzta ára 22 százalékkal 97 forintra emelkedett kilogrammonként a 24–38. héten az előző év azonos időszakához képest.
Forrás: AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés